Bár az uniós források informatikai felhasználása akadozik, és több nagy kormányzati projekt is folyamatosan csúszik, az SAP eddigi legjobb első félévét teljesítette Magyarországon, és idén 10-15 százalékos növekedésre számít Ablonczy Balázs, a hazai lányvállalat vezetője.
A hazai informatikai iparág stagnálásához képest az SAP magyarországi léányvállalata 2011-ben 10 százalék feletti növekedést ért el, és árbevétele elérte a 15,2 milliárd forintot - 2008-ban 12-13 milliárd forint volt - nyilatkozta
Ablonczy Balázs, az SAP Hungary ügyvezető igazgatója Tihanyban a német szoftveróriás hét elején lezajlott éves hazai rendezvényén, az SAP Forum Hungary-n. Ebből az export árbevétel 7 milliárd forintot tett ki, amely a Budapesten működő kutatás-fejlesztési központ és a nemzetközi támogatási szolgáltatóközpont tevékenységéből származott.
Ablonczy Balázs hangsúlyozta: az elmúlt években folyamatosan sikerült növelniük részesedésüket az üzleti alkalmazások piacán: tavaly 17 százalékkal nőttek az új szoftvereladások, amivel immár a 36 százalékot közelíti az SAP részesedése. 2012 első féléve pedig minden eddiginél jobban alakult, és az új szoftverlicencek értékesítése 47 százalékkal haladja meg a tavalyit. Az SAP Hungary ügyvezetője 2012-re összességében 10-15 százalékos növekedést vár.
A kkv-k húzzák a piacot ■ Az egyik fő húzó területet - némileg talán meglepő módon - a kis- és közepes vállalati szegmens, azon belül egyrészt a kisvállalkozások, másrészt a közepes cégek felső szelete adta. A két csoport beruházásait eltérő okok motíválták: a nagyobb középvállalatok annak reményében vásároltak új szoftvereket, hogy a nagy német - elsősorban autóipari - vállalatok hazai beszállítói lehetnek. A kisvállalatok a Széchenyi terv által kínált pályázati lehetőségeket használták ki, aminek köszönhetően egy év alatt közel 100 új SAP BusinessOne ERP-rendszert vezettek be itthon, felét pályázati finanszírozásból. Ennek köszönhetően a kkv-szegmensből származó forgalom tavaly 30 százalék felett, idén is eddig 20 százalék felett növekedett az SAP-nál.
Az SAP árbevételének jelentős része ezzel együtt továbbra is nagyvállalatoktól érkezik, ami 10 százalékkal lett több 2011-ben. Mivel a különadók és egyéb megszorítások elsősorban ezt a réteget érintették, 2011-ben csak a nagyon gyors megtérülésű beruházásokat engedték. Ezzel együtt a pénzügyi szektorban tavaly második félévben néhány nagy bank innovatív beruházásokba kezdett, illetve saját működésére kezdett el koncentrálni. AZ informatikai rendszerek konszolidációja mindenhol elkezdődött: van olyan bank, ahol a 130 nagy rendszert a következő két évben 10-re szeretnék lecsökkenteni.
Állnak az állami projektek ■ Az SAP bevételének korábban jelentős részét adó kormányzati megrendelések 2011-ben harmadára estek vissza, aminek az volt az oka, hogy sok EU-s pályázat csak papíron indult el, de adminisztratív vagy szakmai okokból akár több alkalommal is megállt vagy megtorpant - hangoztatta Ablonczy Balázs. Az uniós források elköltése informatikában nagyon nehezen működik, pedig ma már a cseh informatikai piac kétszer akkora, és a szlovák is majdnem akkora, mint a magyar, a közvetlen régiónk is elhúz tehát mellettünk az informatikai beruházásokban - figyelmeztetett az SAP Hungary vezetője.
Az SAP Magyarországon jelenleg 500 főt foglalkoztat, három fő területen: a hazai tevékenység mellett a fejlesztőközpontban több mint 250-en, a regionális támogatóközpontban pedig 130-an dolgoznak. Szeptemberben egy regionális tanácsadó központ is nyílik itthon 12 fő junior tanácsadóval, 2013 végére már 30 fő fölé szeretnének menni a régiós tanácsadók számában, míg a teljes létszám addigra 550 főre kúszhat fel.
Az SAP globális startégiájának részeként a partnerhálózat erősítésén is dolgoznak: a globális célkitűzés, hogy a 12 százalékról 2015-ig 40 százalékos részesedést érjenek el a partnerek. Magyarország ilyen szempontból előrébb jár: már most is 30 százalék felett van, 2013 végre elérhetik a 40 százalékos partneri részesedést, amiben az is közrejátszik, hogy több tradicionális tanácsadó partner immár licencértékesítéssel is foglalkozik.
Az innovatív megoldások mennek itthon is ■ Ablonczy Balázstól megtudtuk: a nemzetközi trendek kis követéssel itthon is működnek, így a fő vállalatirányítási modulok terén már itthon is bővült jelentősen a piac, az üzleti intelligencia, illetve az analitikai eszközök iránt azonban egyre élénkebb az érdeklődés, csakúgy mint a mobil megoldások iránt. Az SAP memórián belüli adatelemzést kínáló HANA megoldását tavaly év végén vezették be elsőként egy nagy állami tulajdonú vállalatnál a pénzügyi zárás felgyorsítására, de ma már a tizet közelíti a tárgyalás, bevezetés alatt álló projektek száma.
Az idei akvizíciók -
Successfactors,
Ariba - idén még nem, inkább csak a következő években éreztethetik hatásukat a hazai piacon, és Ablonczy Balázs egyelőre nem számít a cloud szolgáltatások iránti kereslet jelentős növekedésére.