Magyarországon egyelőre még meglehetős érdektelenség kíséri a világ fejlettebb felén már egyre jobban kibontakozó "hozd a saját eszközödet"-koncepció. A Bitport által megkérdezett cégek többségénél nemcsak most nincs ilyen lehetőség, de nem is tervezik rövid időn belül a bevezetését.
A foglalkoztatottak több mint a negyede egész biztosan nem szeretné arra használni laptopját, táblagépét, vagy akár okostelefonját, hogy a főnökeivel, vagy az ügyfeleivel kommunikáljon, netán ezeken az eszközökön távolról is hozzáférjen a céges adatokhoz, jelentésekhez. Ezeket állapította meg az IT-biztonsággal foglalkozó Fortinet elmúlt hetekben Lengyelországban végzett felmérése, amelyet a Puls Biznesu szaklap tett közzé.

A lengyel alkalmazottak szkepticizmusát a cég szakértői számos okkal magyarázzák. Az első és legfontosabbnak vélt, hogy az érintettek nem akarják keverni a munkát a magánélettel, és úgy vélik, hogy a modern mobil eszközök rendelkezésre bocsátása a munkaadó felelőssége. Az infokommunikációs eszközök drágák, ha valaki erre a saját pénzéből költ, azt csak magáncélokra kívánja használni. A válaszok között szerepel az az érv is, hogy a munkában azért is tanácsosabb a cég által adott telefont, laptopot, táblagépet igénybe venni, mert annak a vírusok és adatlopások elleni védelme erősebb, mint a magáneszközöké.

Hazai helyzet
A fenti megállapítások akár a magyarországi helyzetre is igazak lehetnek, bár kifejezetten ezt a kérdéskört vizsgáló, érdemi kutatás információnk szerint még nem készült itthon. A legközelebbi támpont az IDC Hungary őszi konferenciáján hangzott el a cég szakértőjétől, aki a mobileszközök vállalati illetve egyéni vásárlásait elemezve kitért a magyarországi állapotokra: egyes szervezetek már itthon is rendelkeznek vállalati mobilitási stratégiával, míg mások (egyelőre) inkább teljesen tiltják az ilyen lehetőségeket – "abból baj nem lehet" alapon. 


Az Egyesült Államokban és más fejlett régiókban egyre inkább elfogadott a "Bring Your Own Device"-koncepció kapcsán Kis Gergely, a GKIeNET kutatócég ügyvezető igazgatója először a fapados légitársaságokkal vont párhuzamot: mondván ez kicsit olyan, mintha a pilóták maguk szereznék be az egyenruhát. Szerinte ez a modell inkább az 50 főnél kevesebbet foglalkoztatók körében lehet működőképes. Úgy látja, a koncepció terjedésének az már nem akadálya, hogy alacsony lenne az okostelefon-, laptop-, vagy táblagép-ellátottság Magyarországon.

Sőt arra már egy ideje nem is csodálkozunk rá, ha a munkaadók egy része természetesnek veszi, hogy magántelefonunkat némi költségtérítés fejében céges feladatokra is használjuk.  Bizonyos szakmákban már a saját laptop vállalati használatára is van példa. A többség azonban mégsem venné szívesen, ha erre kényszerítenék, úgy vélné ennyivel is kisebb a fizetése, vagy éppenséggel a céges IT-biztonsági elvárások miatt fel kellene adnia a saját gépe feletti uralmat.

Elutasítva Jelenleg sem alkalmazzák a BYOD-gyakorlatot és a közeli jövőben sem tervezik a bevezetését – többségében ezeket a válaszokat kapta a Bitport a hazai tulajdonú nagy és közepes vállalatok köréből.  A válaszokhoz a nevüket is adók közül a mobilbanki alkalmazások fejlesztésével foglalkozó IND csoportnál megkeresésünkre elmondták, hogy alapvetően nem támogatják az otthoni eszközök, főleg a laptopok használatát.

„Ennek nagyon egyszerű oka van: sokkal jobban kontrollálhatók a céges tulajdonú eszközök, mivel ebben az esetben egyértelműek a szabályok. A jelenlegi szabályozás szerint nem IND-tulajdonú számítógépeket tilos a cég belső hálózatába csatlakoztatni, csak az erre a célra fenntartott, izolált „vendég” hálózatban használhatóak.

- Mivel ügyfeleink nagy része a bankszektorból kerül ki, ahol a biztonsági követelmények komolyabbak az átlagnál, nekünk is a biztonsági kérdéseket kell megvizsgálni a saját eszközökön végzett munkával kapcsolatban – az ellenőrizhetőségi kérdés mellett ez a másik oka annak, hogy nem tervezzük a BYOD bevezetését.  A harmadik ok pedig az, hogy folyamatosan a legmodernebb eszközökkel látjuk el a cég alkalmazottait, így nincs is szükségük arra, hogy saját eszközökön dolgozzanak” – áll a Bitportnak küldött válaszban.

Az IT-biztonság mellett egyéb aggályokat is látnak a téma kapcsán az IND-nél.  „Egy nagyon egyszerű példával szemléltetve: hogyan kötelezhetünk valakit arra, hogy a gépe újra legyen telepítve olyan szoftverekkel és beállításokkal, amiket mi házon belül előírunk? Ha esetleg rendkívüli felmondásra kerül a sor, a gépet bekérhetjük-e, hogy eltávolítsuk róla az egyértelműen a céghez köthető licenszköteles szoftvereket, saját forráskódjainkat, dokumentumainkat? Céges eszközök esetén mindez nem kérdés” – húzzák alá. Hozzáteszik ugyanakkor, hogy a laptopokkal ellentétben a saját telefonok és táblagépek viszont a megtűrt kategóriába tartoznak, ezekre még nem vonatkozik semmilyen konkrét szabályozás.

Ellenpélda Nem mondanak nemet a magán eszközök céges használatára az IT-biztonsággal foglalkozó Kürtnél. Albrecht Páltól, a cég informatikai vezetőjétől megtudtuk, hogy a cég alkalmazottainak a 70 százaléka használ a vállalati gépek mellett saját IT és távközlési eszközöket. Ennek érdekében azonban az ott dolgozóknak kompromisszumot kell kötniük bizonyos, főként kényelmi szolgáltatások tekintetében a vállalat biztonsága érdekében. Elmosódik a határvonal a személyes és a vállalati adatok között, ezért a cégnél nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy fejlesszék a dolgozók biztonságtudatosságát.

„ Adattárolás szempontjából arra törekszünk, hogy ha technikailag kivitelezhető, a vállalati és privát adatokat szeparáltan kezeljük. Hangsúlyozzuk a biztonságtudatos magatartás ismérveit a közösségi oldalak és egyéb internetes kommunikációs csatornák  vállalati és privát felhasználása esetén is. Kiemelten kezeljük a vállalati információk és adatok publikálásának szabályozását és felügyeletét. Számos egyéb intézkedésre is szükség van ahhoz, hogy, az adatkezelés biztonsága garantálható legyen a saját, mobil eszközökön is, ilyen például a titkosítás használata – mondja az informatikai vezető. Emlékeztet a cég ezzel kapcsolatos mottójára : „Attól még, hogy tűzoltó vagyok, nem tudok parázson járni.”

Céges telefont kaptál? Az semmi, én bevihetem a sajátom!
A költségeket is növeli a mobil munkaerő
Keményen ellenállnak a munkában használt saját eszközöknek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.