A listán három kritérium alapján rangsorolják a vállalatokat: az általuk kínált termékek vagy megoldások környezettudatossága, a gyártás és belső működés "zöldebb" megvalósítása, valamint a környezettudatosság hirdetése, tanácsadás és propaganda hatékonysága számít.
A Greenpeace Cool IT listájának alapgondolata az volt, hogy az informatikai vállalatok, főleg gyártási és fejlesztési folyamataik, vagy épp energiafelhasználásuk miatt kiemelkedően fontosak a környezetvédelem kérdéskörében. Nem mindegy, hogy egy IT óriásvállalat akár csak egy kicsit is odafigyel arra, hogy kisebb ökológiai lábnyomot hagyjon maga után, hiszen az informatika legnagyobb szereplői esetében már egy kis változtatás is óriási hatással járhat.
A legzöldebbek társasága | A most frissített listán rögtön az élbolyban változott a helyzet az előző állapot óta: a Cisco ugrott az élre, gyakorlatilag megkétszerezve eddigi pontszámát. Az indoklás szerint két területen is hatalmasat fejlődtek, károsanyag-kibocsátásuk is csökkent, de saját irodáik energiagazdálkodását is jelentősen átalakították.
Az Ericsson most először került fel a listára, és rögtön a második helyen nyitott - velük kapcsolatban nem csak a környezettudatos átalakításokat, de ezek helyes kommunikációját is kiemelte a Greenpeace.
A Google jelen pillanatban a hatodik a listán, velük kapcsolatban a PowerMeter alkalmazást emelték ki. Ez a szolgáltatás az otthoni energiafogyasztás mérésére szolgál, lehetőséget biztosítva a környezettudatosabb üzemeltetésre és a költségcsökkentésre is. Igaz, az óriásvállalat feljebb is kerülhetne a listán - már nem újkeletű velük kapcsolatban az elmarasztalás, amiért nem hozza nyilvánosságra éves energiafogyasztási adatait, és azt sem, hogy ezzel kapcsolatban milyen tervei vannak.
A Greenpeace szerint az informatikai szektorban jócskán van még mit tanulni a környezettudatosságról. "A Cisco és a többi listavezető már tisztában van a felelősségével, és aktívan dolgoznak előremutató megoldásokon, míg a legtöbben még mindig csak beszélnek a környezetvédelemről, de nem tesznek semmit, és azt remélik, szépen becsomagolt mondatok mögé bújhatnak" - feddte meg az iparágat Casey Herrell, a zöld szervezet szóvivője.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak