A Novell a számítási felhőben támad: a két vállalat szerdai megállapodása alapján a VMware a vSphere rendszerrel terjeszti a Novell SUSE Linux Enterprise Servert, a műszaki támogatás lehetőségével együtt.
Alig két hét van hátra a Red Hat Summit rendezvényig, ahol a várakozások szerint az open source szoftvercég Red Hat Enterprise Virtualization (RHEV) megoldásán lesz a hangsúly. A Linux-versenytárs Novell egyfajta megelőző csapásként most jelentette be, hogy szorosabbra fűzi virtualizációs partnerségét a VMware-rel – ezt nehéz másként értelmezni, mint hadüzenetet a Red Hat felé. A megállapodás értelmében a VMware a jövőben a vSphere rendszerrel terjeszti a Novell SUSE Linux Enterprise Servert (SLES), a műszaki támogatás lehetőségével együtt. A bejelentésből kiderül, hogy a VMware SLES-alapon standardizálja saját virtuális gépeit.

Felzárkózás gyorsított eljárással | A Novell lépését sokan tartják időszerűnek, ahogy a Red Hat igyekszik minden vonalon támogatást szerezni új virtualizációs megoldásának, de már a feltörekvő Ubuntu Linux mögött álló Canonical is elkezdte promotálni a virtualizációt. A Novell Intelligent Workload Management (IVM) stratégiájának, melynek alapköve a virtualizáció, ugyancsak lökést adhat a VMware-rel való szoros együttműködés – a jelek szerint a Novell a számítási felhőben (cloud) akarja lefaragni hátrányát a kétszer nagyobb Linux-piaci részesedéssel rendelkező Red Hattel szemben.

A Novellt és a VMware termékportfóliója egyébként többek szerint is nagyon összeillik – utóbbit az eladósorba került Novell lehetséges felvásárlójaként is emlegetik, amennyiben a SUSE Linux megszerzésével saját operációs rendszerre tehetne szert, kiküszöbölve egy sebezhetőséget akár a Red Hat, akár a Microsoft ellenében. A helyzet érdekessége, hogy a The Wall Street Journal értesülései szerint a Novell újabb kérőkre számít a közeljövőben, a VMware-rel való szoros együttműködés pedig feljebb viheti a cég ázsióját. Az Elliot Associates márciusban visszautasított felvásárlási ajánlata akkor 2 milliárd dollárra értékelte a Novellt. Mindenesetre több forrás is valószínűnek tartja, hogy a megállapodás egyfajta "tesztüzem", mielőtt a VMware megvásárolná a Novellt, vagy annak egy részét. (Elemzők szerint akár felosztva, szűkebb profilú cégek formájában a Novell jobban értékesíthető.)

OS-függő a virtualizáció?
| A Novell eközben tovább folytatja már hagyományosnak tekinthető együttműködést a Microsofttal – vagyis a VMware egyik riválisával - a Windows Server 2008 és a SUSE Linux Enterprise interoperábilitását illetően, februárban pedig a Citrix Systemsszel lépett együttműködésre, amit többek között a HP is sietett üdvözölni. Hogy még tökéletesebb legyen a "mindenki mindenki ellen" felállás, újabban már a VMware is a Red Hat közvetlen vetélytársa: a két vállalat 2006-ban még egymás partnereként segítette az ügyfeleket és a független megoldásszállítókat a virtualizáció területén, azonban a feltételek időközben megváltoztak. A Red Hat tavaly teljes értékű szereplőként lépett be a virtualizációs piacra, míg a VMware a SpringSource felvásárlásával a Red Hat köztesszoftver-üzletét bolygatja.

A TechNet blogon természetesen a Microsoft is reagált az eseményekre, kiemelve a cég sikeres együttműködését a Novellel, ami eddig majdnem 500 közös ügyfelet hozott, és további projektekben is kiteljesedett. A bejegyzés szerint a VMware-nél végre rájöttek, hogy a virtualizáció a szerver operációs rendszerhez kapcsolódik, ugyanakkor az új konstrukció rugalmatlan ajánlatot eredményez az ügyfelek szempontjából. A Microsoft úgy véli, a VMware fokozatosan elszigeteli magát az iparágon belül, amennyiben mások éppen azon dolgoznak, hogy egyre több választási lehetőséget rugalmasságot biztosítsanak ügyfeleiknek. Ennek eredménye például a Microsoft Linux Integration Services kiadásra jelölt változata, amiről bővebben a Red Hat Summit rendezvényen számolnak be – élcelődik a Novellel is a Microsoft szerverekért és fejlesztői eszközökért felelős részlegének kommunikációs vezetője.

Marad a semlegesség | A VMware-nek – ellentétben a Microsofttal, a Red Hattel vagy újabban az Oracle-lel – valóban nincs saját operációs rendszere és hypervisora, de a világ első cloud operációs rendszereként hivatkozott vSphere-rel a VMware működése nem igazán OS-függő. A vállalat vezeti az x86 virtualizációs piacot, és a cég termékmarketingért felelős alelnöke leszögezte: szó sincs arról, hogy összes ajánlatukat Linux-alapon standardizálnák. Szerinte a VMware operációsrendszer-semlegessége nem került veszélybe, így továbbra is támogatják Red Hat Enterprise Linuxot vagy a Microsoft megoldásait. A Red Hatnek egyébként nincs olyan együttműködési és licencmegállapodása a Microsofttal, mint amilyennel a Novell rendelkezik, állítólag ez mégsem befolyásolta a VMware döntését.

A vSphere támogatás és előfizetés (SnS) ára ugyancsak változatlan marad. A Novellnek külön bevételt jelent minden, SLES-rel szállított vSphere, mint ahogy a külön megvásárolt teljes támogatás díjából is részesedést kap. Arról, hogy az Appliance Program a későbbiekben kibővül-e vSphere-specifikus elemekkel, a vállalat szóvivője egyelőre nem adott pontos választ.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.