Steve Ballmer hivatalosan is bejelentette a CES-en, hogy a következő generációs Windows már az ARM architektúrára épített eszközöket is támogatja majd. A hardvergyártók természetesen örülnek és tervezgetnek.
Mivel a CES többek között a tabletektől volt hangos, nagy várakozás előzte meg Steve Ballmer előadását, hiszen a Microsoft egyelőre nem tudott fajsúlyosat villantani a táblagépek frontján. Ebből a szempontból kissé csalódásnak is tűnt a bejelentés, mely szerint a Windows 8 kilép az x86 architektúra "fogságából", és immár ARM alapú gépeken is működni fog - a csalódottság érthető, hiszen az új Windows 2012 közepe előtt nemigen várható, így a Microsoft tabletfronton mindenképp kimarad a dobásból. Más miatt viszont érdekes lehet a bejelentés, és ezt pár hardvergyártó nagyon is jól tudja.

Párbajból többszereplős csata A világ (személyi) számítógépeinek legnagyobb részén Windows fut, amely jelenleg csak az x86-alapú rendszereket, tehát az Intel vagy az AMD processzorain alapuló gépeket támogatja. A PC-piac alakulását épp ezért többek között az említett gyártók közötti kétszereplős verseny határozza meg, sarkítva és leegyszerűsítve az Intel technológiai ugrásaival, és az AMD költséghatékonyságra fókuszáló válaszlépésivel.


Az NVIDIA gyorsan lépett: a Ballmer-beszéd után közvetlenül jelentette
be a PC-kbe és szerverekbe szánt ARM alapú processzorokat.

Az ARM architektúra eközben meghódította a mobilvilágot, az okostelefonokat és a tableteket. Ennél tovább azonban nem merészkedtek, a PC-k világa és a mobil szegmens a processzorok szintjén nem ér össze. Ha azonban a Windows áthidalja a hardveres szakadékot, elemzők szerint nem lesz elvi akadálya annak, hogy az ARM alapú megoldások feltűnjenek akár számítógépekben vagy más olyan eszközökben, amelyekben eddig az x86 volt az úr.

Szaporodjatok és sokasodjatok Az eddig főként a mobilpiacot kiszolgáló processzorgyártók most lehetőséget kaptak arra, hogy átmerészkedjenek a másik térfélre. Igaz, a Texas Instruments és a Qualcomm egyelőre óvatosan fogalmaz, mindkét vállalat Windows 8-cal kapcsolatos közleményeiben az szerepel: nagyon örülnek a lehetőségnek, de egyelőre maradnak a mobilpiacon, viszont mindenképpen kihasználják a közös operációs rendszer által biztosított átjárhatóság előnyeit.

CES: a Microsoft már megint lemarad valamiről
Tabletek a CES-en: 1. rész, 2. rész, 3. rész

Az erőnyerő azonban az NVIDIA lehet: a grafikus vezérlők terén alapvető vállalat Ballmer beszéde után nem sokkal már be is jelentette, hogy ARM alapú processzorokat tervez PC-k és szerverek számára, a Denver kódnevű lapkák ráadásul a Windows 8 megjelenésére már elérhetőek lesznek a közlemény szerint.

Azt, hogy vajon tényleg sikerül-e sokszereplősre hizlalni a számítógépek piacát ezzel a nyitással, a PC-gyártók reakciója befolyásolhatja. A Lenovo elnöke, Rory Read például gyorsan leszögezte egy interjúban, hogy a vállalat nem ellenezné a nagyobb fokú diverzitást, és ezzel valamilyen szinten minden más gyártó is számolhat. Az első szakértői vélemények szerint az ARM alapú számítógépek alapvetően a költséghatékony, low-end kategóriában versenyezhetnének, így leginkább az Intel Atom ellenfeleként szállnának ringbe.

42. Körkapcsolás: Mi és az MI

Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.