A közös fejlesztésű szerverek és a közösen értékesített tárolók kezdetben a kínai piacot célozzák, amely a gazdaság lassulása ellenére is óriási lehetőségeket tartogat a tengerentúli cégeknek.
Szerdán a világ második számítógépgyártója, a Lenovo, és a tárolópiacot vezető EMC együtt jelentette be friss megállapodását. Ennek értelmében a felek közös szerverfejlesztésbe fognak, kibővítve a Lenovo jelenlegi képességeit az x86-os szegmensben. A gépeket a kínai vállalat forgalmazná, de idővel beépülnének az EMC tárolórendszereibe. A két vállalat együttműködése az utóbbiakra olyan szempontból is kiterjed, mivel a Lenovo ezentúl amerikai partnerének tárolómegoldásait kínálja majd ügyfeleinek. A viszonteladói kapcsolat kezdetben csak Kínára terjed ki, de később a globális értékesítésben is megjelenik.
A megállapodásban rögzítették egy új vegyesvállalat felállításának tervét, amelyhez a többségi százalékos tulajdonos Lenovo anyagi forrásokat biztosít, az EMC pedig a 2008-ban felvásárolt Iomega szellemi tulajdonával járul hozzá. Az év végéig felálló cég nevéről és pontos feladatairól nem árultak el részleteket, célja azonban az lesz, hogy hálózati tárolókat (NAS) szállítson a kis- és közepes vállalkozásoknak. Mindez lehetőséget teremt az EMC számára, hogy megvesse a lábát a kínai piacon, a Lenovo termékválasztéka pedig nagy lépést tehet a személyi számítógépek, illetve az ázsiai régió korlátain túli bővülés irányában.
Próbaüzem ■ Az EMC így sikeresen pótolhatja régi OEM-partnerét, a Dellt, aki az utóbbi időben komoly ambíciókat táplál a tárolópiacon, és akivel tavaly év végén szűnt meg az EMC évtizedes együttműködése. A Dell összesen közel 2,5 milliárd dollárt költött az
EqualLogic 2008-as, illetve a Compellent 2010-es felvásárlására, és most látta elérkezettnek az időt, hogy kizárólag saját portfóliójára támaszkodva vágjon neki az évnek. Bár az új szövetség egyelőre Kínára korlátozódik, a két vállalatnak más piacokon is komoly tervei vannak – kérdés, hogy a Lenovo mennyiben képes pótolni a Dell erős jelenlétét az adatközponti szegmensben.
A Levovóval folytatott munka egyfajta próbaüzemként szolgálhat az EMC számára, hiszen a vállalat egyre inkább a szerverek felé (is) fordul, amire
saját projektjei mellett a Ciscóval és a VMware-rel támogatott Virtual Computing Environment (VCE) is jó példa. A cég marketingért felelős alelnöke egy nyilatkozatában kiemelte, hogy az EMC nem fél az átalakulástól vagy az eddig ismeretlen piacoktól, emellett szándékosan egyre inkább elkerüli a saját tulajdonosi hardvereszközöket. Ebben nagy segítségére lehet friss szervergyártó partnere, hiszen az integrációval a storage termékek tervezésekor is sok fejfásjást spórolhat meg magának.
Az IDC piackutató adatai szerint 2011-ben a tárolópiac 25 milliárd dollárt generált, míg a szerverpiac bevételei elérték az 56 milliárd dollárt, aminek közel háromnegyed része a HP-hoz, az IBM-hez és a Dellhez folyt be.