Több alapvető alkatrész utánpótlásával gondok lehetnek a Japánt múlt héten sújtó földrengések és az azt követő szökőár miatt. Az országban, amely az elektronikai és audiovizuális alkatrészek világszintű előállításában vezető szerepet játszik, most több száz gyár áll, miközben az újraindulás időpontja bizonytalan.

A Richter-skála szerint megközelítőleg 9-es erősségű földrengés és az azt követő szökőár felbecsülhetetlen károkat okozott a szigetországnak. A természeti katasztrófa jelentős gazdasági hatással lehet a világ egészére is, mivel a japán gyárak az ellátási problémák miatt százával állnak.

Hatalmas kiesés Az informatikai piac szempontjából kiemelt fontosságú ország becslések szerint az elektronikai és audiovizuális komponensek 40 százalékát állítja elő világszinten, míg a félvezetők gyártásához szükséges szilíciumból a globális termelés 60 százalékában részesedik.

Többek között a Sony, a Hitachi és a Mitsubishi is kénytelen volt több üzemben felfüggeszteni a munkát az alapvető működéshez szükséges erőforrások (áram, víz stb.) hiánya, illetve a szárazföldi közlekedés nehézségei miatt. A Sony szóvivője egyelőre megtippelni sem mert, mikor állhat vissza a gyártás a normális kerékvágásba. Jelenleg a cég több akkumulátorgyárában szünetel a termelés a fukusimai régióban.

Hasonló problémákkal néz szembe a Panasonic is. A Sanyo Electricet birtokló vállalat Tokió közelében kényszerült újratölthető akkumulátorokat készítő üzemei ideiglenes bezárására. Az elemzők szerint minimum három hónapig eltartó problémás időszak komoly ellátási gondokat okozhat például az okostelefonokban és táblagépekben használt processzorok esetében.

Képernyő sem lesz A kijelzők piacán is szűkös lehet a kínálat az elkövetkezőkben. A Hitachi például a Nintendo játékkonzolába és az LG telefonjaihoz szállít kijelzőket, ami most meghatározatlan ideig nagyon bizonytalanná vált. A Panasonicnál az LCD tévépanelek előállítása került veszélybe.

Összeolvad a PC-s és a mobilos világ
Hajlékony kijelzők a jövő irodájából

A károkat enyhítendő, mindkét esetben megpróbálnak átcsoportosítással úrrá lenni a gondokon. A Hitachi tajvani partnere, az Chimei Innolux segítségét kéri, míg a kisebb károkat szenvedő Panasonic-üzemek kiesését egy másik, Japán kevésbé érintett részén lévő létesítményben igyekeznek csillapítani.

Senki nem érti és senkinek nem kell, mégis öntik bele a pénzt – mi az?

A válasz természetesen a generatív mesterséges intelligencia, amire a Gartner szerint idén közel 650 milliárd dollárt költ a világ.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.