Több más kiadó lépését követve az alapítványi hátterű NatGeo is megkísérli a sokak által korábban elképzelhetetlennek tartott dolgot: pénzt kér a weboldalán elhelyezett tartalom megtekintéséért.
A National Geographic magazin amerikai kiadása hamarosan fizetős online változattal jelentkezik - tudta meg a Mashable a kiadvány mögött álló alapítvány alelnökétől. A magazin eddig is kért már pénzt digitális tartalomért (a táblagépes kiadás nem ingyenes), viszont a weboldala korlátlanul elérhető volt. A nyilatkozat szerint ugyan a még idén bevezetendő fizetős internetes változat nem ugyanolyan lenne, mint a mostani honlap, de bizonyos tartalmak tekintetében lesz átfedés.



Olvasó, fizess!  A tudományos lap döntése egy újabb jel arra, hogy a kiadók, különösen az Egyesült Államokban egyre inkább felvállalják a valóságban sosem létező, de széles körben hivatkozott "ingyenes internet" elleni üzleti lépéseket. Az auditált lapok amerikai szövetsége által tavaly publikált kutatás [PDF] szerint a kiadók több mint 40 százalékánál már működik valamiféle fizetős tartalom, miközben a nemmel válaszolók közül is majdnem minden második esetben nyilatkoztak úgy, hogy két éven belül tervben van ennek implementálása.

Az USA-ban elsősorban a napilapok és az üzleti kiadványok esetében erős a fizetős tartalom használata, a fogyasztóknak szánt magazinok közül egyelőre mintegy négyötödük nem kér pénzt az online formátumért, ám ezt a lemaradást lehet, hogy gyorsan behozzák a konzumer lapok, ha a National Geographic példájából indulunk ki.

A teljes fizetős kapu (paywall) használata ritka, ami nem is csoda, hiszen voltak már rosszul sikerült próbálkozások ennek bevezetésére.

Hogy milyen formában próbálnak új bevételi csatornához jutni a kiadók az internetezőktől, az meglehetősen vegyes képet mutat. A teljes fizetős kapu (paywall) használata ritka, ami nem is csoda, hiszen voltak már rosszul sikerült próbálkozások ennek bevezetésére. Lényegesen elterjedtebb az a vegyes modell, ahol egy adott időintervallum alatt bizonyos cikkszámig az olvasók mindenhez hozzáférnek, és csak akkor kell előfizetést vásárolniuk, ha ennél gyakrabban akarják az oldalt használni. Ez a változat jött be például a The New York Times esetében. Egy másik módszer a vegyes modellre az, amikor a tartalom egy része teljesen ingyenes, míg bizonyos prémium anyagok csak pénzért tekinthetők meg. Ilyenre már a magyar médiában is több példát lehet látni. Az előfizetéses rendszerek nagy többségénél közös vonás, hogy a díjköteles tartalmakhoz ingyenesen biztosítják a hozzáférést a papír alapú kiadványra előfizető olvasóknak.

Európai viszonyok ■ Miközben Amerikában már-már teljesen elfogadott a fizetős konstrukció, addig az óceán innenső partján ez még egyáltalán nem vált iparági standardá. Az európai kiadók első körben inkább a Google-t próbálták rászorítani arra, hogy osztozzon velük a keresések mellett elhelyezett reklámbevételekből. Ennek a tervnek a sikere erősen kétséges, de jó hír, hogy egy friss angol felmérés szerint a fogyasztók egyre kevésbé állnak ellen annak, hogy digitális médiatartalmakért fizessenek.

A kiadóknak egyszerűen implementálható közös fizetős online megoldást kínáló Piano Media fejlődésére is érdemes figyelni. A szlovák vállalkozás azonban egyelőre nem működik olyan régóta és annyira nagy területen, hogy eddigi teljesítményéből megbízható jóslatot lehessen felállítani a pénzért kínált internetes médiatartalom európai jövőjéről.

Van ahol már barátkoznak a fizetős digitális tartalommal
Egyre több európai portál teszi fizetőssé magát
Sikeres a fizetős online New York Times 

A mentális hanyatlás a korosodó mesterséges intelligenciát sem kerüli el

Egy friss kutatás szerint az emberi orvosokat még nehezen helyettesíthetnék az MI-modellek, de a betegek közé könnyen beállhatnak majd.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.