Az idei évben képviselteti magát utoljára a Consumer Electronic Show-n a Microsoft, amely Steve Ballmer szerint óriási dolgokat jelentett be eddig is minden CES-en. De valóban így van ez?
A jövő évtől a CES helyett saját szervezésű bemutatókkal és bejelentésekkel kísérletezik a Microsoft. Elmondásuk szerint azért, mert a CES időzítése nem egyezik a redmondi vállalat termékindítási ciklusával, bár inkább arról lehet szó, hogy az Apple mintájára presztizsnövekedést várnak a függetlenedéstől. Érdekes azonban azt is végignézni, miket jelentett be 12 éves CES-es részvétele során a redmondi vállalat, és mi lett ezen bejelentések sorsa, így már kissé árnyaltabb a kép...
Könyv és doboz ■ A Microsoft jóval megelőzte az Amazont és más e-könyvvel kapcsolatos mai piacvezetőt. 2000-ben
Bill Gates jelentette be a Reader elnevezésű platformot, amely a Barnes and Noble kiadóval partnerségben jelent volna meg valamilyen formában. A mobil Windowsok elődjének számító PocketPC alá írt megoldás végül sosem lett önálló termék, ráadásul érdekes, hogy manapság a Microsoft épp a Barnes and Noble-t pereli, amiért a kiadó Androiddal szállítja a Nook e-könyv olvasókat.
2001-ben Gates a WWF pankrátorból lett filmsztár,
The Rock társaságábal lépett a CES színpadára, hogy bejelentse az Xbox játékkonzolt. Az izmos felvezetés ellenére a konzolért felelős részleg öt évig veszteséget termelt, és az Xbox 360 kellett hozzá, hogy igazán jövedelmezővé váljon. Igaz, az új verzió már valóban húzónév lett, az amerikai hálaadás (november 24.) hetében több mint egymillió fogyott a tengeren túl.
Média máshogy ■ 2002-ben a Microsoft két bejelentést időzített a CES-re. A Freestyle egy PC-hez és azon keresztül tévéhez kapcsolható távirányító megoldás volt, amely ebben a formában nem jelent meg, egyes elemei a Windows Media Centerben maradtak fenn. A Mira szintén hamvába holt kísérlet volt: ma már tabletnek neveznénk, akkor azonban még Smart Display volt a kategória neve. A rezisztív (tehát főként érintőtollal vezérlehető) mobil képernyő ráadásul nem működött PC nélkül, amelyhez vezeték nélkül csatlakozott. A csak félig megvalósítható mobilitás és az 1000 dollárnál is magasabb ár végül egy év alatt hazavágta a kezdeményezést.
A következő év sztárja a Media2Go volt, egy hordozható eszközökre szabott felület, amelynek prototípusához a Creative gyártotta a hardvert. Akkoriban pedig még Steve Jobs is arról beszélt, hogy nem tervez videólejátszásra képes iPodot: a Media2Go vaskos kivitelezése és gyenge teljesítménye mögül gyorsan kihátráltak a lehetséges hardvergyártók, végül a bejelentést nem követte valós termék.
2004-ben már létezett a Media Center, és a Microsoft ismét egy vezeték nélkül PC-hez kapcsolt eszközzel támadott: a CES-en a Media Center Extendereket éltették, amelyeket azoknak szántak, akik a nagyszobában nem szerettek volna egy zajos PC-t a tévé mellett. A számítógéppel adatokat cserélő külső eszközök pár évig jelen voltak ugyan a boltokban, de eladásaik jelentéktelenek maradtak.
