Az Egyesült Államokban és más fejlett régiókban egyre inkább elfogadott a "Bring Your Own Device"-koncepció kapcsán Kis Gergely, a GKIeNET kutatócég ügyvezető igazgatója először a fapados légitársaságokkal vont párhuzamot: mondván ez kicsit olyan, mintha a pilóták maguk szereznék be az egyenruhát. Szerinte ez a modell inkább az 50 főnél kevesebbet foglalkoztatók körében lehet
működőképes. Úgy látja, a koncepció terjedésének az már nem akadálya, hogy alacsony lenne az okostelefon-, laptop-,
vagy táblagép-ellátottság Magyarországon.
Sőt arra már egy ideje nem is csodálkozunk rá, ha a munkaadók egy része természetesnek veszi, hogy magántelefonunkat némi költségtérítés fejében céges feladatokra is használjuk. Bizonyos szakmákban már a saját laptop vállalati használatára is van példa. A többség azonban mégsem venné szívesen, ha erre kényszerítenék, úgy vélné ennyivel is kisebb a fizetése, vagy éppenséggel a céges IT-biztonsági elvárások miatt fel kellene adnia a saját gépe feletti uralmat.
Elutasítva ■ Jelenleg sem alkalmazzák a BYOD-gyakorlatot és a közeli
jövőben sem tervezik a bevezetését – többségében ezeket a válaszokat kapta a
Bitport a hazai tulajdonú nagy és közepes vállalatok köréből. A válaszokhoz a nevüket is adók közül a mobilbanki
alkalmazások fejlesztésével foglalkozó IND csoportnál megkeresésünkre elmondták,
hogy alapvetően nem támogatják az otthoni eszközök, főleg a laptopok
használatát.
„Ennek nagyon egyszerű oka van: sokkal jobban kontrollálhatók a
céges tulajdonú eszközök, mivel ebben az esetben egyértelműek a szabályok. A
jelenlegi szabályozás szerint nem IND-tulajdonú számítógépeket tilos a cég
belső hálózatába csatlakoztatni, csak az erre a célra fenntartott, izolált „vendég” hálózatban
használhatóak.
- Mivel ügyfeleink nagy része a bankszektorból kerül ki, ahol
a biztonsági követelmények komolyabbak az átlagnál, nekünk is a biztonsági
kérdéseket kell megvizsgálni a saját eszközökön végzett munkával kapcsolatban –
az ellenőrizhetőségi kérdés mellett ez a másik oka annak, hogy nem tervezzük a
BYOD bevezetését. A harmadik ok pedig
az, hogy folyamatosan a legmodernebb eszközökkel látjuk el a cég alkalmazottait,
így nincs is szükségük arra, hogy saját eszközökön dolgozzanak” – áll a
Bitportnak küldött válaszban.
Az IT-biztonság mellett egyéb aggályokat is látnak a téma kapcsán az IND-nél. „Egy nagyon egyszerű példával szemléltetve: hogyan kötelezhetünk valakit arra, hogy a gépe újra legyen telepítve olyan szoftverekkel és beállításokkal, amiket mi házon belül előírunk? Ha esetleg rendkívüli felmondásra kerül a sor, a gépet bekérhetjük-e, hogy eltávolítsuk róla az egyértelműen a céghez köthető licenszköteles szoftvereket, saját forráskódjainkat, dokumentumainkat? Céges eszközök esetén mindez nem kérdés” – húzzák alá. Hozzáteszik ugyanakkor, hogy a laptopokkal ellentétben a saját telefonok és táblagépek viszont a megtűrt kategóriába tartoznak, ezekre még nem vonatkozik semmilyen konkrét szabályozás.
Ellenpélda ■ Nem mondanak nemet a magán eszközök céges használatára az IT-biztonsággal foglalkozó Kürtnél. Albrecht Páltól, a cég informatikai vezetőjétől megtudtuk, hogy a cég alkalmazottainak a 70 százaléka használ a vállalati gépek mellett saját IT és távközlési eszközöket. Ennek érdekében azonban az ott dolgozóknak kompromisszumot kell kötniük bizonyos, főként kényelmi szolgáltatások tekintetében a vállalat biztonsága érdekében. Elmosódik a határvonal a személyes és a vállalati adatok között, ezért a cégnél nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy fejlesszék a dolgozók biztonságtudatosságát.
„ Adattárolás szempontjából arra törekszünk, hogy ha technikailag kivitelezhető, a vállalati és privát adatokat szeparáltan kezeljük. Hangsúlyozzuk a biztonságtudatos magatartás ismérveit a közösségi oldalak és egyéb internetes kommunikációs csatornák vállalati és privát felhasználása esetén is. Kiemelten kezeljük a vállalati információk és adatok publikálásának szabályozását és felügyeletét. Számos egyéb intézkedésre is szükség van ahhoz, hogy, az adatkezelés biztonsága garantálható legyen a saját, mobil eszközökön is, ilyen például a titkosítás használata – mondja az informatikai vezető. Emlékeztet a cég ezzel kapcsolatos mottójára : „Attól még, hogy tűzoltó vagyok, nem tudok parázson járni.”
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak