A Moody's hitelminősítő a telefongyártó tartozásállományát sorolta eggyel rosszabb kategóriába, és további leminősítést sem zárt ki. A főbb okok között a mobilpiacon mutatott gyengélkedés és a windowsos korszakra való hosszú átállási periódus szerepel.

Az általában Magyarország le-, vagy jobb esetben felminősítésekor címlapokra kerülő Moody's nem csupán államok, de vállalatok hiteleit is vizsgálja. Csütörtökön a világon egyelőre még mindig a legtöbb mobilkészüléket értékesítő finn vállalatot, a Nokiát, pontosabban annak adósságait sorolta eggyel kockázatosabb kategóriába a hitelminősítő. Ráadásul még ezt a kategóriát is inkább optimistának tartják a cég elemzői, hiszen a további negatív előjelű változást is kilátásba helyezték.

Töpörödő óriás Az okok között természetesen első helyen szerepel az elmúlt években folyamatosan zsugorodó piaci részesedés. Bár a Nokia a legutóbbi adatok szerint összességében még mindig a legnagyobb gyártó, de ezt kizárólag az alacsony kategóriás, hagyományos mobil készülékeknek köszönheti. Az okoselefonok szegmensében csúnyán állva hagyták a finneket a vetélytársak, és a trendek alapján nem kell hozzá sok idő, hogy minden tekintetben trónfosztott legyen az egykori egyeduralkodó.

Hogy a lefelé tartó spirálból kitörjön a Nokia, új vezetője régi munkáltatójával, a Microsofttal lépett szövetségre, melynek értelmében a redmondi cég operációs rendszere, a Windows Phone 7 adja az elkövetkező időszak finn okostelefonjainak alapját. A Moody'snál azonban sokallják a váltás menetrendjét. A Nokia a tervek szerint csak valamikor 2010 utolsó periódusában jelenne meg az első ilyen telefonnal, és még a következő évet is az átalakulásra szánják.

Mindent a Windows Phone 7-re tesz fel a Nokia
Lecsúszott, de reménykedhet a Nokia

A közlemény szerint többek között azért nem minősítették le egyelőre a cég hitelállományát még egy kategóriával, mert az okostelefonok piaca összességében óriási potenciállal rendelkezik, ahol egy ekkora szereplőnek még akkor is van keresnivalója, ha lassan lép. Arról nem is beszélve, hogy az említett szövetség hozadékaként a Microsoft egymilliárd dollár nagyságrendű összeget pumpált a Nokiához, elsősorban azért, hogy az új termékek promócióját segítsék ezzel. Szintén a mobilgyártó pozícióját erősítheti az a friss Gartner előrejelzés, amely 2015-re a windowsos operációs rendszert jósolja a második legelterjedtebb platformnak.

Fejni a haldokló tehenet Nem szabad megfeledkezni a Nokia saját operációs rendszeréről sem. Bár a microsoftos friggyel nyíltan háttérbe szorult a Symbian, a finnek tervei között ennek ellenére 150 millió ilyen készülék eladása szerepel. Mondjuk az erősen kérdéses, hogy a láthatóan parkoló pályára tett rendszer iránt mennyire lehet majd fenntartani a fejlesztők és a fogyasztók lelkesedését. Talán ezekre a kérdésekre is választ próbálnak majd adni a Nokiánál a jövő hét keddre beharangozott webcast keretében.

Eternus CS800: hatékony adatbiztonság deduplikációval (x)

Eladó az óriási genetikai adatbázis, kérdés, ki lesz a vevő és mit kezd vele

A nálunk is ismert 23andMe csődjét követően a tudósok remélik, hogy az új tulajdonos is hozzáférést biztosít nekik a 15 millió korábbi ügyfél genetikai adataihoz. Mások inkább amiatt aggódnak, hogy ki mindenki érdeklődhet még az értékes adatkészlet iránt.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.