A semmi bejelentése ■ A következő években még nehezebb volt a Microsoft helyzete, ugyanis a CES-re semmilyen épkézláb újdonsággal nem tudtak előrukkolni. 2005-ben a már meglévő akkori termékeiket promotálták, az egyetlen hangsúlyosabb bejelentésnek a PlaysForSure számított. Ez egy olyan kezdeményezés akart lenni, mint a PC-k esetében az XP illetve később Vista kompatibilis logók programja: a PlaysForSure-logós mp3-lejátszók vásárlói lehettek volna biztosak abban, hogy az eszköz együttműködik a programban részt vevő online zeneáruházakkal, többek között az akkori MSN Musickal. A megfogalmazás és kivitelezés azonban nehézkesnek bizonyult, és közben előretört egy bizonyos iTunes... A többi már történelem, az Apple zeneáruházát később a Zune-nal is hiába próbálták aláásni Redmondból.
2006-ban Bill Gates az akkorra már megjelent Vista képességeit volt kénytelen ecsetelni, és egy nehezen követhető előadás során egy Vistával felszerelt számítógép, három monitor és egy érintőképernyős vezérlőpanel segítségével igyekezett demonstrálni a rendszer képességeit. Utóbbiról azóta sem tudni, valamilyen termék prototípusa akart-e lenni, mivel semmi ehhez hasonló nem jelent meg ezután. Itt esett szó arról is, hogy az Xbox 360 HD-DVD meghajtót kap - tehát letették a voksukat egy olyan szabvány mellett, ami pár év múlva teljesen elhalt, átadva helyét a Blu-raynek.
2007-ben legalább konkrét új termékvonallal sikerült jelentkezni, ám a családok számára tervezett, médiafájlok és egyéb adatok megosztására kitalált Home Serverből sosem lett nagy durranás. Bár a technológia még él, a legnagyobb partnerek, például a HP már kiszálltak mögüle, hiszen röviddel a Home Server bejelentése után kezdődött a felhő alapú tárolási megoldások felvirágzása.
2008-ban a vállalat meg sem próbált terméket helyezni a központba, a vezetőség tagjai előadásukban különféle jövőképeket vázoltak fel. Az unalomba fulladó eseményt egyedül az a humoros videó mentette meg, amely Bill Gates vezetőként töltött utolsó napjáról készült.
Végre egy sikersztori ■ 2009-ben sikerült valami olyasmibe belenyúlni a CES-en, ami az elmúlt évek hosszú sorának gyakorlatát megtörve igazi aranytojást tojó tyúk lett:
Steve Ballmer itt jelentette be elsőként a Windows 7 béta változatának elérhetőségét. A minden szinten kifejezetten gyengén muzsikáló Vista után végül a Windows 7 pénzügyileg és népszerűség tekintetében is kiválóan teljesített, és mára lassan megtöri a "gépekre ragadó" Windows XP évtizedes uralmát is.
Igaz, a 2009-es keynote előadásban nagy szerepet kapott az akkori Windows Mobile is, ám a Microsoft akkorra már nagyon lemaradt az okostelefonos versenyben, amelyet a jóval később bejelentett Windows Phone 7 próbál azóta is helyrehozni.
2010-ben azonban már nem sikerült megismételni az előző év sikerét, akkor ugyanis Ballmer a Windows 7-es tabletekkel kapcsolatban próbált evangelizálni. Pár héttel később aztán megjelent az iPad, amely nem csak a Microsoft táblagépes terveit, de a teljes tabletpiacot is fenekestül felforgatta.
Tavaly pedig a Windows 8 első bemutatkozása számított nagy durranásnak azzal az ígérettel együtt, hogy a rendszert már ARM processzoros tableten is bemutatták, beígérve a "Wintel-korszak" végét.
Az idei év pedig, hiába ez a Microsoft utolsó CES-es éve, mégsem tartogatott nagy durranásokat: a Windows 8-ról nem tudtunk meg újat, a Windows Phone alapú új Nokia csúcskészülék pedig csak az Egyesült Államokban jelenik meg, az egyetlen fontos hír a Kinect játékvezérlő PC-s nyitása.
A Microsoft idei CES-es szerepléséről külön írásunkban olvashat, jövőre pedig már nem találkozhatunk a redmondi vállalattal a januári seregszemlén.