Az idén itthon kettős jubileumot ünneplő IBM alkalmi tárlaton mutatta be a hazánkban fellelhető legérdekesebb IBM-relikviákat. A rendezvényen a hazai leányvállalat vezetői a jövőről is beszéltek, akik szerint a szoftverek és a szolgáltatások fogják meghatározni itthon is a növekedést.
Idén ünnepli
az IBM a 100. születésnapját, míg a hazai leányvállalatot éppen 75 esztendeje alapították. A hazai leányvállalat idén kinevezett új vezetője,
Veres Zsolt az ünnepségsorozat eheti záró rendezvénye előtt tartott tájékoztatón arra emlékeztetett, hogy a vállalat ma is bevételének jelentős részét, évente mintegy 6 milliárd dollárt költ kutatás-fejlesztésre. Története során az IBM alkalmazásában álló öt kutató szerzett Nobel-díjat, hat tudóst pedig Turing-díjjal, az informatikai Nobel-díjnak is nevezett kitüntetéssel jutalmaztak.
Van még hazai potenciál ■ A hazai piaccal kapcsolatban több területen is növekedési lehetőségeket lát az IBM Magyarországi Kft. ügyvezető igazgatója: Veres Zsolt a szolgáltatások, a szoftverek és a kormányzati területeket említette, ahol a következő években bővülési potenciált lát a leányvállalat számára. Nem véletlen, hogy a nyár folyamán a cég újraszervezte menedzsmentjét, és a szolgáltatási üzletág (Global Technology Services, GTS) új vezetője
Pongrácz Ferenc - a cég korábbi pénzügyi igazgatója - lett, aki egyben az ISC Magyarország ügyvezető igazgatói tisztségét is betölti.
Az IBM szoftver csoportjának irányítását július elsejétől
Dalányi László vette át, aki a Microsoft hazai és nemzetközi vezetői pozícióiban szerzett tapasztalatokkal érkezett az IBM-hez. A csoport egyik fő stratégiáját a hatékonyságnövelő, költségoptimalizáló üzleti és IT megoldások elterjesztésében látja. A másik fontos stratégiai irány az ügyfelek környezettudatos tevékenységeit követő, elősegítő szoftverek megismertetése.
Minimális bővülés ■ Az IBM az üzletágak megerősítése révén elsősorban három területen - a közösségi közlekedésben, az önkormányzati fejlesztések, továbbá adatközpontok kialakítása, üzemeltetése terén - kíván megoldásokat nyújtani.
Veres Zsolt szerint a nehéz gazdasági helyzet közepette az idei évre vonatkozó elvárások mérsékeltek, és a korábbi évek kétszámjegyű növekedéséhez képest 2011-re minimális bővülést várnak. Dalányi László hozzátette: elsősorban az üzleti tervezés, csalásfelderítés, folyamatvezérelt dokumentumkezelés terén várnak fokozott érdeklődést. A üzletágvezető hozzátette: a szoftverbevételeiket 2 éven belül meg szeretnék duplázni, amivel a második legnagyobb hazai üzleti szoftverszállítóvá válnának (jelenleg a dobogó harmadik helyét foglalják el).
Találmányok sora ■ Az IBM centenáriumi ünnepi sorozatának befejező rendezvényére egy alkalmi tárlatot is rendeztek a RaM Colosseum központban, ahol több klasszikus találmányt, köztük az első laptopot is kiállították.
Az IBM 5140 laptop 1986-ból
A tárlaton felidézték a legnagyobb hatású találmányokat is: IBM-től származik többek között a lyukkártya, a gömbfejes írógép, a pásztázó alagúthatásos elektronmikroszkóp, a merevlemez, a hajlékony lemez, a személyi számítógép, a vincseszter és a flopilemez is, csakúgy, mint a szén nanocső, a vonalkód, a bankártyák mágneses azonosítója, vagy az első számítógépes repülőjegyfoglalási rendszer.