A szűkebb régiónkban is számos pozitív példa van arra, hogy az egészségügyben milyen javulást lehet elérni informatikai megoldások bevezetésével. A hazai nagy projektek elindulására azonban továbbra is várni kell - hangzott el az IBM Storage Fórum rendezvényén.
Egyre több iparág számára jelent problémát a mindennapi üzletmenet során keletkező óriási információmennyiség kezelése, amelynek túlnyomó része ráadásul nyers, strukturálatlan adat formájában jelentkezik, amelyeket megfelelően kell tudni tárolni és feldolgozni - hangzott el az IBM Storage Fórumon, amelyet szerdán rendeztek meg a Budapesti Kongresszusi Központban.  Az idei rendezvény középpontjában az egészségügy állt, ahol az információk gyors elérése nemcsak a betegellátást teheti gördülékenyebbé, de életeket is menthet.

Schiszler István, a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet implementációs igazgatója előadásában a magyar egészségügyi ellátórendszer fejlesztésének középtávú terveit tekintette át, kitérve arra is, milyen szerepet kaphatnak ebben az informatikai technológiák. A probléma aktuális, hiszen a magyar egészségügynek csak a képalkotó diagnosztikai tevékenysége évente mintegy 38.000 TB-nyi adatot generál, a betegek évente 145 millió vényt váltanak be, és bár a rendszer rengeteg adatot őriz, ezek összekapcsolása egyelőre nem megoldott.

Nem kell messzire menni Kohán Márk, az IBM Magyarország számítógéprendszerek és technológia üzletágának vezetője a rendezvénnyel párhuzamosan tartott sajtótájékoztatón elmondta: az IBM a hazánkhoz hasonlóan ágazati forráshiánnyal küzdő szomszédos országokban már több projektet valósított meg: egy cseh onkológiai intézet, a cseh nemzeti kutatóprogram részeként, az IBM rádiófrekvenciás (RFID) azonosítási rendszerét vezette be gyógyszerek, terápiák előkészítésére és nyomon követésére. A beszámoló szerint a betegellátás folyamatai átláthatóbbá váltak, a betegbiztonság jelentősen javult.

Oroszországban a betegek adatainak digitalizálásban segített az IBM. A vállalat technológiáit több kórházban is bevezették, így sikerült felgyorsítani az adatkezelést és csökkenteni az orvosok, betegápolók adminisztrációs terheit. A megoldással a betegekről szóló összes információ egyetlen konszolidált, Lotus Notes Domino alkalmazásban érhető el, ugyanezen a felületen oszthatók meg a vizsgálatok, orvosi konzultációk időpontjai is.

A szlovén állami egészségügyi biztosító az IBM-mel közösen alakította ki új elektronikus biztosítási rendszerét, amely az egészségügyi intézményeknek azonnali hozzáférést ad a betegek adataihoz, és segíti őket az online igények feldolgozásában. A beteg egészségbiztosítási státuszát egyszerű azonosító alapján ellenőrzik, majd rögtön kezdeményezik az igényléseket. Ha az orvos otthon látogatja meg a beteget, a kártyán szerepelő azonosítót SMS-ben elküldve ellenőrizheti jogosultságát az ellátásra.

Projektek késedelemben Veres Zsolt, az IBM Magyarország ügyvezetője a hazai helyzettel kapcsolatban elmondta: az informatikai szállítók nincsenek könnyű helyzetben, mivel a hazai egészségügyben jelenleg mindenhol "mozgó célpontok" vannak. Hozzátette: az egészségügyben jelenleg is több EU-s projekt előkészítése folyik, ezek megvalósítása azonban máris késedelemben van.

A szolgáltatási minőség és a hatékonyság javítását lehetővé tévő technológiák rendelkezésre állnak, először azonban a folyamatokat és a módszertani kérdéseket kell helyre tenni - állítja Veres Zsolt, aki szerint az egészségügyben tapasztalható humánerőforrás-krízis súlyosbodásának elkerülése érdekében is szükség lenne mihamarabb az integrált rendszerek kialakítására.

Megerősítette a Fehér Ház, nem elírás a 245 százalékos kínai importvám

A dolog ezen a szinten már régen értelmét vesztette, de az kétségtelen, hogy az értelmetlen rekordok is rekordok.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.