A szoftvercég tizenkét, diktatórikus állami módszerektől sem idegen országban ingyen adja a licencet az érdek- és jogvédő szervezeteknek, független médiacsatornáknak. A Microsoft ezzel a lépéssel akar gátat vetni annak a gyakorlatnak, hogy a rendőrség illegális szoftverhasználat címén lehetetleníti el a rendszer kritikusait.

A múlt hónapban nagy port kavart a The New York Times riportja, amelyben arról számoltak be, hogy a Microsoft jogászai is segítették a Putyin ellen felszólaló szervezetek ellehetetlenítését. Oroszországban ugyanis igen gyakori, hogy a hatóságok tiltott szoftverhasználat címén csapnak le jogvédő szervezetekre, független szerkesztőségekre, ahonnan aztán minden mozdítható számítógépet elhurcolnak, hogy azok (és a rajtuk tárolt adatok) általában soha többé ne kerüljenek elő.

A 12 dühös állam A Microsoft a korábbi üggyel kapcsolatban azonnal reagált: sajnálatát fejezvén ki, hogy az amúgy általa szorgalmazott illegális szoftverhasználat visszaszorítása csupán ürügyként szolgál az állam kritikusainak meghurcolásában. Mostanra pedig előálltak egy nagyszabású akcióval, amelynek keretében 12 ország nonprofit szervezetei, jogvédő egyesületei és független médiavállalkozásai juthatnak ingyenesen és automatikusan legális szoftverlicencekhez.

Érdekes, hogy a cégnek eddig is volt hasonló kezdeményezése: a Microsoft 2003-ban hívta életre a Korlátlan Lehetőségek (Unlimited Potential) elnevezésű programot, amelynek keretében eddig összesen több mint 285 millió dollárt bocsátott nonprofit szervezetek és közösségi technológiai központok rendelkezésére készpénz, illetve szoftverek formájában. A gond csak az, hogy erről nem mindenhol tudnak. A mostani program automatikusan felruházza a jogokkal az említett cégeket, így védve lesznek a gyanúsítástól.

Legális szoftverekhez juthatnak nonprofit szervezetek
Egyre több forrásból vehetünk használt szoftvert
Miért kell elolvasni a szoftverlicencet?

Oroszországon kívül a listán túlnyomórészt a volt Szovjetunió egykori tagköztársaságait találjuk, de Kína, Malajzia és Vietnam is a kedvezményezett területek között szerepel.

Ötletből nem lesz hiány Ezzel a lépéssel a szoftvercég valószínűleg elejét veszi annak, hogy a továbbiakban ilyen indokkal szálljanak meg az adott ország kormányával szemben kritikus szervezeteket, médiaorgánumokat, ám gyanítható, hogy ha nagyon akarják, a hatóságok találni fognak más indokot is a razziára. Ez persze már nem a Microsoft problémája lesz.

Kétéves csúcson az amerikai kockázatitőke-befektetések

Mi másnak is lenne köszönhető ez, mint a mesterséges intelligencia körüli őrületnek?! Egyesek már a dotkomlufihoz hasonlítják a helyzetet.
 
A kiberbiztonsági tanúsítási rendszerből kivettek egy olyan követelményt, amely hátrányosan érintette a nem uniós felhőszolgáltatókat.

a melléklet támogatója a 4iG Nyrt.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.