A Facebooknak nem sikerült megszereznie az izraeli közösségi térképszolgáltatót, a Google lehet a befutó.
Az öt éve működő, Izraelben alapított Waze szerénység nélkül elmondhatja magáról, hogy kapós lett az utóbbi időben. Csak úgy legyeskednek körülötte az óriás cégek, a felvásárlás híre hónapok óta tartja magát, és az is nyílt titok, hogy egymilliárd dollár körüli összegbe fog kerülni annak a vállalatnak, aki végül meg tud állapodni a navigációs és térképalkalmazást fejlesztő Waze-zel.

Facebook nem, Google igen  Az izraeli Globe újságírói azt állítják, hogy lassan végéhez közelednek a Waze és a Google vezetői közötti tárgyalások, aminek eredményeképpen 1,3 milliárd dollárért a Google-é lehet a közel 100 főt foglalkoztató és 50 millió felhasználóval rendelkező Waze. Az izraeli, még mindig startup státuszban lévő cég nem volt szívbajos, hiszen már 2012-ben erős érdeklődés mutatkozott irányukban. Azóta összeboronálták őket a Microsofttal, az Apple-lel, de a legkonkrétabb információk a Facebook ajánlatával kapcsolatban láttak napvilágot.

Ezek szerint a Facebook 1 milliárd dollárért vette volna meg a Waze-t, azonban tulajdonosaik több kérdésben sem tudtak megegyezni. Az egyik tényező az ár volt, a másik pedig az, hogy az izraeliek nem szívesen hagyták volna el országukat, a Facebook vezetősége azonban ragaszkodott hozzá, hogy a Waze teljes üzleti egysége átköltözzön Kaliforniába. 

Waze: mindenki őket akarja

Maradhatnak Izraelben  A fenti akadályok miatt az üzlet meghiúsult, ekkor jött azonban képbe a Google, aki a Globe szerint a Facebooknál többet, 1,3 milliárd USD-t ajánlottak a Waze-ért, illetve beleegyeztek abba, hogy a csapat továbbra is Izraelben dolgozhasson. Utóbbi nem jelent komoly problémát a Google számára, mivel a korábbi izraeli felvásárlások miatt irodát működtet az országban, ami szöges ellentétben áll a Faceboookkal, hiszen ők a felvásárlásaik után rendszerint bezáratják a helyi irodákat, az alkalmazottakat pedig áttelepítik az Egyesült Államokba. 

A Globe forrása szerint az üzlet megkötése után a Waze továbbra is önálló alkalmazásként fog működni, az igazi értékét adó adatbázist pedig integrálják a Google Maps-be. Sőt, a Waze is profitálni fog a megállapodásból, mert a közösségi alapokon nyugvó alkalmazás ugyanúgy hozzáférést kap a Google Maps adatbázisához. Ez beleillik a Google stratégiájába, hiszen pár héttel ezelőtt a cég bejelentette a térképszolgáltatás teljes megújítását, ami a még jobb személyre szabhatóságban fogható meg leginkább. A források szerint a megállapodást napokon belül, még ezen a héten bejelenthetik a cégek, most azonban sem a Waze, sem a Google képviselői nem kívánták kommentálni a híreket. 

A Waze erőssége a térképet építő közösségben rejlik

Nem minden arany...  Amennyiben 1,3 milliárd USD marad a vételár, akkor dollárban kifejezve ez lesz a Google negyedik legnagyobb felvásárlása. Ennél többet a YouTube ért meg a vállalatnak még 2006-ban (1,65 millárd), a DoubleClick-ért (online hirdetési oldal) még többet, 3,2 milliárdot fizettek ki 2007-ben, a legfrissebb bevásárlás pedig a Motorola Mobility-hez kapcsolódik, amit 2011-ben rekordösszegért, 12,5 milliárdért szerzett meg a Google.

Míg a legtöbb bevásárlás a kritikák ellenére is sikeresnek mondható utólag, azért akadnak olyan tranzakciók, amelyek kudarccal végződtek. Ilyen volt a Dodgeball mobilszolgáltató 2005-ös megszerzése, a közösségi játékokkal foglalkozó Slide 2010-es felvásárlása, vagy az utazási információs szolgáltató, a Frommer 2012-ben történt felvásárlása, amit a Google azóta már tovább is értékesített.

Milliárdos felvásárlásra készül a Facebook 
Alternatív energiában utazó startupot vásárolt a Google
Újra szívesen vásárol cégeket a Google 
Spekuláció a facebookos WhatsApp-felvásárlás 

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.