A San Franciscóban megrendezett ez évi Google I/O keretében a vállalat vezetői mellett olyan vendégek is részt vettek, akik néhol rövid esettanulmányokkal, máskor pedig a Google által promotált szabványok melletti kampányolással járultak hozzá az üzenetek erősítéséhez. Nézzük, mit találtak ki idén!
Meghalt a H.264, éljen a WebM! | Az egyik fontos bejelentés szerint a Google nyílttá tette a VP8 videótömörítő technológiát, melyhez az év elején felvásárlással jutott. A vállalat szerint a VP8 egyszerre csökkenti a sávszélesség-igényt és növeli a minőséget, mind felvett, mind pedig streamelt videók esetén. A WebM nem más, mint a Vorbis audiokodek és a VP8 összegyúrásából létrejövő új szabvány, amelynek forráskódja és részletes dokumentácója máris elérhető a WebM projekt honlapján.
A kezdeményezés persze fabatkát sem érne partnerek nélkül - a konferencia színpadán nem kis meglepetésre a konkurens böngészőket fejlesztő Opera és Mozilla képviselői is besétáltak, hogy browsereik "nevében" támogatásukról biztosítsák a WebM szabványt. A legnagyobb meglepetést azonban a Microsoft okozta azon bejelentésével, hogy az Internet Explorer is támogatja majd a VP8 videók lejátszását - Redmondból ugyanis még az I/O előtti héten is a H.264 formátum támogatásáról adták ki a híreket. Mivel mind a Firefox, mind pedig az Opera bejelentette már, hogy részükről nem kérnek a H.264-ből, a Microsoft pálfordulásával gyakorlatilag el is dőlt, hogy a WebM lesz a jövő internetes videólejátszásának alapja.
A szabványt mások is támogatásukról biztosították, többek között az Adobe (aki a Flash alapú videólejátszás leváltása miatt elvben szintén versenytársa bármilyen új szabványnak), valamint megannyi további szoftver- és hardvergyártó.
Nyílik a Krómbolt | Az esemény másik nagy bejelentése a Chrome Web Store megnyitása volt. Ez a szoftvergyűjtemény nem az Androidhoz vagy iPhone-hoz letölthető alkalmazások mintájára készült, itt ugyanis internet-böngészés közben használható, weben futó programok és pluginek találhatók, egyrészt a hamarosan megjelenó Chrome OS, másrészt a hagyományos webes böngészők számára. Ez utóbbi terén nem csak a Chrome felhasználókra korlátozódik a célközönség, a webes alkalmazások legnagyobb része más böngészővel is együttműködik, bár lesznek olyan extra funkciók, amelyek esetleg csak a Google böngészőjével lesznek kompatibilisek.
A Chrome OS, a Google mobil operációs rendszere számára pedig innen lesz elérhető megannyi alkalmazás és segéd, amelyeket a böngészőnek álcázott rendszerben használhatnak. Ezek ugyebár nem települnek majd a Chrome OS-t futtató gépre, hanem a weben futnak, "telepítésük" során beágyazódnak a kezelőfelületbe: egy-egy új fület kapnak a "böngésző-rendszer" felső sorában, innen lehet előhívni és aktiválni őket. A Chrome Web Store oldalán jelenleg még nem elérhető a szolgáltatás, a gyűjteményt "hamarosan" megnyitják 70 ország számára, 40 nyelven lokalizálva.
Egy (w)év után szabadon | Pontosan egy éve a 2009-es I/O rendezvényen jelentették be a Google Wave-et, amely meghívásos rendszerben indult el, és nem kis felütéssel az e-mail leváltójaként aposztrofálták. Bár ez a kísérlet nem igazán működött, az idei esemény szpíkerei igyekeztek jelenlegi felhasználók sikertörténeteivel illusztrálni az azonnali üzenetküldést, e-mailt és csoportmunka funkciókat összegyúró szolgáltatás létjogosultságát. Emellett bejelentették, hogy a mai naptól a tesztfázis lezárul, és már bárki Wave-ezhet, akinek van Google fiókja.
A szolgáltatást ezen kívül beépítik a Google Apps alá, valamint a Novell Pulse és az SAP SteamWork is támogatni fogja, így bár az e-mail leváltásáról lemondott a Wave, ám a vállalati kommunikáció és csoportmunka egyik részévé is válhat.
Fontoskodás | A Google végre egy sok-sok éve húzódó problémát is kirugdalt a szőnyeg alól, amellyel a webfejlesztők, főképp a dizájnerek élete változhat meg. A HTML által kezelt, nem túl változatos betűtípusok csapdájából törhetnek ki a weboldalak azáltal, hogy a CSS3 specifikációjában már szerepel a webes fontkészletek támogatása, a Google pedig létrehozta a Goole Font Directoryt, amelyben máris elérhető 18 szabadon felhasználható webes betűtípus.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak