Barack Obama, illetve valószínűleg kiterjedt kampánystábja november hatodikán, közvetlenül az elnökválasztás eredményhirdetése után három szót és egy fotót küldött el Twitteren. Az üzenet 22 perc alatt rekordot döntött.
"Még négy év" - ez volt Barack Obama hivatalos Twitter-csatornájának első üzenete az elnökválasztás eredményének hivatalos bejelentése után. A felhasználók villámsebességgel kezdték retweetelni a rövid megállapítást, mindössze 22 perc alatt 226 ezren osztották tovább. Ezzel máris sikerült elorozni a valaha legtöbbször retweetelt üzenet címét a fiatal popceleb Justin Biebertől, ám azóta 700 ezer fölé nőtt a továbbosztások száma.

Obama második üzenete gyorsan feljött a lista második helyére. A "mindez miattatok valósulhatott meg, köszönöm" tartalmú tweetet is közel 250 ezer twitterező találta érdemesnek a továbbküldésre. A közösségi média ráadásul nem csak a választások végkimenetelének tudósításában játszott nagy szerepet, végigkövette az egész kampányt minden oldalon.



Választási híradó 2.0 A közösségi média a választás napját is végigkommentálta, összesen 31 millió politikai tartalmú tweet született az utolsó 24 órában. Ezáltal az amerikai elnökválasztás a politikatörténet közösségi médiában legaktívabban követett eseménye lett. A hivatalos eredmények bejelentésének pillanatában a Twitter aktivitási indexe az eddig nem látott 327 452 TPM-es (Tweets-per-Minute, percenkénti üzenetek száma) szintre ugrott.

A Huffington Post szerint az újraválasztott elnököt és feleségét ábrázoló "győzelmi fotó" Facebookon is rekordot állított fel, a 3,1 millió lájkot begyűjtő kép lett a közösségi oldal eddigi legkedveltebb fotója (a korábbi rekord 2,1 millió volt). Természetesen a Zuckerberg-birodalom is kivette a részét a kommentárokból, itt általában hosszabb üzeneteket írtak a felhasználók saját szavazási preferenciáik okait, vagy épp jelöltjük esélyeit elemezgetve. Az amerikai felhasználók egyébként egy speciális Facebook kezdőoldalt láthattak a választás napján, amely felhívta a figyelmüket arra, hogy - amennyiben szeretnének - induljanak el szavazni. A kapcsolódó app ráadásul segített kiválasztani a felhasználók tartózkodási helyéhez legközelebbi szavazóhelyiségeket is.

A választásokról szóló posztok természetesen nem korlátozódtak az Egyesült Államokra, a világ szinte minden részén sokan szóltak hozzá a témához. Leginkább az Egyesült Királyság, Kanada és Ausztrália lakói nyilvánították ki választással kapcsolatos véleményüket a Facebookon.

A Facebook TalkMeter szolgáltatásával kimutatta, hogy az 1 és 10 közötti skálán idén egyértelműen a választás témaköre nyert 9,27-es átlaggal, megelőzve az addigi két "nyertest", a Super Bowl-t és a Sandy hurrikánt. Világszerte szintén magas átlagot kaptak az amerikai politikai események, 8,28-as TalkMeter indexszel.



Nem hivatalos jóslatok Érdekes, hogy a választási eredményeket valamelyest előrevetítette az is, milyen gyakran beszéltek a két jelöltről: Barack Obama 8,41-es átlagot ért el az utolsó napokra, míg Mitt Romney 7,83 százalékon végzett.

Twitteren szintén mérni lehetett, mikor ki az "esélyesebb", bár a rövidebb és gyakoribb közlésformának köszönhetően itt gyorsabban ingadozott a mérleg nyelve. Bár az amerikai átlag (az ábra folyamatos, szürke vonala) szinte végig Obamának kedvezett az említések számát tekintve, az utolsó hónapban egyszer itt is előfordult, hogy Romney neve került többségbe, méghozzá az első televíziós vita napján. Ezután viszont újra növekedésnek indult az Obamát említők száma, és a déli államok kivételével a legtöbb amerikai terület az újraválasztás felé tendált.

Szintén érdekes mozzanat a közösségi média fontosságával kapcsolatban, hogy a televíziós híradásokban és újságcikkekben, ahol korábban csak közvéleménykutatók előzetes eredményeire és jóslataira támaszkodtak, szinte folyamatosan említették a Twitteren és Facebookon észlelhető folyamatokat, az aktivitásból következtethető véleményváltozásokat.

Üzleti analitika gyorsabban, mélyebben, rugalmasabban
A vártnál is jobban mobilizált a Facebook
A Facebook fizetős postokkal ünnepel

42. Körkapcsolás: Mi és az MI

Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.