A Novell a számítási felhőben támad: a két vállalat szerdai megállapodása alapján a VMware a vSphere rendszerrel terjeszti a Novell SUSE Linux Enterprise Servert, a műszaki támogatás lehetőségével együtt.
Alig két hét van hátra a Red Hat Summit rendezvényig, ahol a várakozások szerint az open source szoftvercég Red Hat Enterprise Virtualization (RHEV) megoldásán lesz a hangsúly. A Linux-versenytárs Novell egyfajta megelőző csapásként most jelentette be, hogy szorosabbra fűzi virtualizációs partnerségét a VMware-rel – ezt nehéz másként értelmezni, mint hadüzenetet a Red Hat felé. A megállapodás értelmében a VMware a jövőben a vSphere rendszerrel terjeszti a Novell SUSE Linux Enterprise Servert (SLES), a műszaki támogatás lehetőségével együtt. A bejelentésből kiderül, hogy a VMware SLES-alapon standardizálja saját virtuális gépeit.
Felzárkózás gyorsított eljárással | A Novell lépését sokan tartják időszerűnek, ahogy a Red Hat igyekszik minden vonalon támogatást szerezni új virtualizációs megoldásának, de már a feltörekvő Ubuntu Linux mögött álló Canonical is elkezdte promotálni a virtualizációt. A Novell Intelligent Workload Management (IVM) stratégiájának, melynek alapköve a virtualizáció, ugyancsak lökést adhat a VMware-rel való szoros együttműködés – a jelek szerint a Novell a számítási felhőben (cloud) akarja lefaragni hátrányát a kétszer nagyobb Linux-piaci részesedéssel rendelkező Red Hattel szemben.
A Novellt és a VMware termékportfóliója egyébként többek szerint is nagyon összeillik – utóbbit az eladósorba került Novell lehetséges felvásárlójaként is emlegetik, amennyiben a SUSE Linux megszerzésével saját operációs rendszerre tehetne szert, kiküszöbölve egy sebezhetőséget akár a Red Hat, akár a Microsoft ellenében. A helyzet érdekessége, hogy a The Wall Street Journal értesülései szerint a Novell újabb kérőkre számít a közeljövőben, a VMware-rel való szoros együttműködés pedig feljebb viheti a cég ázsióját. Az Elliot Associates
márciusban visszautasított felvásárlási ajánlata akkor 2 milliárd dollárra értékelte a Novellt.
Mindenesetre több forrás is valószínűnek tartja, hogy a megállapodás egyfajta "tesztüzem", mielőtt a VMware megvásárolná a Novellt, vagy annak egy részét. (Elemzők szerint akár felosztva, szűkebb profilú cégek formájában a Novell jobban értékesíthető.)
OS-függő a virtualizáció? | A Novell eközben tovább folytatja már hagyományosnak tekinthető együttműködést a Microsofttal – vagyis a VMware egyik riválisával - a Windows Server 2008 és a SUSE Linux Enterprise interoperábilitását illetően, februárban pedig a Citrix Systemsszel lépett együttműködésre, amit többek között a HP is sietett üdvözölni. Hogy még tökéletesebb legyen a "mindenki mindenki ellen" felállás, újabban már a VMware is a Red Hat közvetlen vetélytársa: a két vállalat 2006-ban még egymás partnereként segítette az ügyfeleket és a független megoldásszállítókat a virtualizáció területén, azonban a feltételek időközben megváltoztak. A Red Hat tavaly teljes értékű szereplőként lépett be a virtualizációs piacra, míg a VMware a SpringSource felvásárlásával a Red Hat köztesszoftver-üzletét bolygatja.
A TechNet blogon természetesen a Microsoft is reagált az eseményekre, kiemelve a cég sikeres együttműködését a Novellel, ami eddig majdnem 500 közös ügyfelet hozott, és
további projektekben is kiteljesedett. A bejegyzés szerint a VMware-nél végre rájöttek, hogy a virtualizáció a szerver operációs rendszerhez kapcsolódik, ugyanakkor az új konstrukció rugalmatlan ajánlatot eredményez az ügyfelek szempontjából. A Microsoft úgy véli, a VMware fokozatosan elszigeteli magát az iparágon belül, amennyiben mások éppen azon dolgoznak, hogy egyre több választási lehetőséget rugalmasságot biztosítsanak ügyfeleiknek. Ennek eredménye például a Microsoft Linux Integration Services kiadásra jelölt változata, amiről bővebben a Red Hat Summit rendezvényen számolnak be – élcelődik a Novellel is
a Microsoft szerverekért és fejlesztői eszközökért felelős részlegének kommunikációs vezetője.
Marad a semlegesség | A VMware-nek – ellentétben a Microsofttal, a Red Hattel vagy újabban az Oracle-lel – valóban nincs saját operációs rendszere és hypervisora, de a világ első cloud operációs rendszereként hivatkozott vSphere-rel a VMware működése nem igazán OS-függő. A vállalat vezeti az x86 virtualizációs piacot, és a cég termékmarketingért felelős alelnöke leszögezte: szó sincs arról, hogy összes ajánlatukat Linux-alapon standardizálnák. Szerinte a VMware operációsrendszer-semlegessége nem került veszélybe, így továbbra is támogatják Red Hat Enterprise Linuxot vagy a Microsoft megoldásait. A Red Hatnek egyébként nincs olyan együttműködési és licencmegállapodása a Microsofttal, mint amilyennel a Novell rendelkezik, állítólag ez mégsem befolyásolta a VMware döntését.
A vSphere támogatás és előfizetés (SnS) ára ugyancsak változatlan marad. A Novellnek külön bevételt jelent minden, SLES-rel szállított vSphere, mint ahogy a külön megvásárolt teljes támogatás díjából is részesedést kap. Arról, hogy az
Appliance Program a későbbiekben kibővül-e vSphere-specifikus elemekkel, a vállalat szóvivője egyelőre nem adott pontos választ.