Több mint 22 százalékkal csökkent az EMEA régióban a PC-piac a második negyedévben. Közép-Kelet-Európában nagyobb, míg Közel-Keleten és Afrikában kisebb volt a visszaesés.
A teljes EMEA (Európa, Közel-Kelet, Afrika) régióban összességében 22,2 százalékkal csökkentek a PC-szállítások ez év második negyedévében az elmúlt év hasonló időszakához viszonyítva. A csökkenés a régión belül legsúlyosabban Közép-Kelet-Európát érintette, ahol a visszaesés 27 százalékos volt. Nyugat-Európa az átlaghoz közel teljesített 21,2 százalékos mínusszal, míg Közel-Kelet és Afrika térsége "csak" 18 százalékot csökkent.

Országonként nagy a szórás Az összességében átlagosan teljesítő nyugat-európai országokban is nagy a szórás a visszaesésben: míg az Egyesült Királyságban 14, Németországban pedig 18,7 százalékos visszaesést mértek az IDC kutatói, addig Spanyolországban például 43,7 százalékos volt a zuhanás, amit elsősorban a dél-európai ország nehéz gazdasági helyzetével magyaráznak.



Érdekes ugyanakkor, hogy a hordozható gépek értékesítése nagyobb arányban csökkent, mint az asztaliaké. A második negyedévben az EMEA-ban eladott 19,6 millió gépből 12,4 millió volt hordozható (ez 26 százalékkal kevesebb az egy évvel korábban értékesítettnél), és 7,2 millió darab volt a desktop, ami 14,6 százalékot csökkent.

A kutatást vezető Chrystelle Labesque szerint a piac átrendeződése elsősorban a forgalmazók elsősorban a felhalmozott készletek csökkentésére törekedtek. Ugyanakkor bár a tabletként is használható hibrid készülékek és az ultravékony notebookok élénk az érdeklődés, ezek eladásai nem tudták ellensúlyozni az általános visszaesést, mivel áruk még meglehetősen magas. Ugyanakkor Maciej Gornicki szerint karácsonyra ebben a szegmensben mindenképpen fellendülés várható: egyrészt folyamatosan csökken a hibrid és ultravékony gépek ára, másrészt a lassú vállalati beszerzési döntéshozatali mechanizmusok is beérhetnek addigra.

A PC-knek a legnagyobb kihívói a tabletek, állapítja meg a kutatás. Ez összefügg az új felhasználói szokások megjelenésével, a folyamatos online jelenlét iránti igénnyel. Ez az eladásokban látható egyértelmű eltolódás is jelzi.

Az ötösfogat Az EMEA térségben összességében a HP vezeti a PC-piacot annak ellenére, hogy értékesítései nagyobb mértékben estek vissza, mint amekkorát a piac zsugorodott. Ugyanakkor megerősítette a második helyét a Lenovo. Ráadásuk a legnagyobb szállítók közül egyetlenként volt képes növekedni. Az Acer is maradt a harmadik helyen. Pozícióját erősen befolyásolta, hogy a tavaly még jelentős mennyiségben szállított mini-notebookok kikoptak a kínálatából. Negyedik, és javította piaci pozícióit a Dell. Piaci részesedésének növekedésében – akárcsak a Lenvovo esetében – fontos szerepe volt portfóliója bővülésének. Az ötödik helyen az Asus áll. A cég PC-szállításai szintén erősen visszaestek, főleg a forgalmazók magas raktárkészletei miatt.

A tízes listára sorrendben a Toshiba, a Samsung, az Apple, a Fujitsu és a Sony fértek még fel.

Állami és banki megrendelések tolják itthon a szerverpiacot
Képtelen lassítani a tabletpiac

A magyar rangsor Mint azt Bagi Bence, az IDC Magyarország elemzője a HWSW-nek nyilatkozva  elmondta, a magyar piac bővült, ami elsősorban néhány banki beruházásnak és trafiktendernek köszönhető. Mivel kicsi a piac, ez a néhány projekt az EMEA-hoz képest át is rendezte a piaci sorrendet. A Dell megszerezte a piacvezető pozíciót (tavaly a harmadik negyedévben kormányzati tendereknek köszönhetően már a második volt), megelőzve a HP-t, a Lenovót, az ASUS-t és a Samsungot.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.