Az elsősorban fejlesztőknek szóló Google I/O konferencia első napján kaptunk megannyi bejelentést, többek között új webes videószabványról, Chrome webshopról, nyilvános Wave-ről és egyebekről. Még ha egyes ki- és bejelentések vadnak is tűnhetnek, nem szabad elfelejteni, hogy a Google "web-divatdiktátori" szerepe miatt az itt elhangzottak jó része kihatással lesz arra, milyen lesz a holnap internete.

A San Franciscóban megrendezett ez évi Google I/O keretében a vállalat vezetői mellett olyan vendégek is részt vettek, akik néhol rövid esettanulmányokkal, máskor pedig a Google által promotált szabványok melletti kampányolással járultak hozzá az üzenetek erősítéséhez. Nézzük, mit találtak ki idén!

Meghalt a H.264, éljen a WebM! | Az egyik fontos bejelentés szerint a Google nyílttá tette a VP8 videótömörítő technológiát, melyhez az év elején felvásárlással jutott. A vállalat szerint a VP8 egyszerre csökkenti a sávszélesség-igényt és növeli a minőséget, mind felvett, mind pedig streamelt videók esetén. A WebM nem más, mint a Vorbis audiokodek és a VP8 összegyúrásából létrejövő új szabvány, amelynek forráskódja és részletes dokumentácója máris elérhető a WebM projekt honlapján.

A kezdeményezés persze fabatkát sem érne partnerek nélkül - a konferencia színpadán nem kis meglepetésre a konkurens böngészőket fejlesztő Opera és Mozilla képviselői is besétáltak, hogy browsereik "nevében" támogatásukról biztosítsák a WebM szabványt. A legnagyobb meglepetést azonban a Microsoft okozta azon bejelentésével, hogy az Internet Explorer is támogatja majd a VP8 videók lejátszását - Redmondból ugyanis még az I/O előtti héten is a H.264 formátum támogatásáról adták ki a híreket. Mivel mind a Firefox, mind pedig az Opera bejelentette már, hogy részükről nem kérnek a H.264-ből, a Microsoft pálfordulásával gyakorlatilag el is dőlt, hogy a WebM lesz a jövő internetes videólejátszásának alapja.

A szabványt mások is támogatásukról biztosították, többek között az Adobe (aki a Flash alapú videólejátszás leváltása miatt elvben szintén versenytársa bármilyen új szabványnak), valamint megannyi további szoftver- és hardvergyártó.

Nyílik a Krómbolt | Az esemény másik nagy bejelentése a Chrome Web Store megnyitása volt. Ez a szoftvergyűjtemény nem az Androidhoz vagy iPhone-hoz letölthető alkalmazások mintájára készült, itt ugyanis internet-böngészés közben használható, weben futó programok és pluginek találhatók, egyrészt a hamarosan megjelenó Chrome OS, másrészt a hagyományos webes böngészők számára. Ez utóbbi terén nem csak a Chrome felhasználókra korlátozódik a célközönség, a webes alkalmazások legnagyobb része más böngészővel is együttműködik, bár lesznek olyan extra funkciók, amelyek esetleg csak a Google böngészőjével lesznek kompatibilisek.
 

Az előadások élőben is zajlottak egy speciális YouTube csatornán.

A Chrome OS, a Google mobil operációs rendszere számára pedig innen lesz elérhető megannyi alkalmazás és segéd, amelyeket a böngészőnek álcázott rendszerben használhatnak. Ezek ugyebár nem települnek majd a Chrome OS-t futtató gépre, hanem a weben futnak, "telepítésük" során beágyazódnak a kezelőfelületbe: egy-egy új fület kapnak a "böngésző-rendszer" felső sorában, innen lehet előhívni és aktiválni őket. A Chrome Web Store oldalán jelenleg még nem elérhető a szolgáltatás, a gyűjteményt "hamarosan" megnyitják 70 ország számára, 40 nyelven lokalizálva.

Egy (w)év után szabadon | Pontosan egy éve a 2009-es I/O rendezvényen jelentették be a Google Wave-et, amely meghívásos rendszerben indult el, és nem kis felütéssel az e-mail leváltójaként aposztrofálták. Bár ez a kísérlet nem igazán működött, az idei esemény szpíkerei igyekeztek jelenlegi felhasználók sikertörténeteivel illusztrálni az azonnali üzenetküldést, e-mailt és csoportmunka funkciókat összegyúró szolgáltatás létjogosultságát. Emellett bejelentették, hogy a mai naptól a tesztfázis lezárul, és már bárki Wave-ezhet, akinek van Google fiókja.

A szolgáltatást ezen kívül beépítik a Google Apps alá, valamint a Novell Pulse és az SAP SteamWork is támogatni fogja, így bár az e-mail leváltásáról lemondott a Wave, ám a vállalati kommunikáció és csoportmunka egyik részévé is válhat.

Fontoskodás | A Google végre egy sok-sok éve húzódó problémát is kirugdalt a szőnyeg alól, amellyel a webfejlesztők, főképp a dizájnerek élete változhat meg. A HTML által kezelt, nem túl változatos betűtípusok csapdájából törhetnek ki a weboldalak azáltal, hogy a CSS3 specifikációjában már szerepel a webes fontkészletek támogatása, a Google pedig létrehozta a Goole Font Directoryt, amelyben máris elérhető 18 szabadon felhasználható webes betűtípus.

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.