A keresőóriás legutóbbi nagy bevásárlása nemcsak a fejlesztők és a gyártók körében váltott ki heves reakciókat, a tőzsde is markáns (és kellően furcsa) változásokkal reagált a hírre.
A Google nem feltétlenül a számára legjobb tőzsdei környezetben jelentette be a Motorola felvásárlását: részvényeik árfolyama az elmúlt hetekben kisebb hullámhegyektől eltekintve folyamatosan esett. Ráadásul a bejelentést sem követte a papírok árának fellendülése, a befektetők továbbra is negatívan álltak az új fejleményekhez. A legfrissebb hírek szerint pedig a Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő intézet is leminősítette a Google-t, a részvényekre mostantól a "venni" helyett az "eladni" besorolást tartja helyénvalónak.


Leszálló ágban A Google részvényeinek gyenge szereplése és a versenytársak érdekes kiugrása több oldalról is megmagyarázható, a téma boncolgatásában Somi András, a KBC Equitas vezető elemzője volt segítségünkre. A szakértő szerint a Google bejelentését eleve egy kedvezőtlen gazdasági helyzet idejére sikerült időzíteni, továbbá a piac nehezen fogadta azt is, hogy a vállalat körülbelül 39 milliárd dolláros készpénzállományának közel egyharmadát költötte el "hirtelen" a Motorola bekebelezésére.

Az ügylet ráadásul a befektetők jó része számára egyelőre túl összetettnek tűnhet: a Google a szabványok megszerzésének fontosságát hangsúlyozta, talán egy kicsit túlzottan is. Így aztán még nem világos, pontosan mit kezd a vállalat az újonnan megszerzett cég összes többi tevékenységével, a telefonok és kiegészítő eszközök gyártásával.

Reménykedő ellenfelek Ha a keresőóriás részvényárfolyamának alakulása mellé pár versenytárs számait is beillesztjük, első látásra furcsán alakulnak az utóbbi napok eseményei. Az Apple papírjai ugyanis gyenge, a RIM és a Nokia részvényei viszont kifejezetten erőteljes emelkedést mutattak az akvizíciós bejelentést követően.


Somi András szerint az első magyarázat az Android ökoszisztémával kapcsolatos kaotikus jövőképben keresendő. Bár a többi Android licencpartner első nyilatkozatai diplomatikusan pozitívak voltak, egyelőre senki sem tudja, nem okoz-e törést a Motorola "kiemelése" a többi készülékgyártó és a Google között. Egy belső viszálykodás pedig teljesen egyértelműen az iOS, a BlackBerry és a Windows Phone 7 malmára hajtaná a vizet.

A Nokia és a RIM erősebb javulása ráadásul egy másik szempontból is megvizsgálható. Mindkét vállalat "eladósorban van", mindkettőjük neve gyakran bukkan fel olyan elemzések során, amikor a legvalószínűbb akvizíciós célpontokat keresik. A tény, hogy az eddig hasonló kategóriában kezelt Motorola Mobilityt megvásárolták, ráadásul nem is aprópénzért, most megemeli a szintén vevőkre váró többi vállalat ázsióját is.

A Google tőzsdei szereplését végeredményben az teheti helyre, ha minél hamarabb konkrét terveket mutatnak fel a megvásárolt Motorola összes tevékenységével kapcsolatban, és ha az Android-gyártók belső feszültségét legyőzve továbbra is egy egységes, sok gyártót tömörítő szövetség marad szemben a versenytársakkal.

Motorola Mobility: mit is vett pontosan a Google?
Nagy szám! Több tízezer szabadalom védi majd az Androidot
A Google megvette a Motorola Mobilityt

Felvásárlási lázban ég a Siemens

Miközben a német vállalat alig egy hete zárta le az Altair 10,6 milliárd dolláros felvásárlását, tegnap már a kutatásfejlesztést támogató programokat kínáló Dotmatics 5,1 milliárd dolláros akvizíciójáról adott ki közleményt.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.