A botrány nyitánya január 12. volt, amikor többen jelezték, hogy a főként autópálya-matricák értékesítésével foglalkozó, svájci tulajdonú Investech Kft. automatikusan megterhelte ügyfeleinek számláját, egyenként 2490 forintos összeggel. Jogalapként az Általános Szerződési Feltételek január elsejével életbe lépő módosítására hivatkoztak, ami azonban kizárólag a PPO.hu weboldalon jelent meg, erről a regisztrált felhasználók semmilyen más formában nem kaptak értesítést. A változtatás lényege, hogy az addig ingyenes szolgáltatásért ezentúl 2490 forintos díjat számolnak fel, ezt pedig úgynevezett recurring módszerrel automatikusan leemelik a felhasználók számlájáról. Technikailag mindezt könnyen megtehették, mivel a kezdetben egyszerű PPO-s regisztrációt már jó ideje olyanra változtatták meg, hogy az ügyfélnek a bankkártya-adatait is meg kellett adnia - igaz, tavaly még azzal a kitétellel történt mindez, hogy semmilyen fizetési kötelezettséggel nem jár.
A kezdeti hírek tízezres nagyságúrendű felhasználói bázisról szóltak, de a legújabb értesülések szerint összesen akár 110 ezer sértettje is lehet az ügynek, így nem csoda, hogy már hivatalos intézkedés is történt: a Budapesti Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Főosztálya csalás gyanújával nyomoz egyelőre ismeretlen tettes ellen. Begyűjtik a cég vonatkozó iratait, a megkötött felhasználói szerződéseket, lemásolták a vállalkozás szervereit, valamint folyamatosan kihallgatják az Investech vezetőit és az ügyletben érdekelt munkatársait.
A Magyarországon eddig példa nélkül álló tranzakcióról azóta megannyi internetes fórumon folyik a vita - a legfontosabb kérdés az, hogy a hazai bankoknak milyen szerepe van az ügyben. Az ugyanis valóban furcsa, hogy a pénzintézetek zöld utat adtak egy automatikus számlaterhelésnek, az összegek pedig végül egy "gyanús svájci céghez" kerültek.
Az eljárással kapcsolatban hivatalos nyilatkozatok is születtek, például a Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesületéé, amely a PPO eljárása mellett az Állami Autópálya Kezelő Rt-t (ÁAK) is elítéli. Utóbbinál pár nappal ezelőttig mindenkit, aki náluk szeretett volna online módon autópálya-matricát vásárolni, minden figyelmeztetés nélkül a PPO szolgáltatására irányítottak - ezen alapult ugyanis az autopalyamatrica.hu weboldal is.
Az interneten már szerveződnek azok a csoportok, amelyek megpróbálnak közösen, jogi eszközökkel fellépni az Investech ellen. Az ÁAK a botrány kirobbanása után gyorsan szerződést is bontott a gyanúba keveredett szolgáltatóval - igaz, a "válás" csak a szerződésben meghatározott 90 napos felmondási határidő letelte után lesz végleges.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak