A Nokia kivásárolja a Siemens üzletrészét a Nokia Siemens Networksből, a tőzsde boldog.
A
Nokia legutóbbi üzleti jelentései szerint egyedül a hálózati megoldásokkal, eszközökkel foglalkozó
Nokia Siemens Network (NSN) miatt volt képes nyereséget termelni. Sőt a vegyesvállalat már 2012 utolsó negyedévében is pluszban volt, így akár kézenfekvő is lehetett volna (de nem volt az), hogy a Nokia
a vállalat mai bejelentése szerint 1,7 milliárd eurós vételáron megvásárolja a Siemens 50 százalékos üzletrészét, aminek következtében a vállalat teljes egészében a Nokia tulajdonába kerül.
Az LTE a siker kulcsa ■ A megállapodást mind a Nokia, mind a Siemens igazgatótanácsa jóváhagyta, így a cégek becslése szerint (ha a szabályozó hatóságok is mindent rendben találnak) az ügylet 2013 harmadik negyedévére le is zárulhat. A Nokia hivatalos közleményében a finnek vezérigazgatója,
Stephen Elop az NSN vezetőségét méltatja, hiszen az ő stratégiájuknak köszönhető a vállalat működésének stabilitása, illetve kimagasló pénzügyi teljesítménye, ami az LTE piacon megszerzett elsőségnek tudható be.
Joe Kaeser, a Siemens pénzügyi vezetője annyit fűzött hozzá a megállapodáshoz, hogy a vállalat a jövőben az energetikával kapcsolatos technológiákra, az ipari, infrastrukturális és egészségügyi megoldásaira fog koncentrálni.
A NSN működését irányító központ továbbra is Finnországban, Espooban marad, illetve abban sem lesz változás, hogy a Nokia a jövőben is fenntartja müncheni irodáját, sőt, a vezetőséghez, valamint a futó projektekhez, fejlesztésekhez sem nyúl hozzá. Az üzlet következményeként a Siemens szó eltűnik a vállalat nevéből, logójából, az új cégnevet, illetve az egyéb, a márkával összefüggő változásokat a tranzakció lezárása után hozzák nyilvánosságra. Az 1,7 milliárd eurós vételárból 1,2 milliárd készpénzben kerül kifizetésre, a fennmaradó fél milliárdot pedig a Siemens biztosítja fedezett hitel formájában a Nokia részére az ügylet lezárásától számított egy éves határidővel.
Pozitív reakciók ■ A Nokia és a Siemens 2007-ben alapították közös vállalatukat, ami az utóbbi időben az LTE hálózati megoldásokra kezdett fókuszálni, és többek között ez hozta meg a várva várt pozitív mérleget. A piacot némileg meglepte a lépés, hiszen eddig inkább a finnek mobilos üzletágának felvásárlásáról volt szó, nem pedig arról, hogy a Nokia fog közel két milliárd eurót költeni cégvásárlásra. Mégis ez történt, aminek következtében a Nokia papírja 9 százalékot emelkedtek a tőzsdén. Az elemzők is bizakodóak, hiszen a bukdácsoló mobilkészülék üzletág mellé odakerült egy prosperáló terület, amire a Nokia támaszkodhat a jövőben.