A keresőóriás legutóbbi nagy bevásárlása nemcsak a fejlesztők és a gyártók körében váltott ki heves reakciókat, a tőzsde is markáns (és kellően furcsa) változásokkal reagált a hírre.
A Google nem feltétlenül a számára legjobb tőzsdei környezetben jelentette be
a Motorola felvásárlását: részvényeik árfolyama az elmúlt hetekben kisebb hullámhegyektől eltekintve folyamatosan esett. Ráadásul a bejelentést sem követte a papírok árának fellendülése, a befektetők továbbra is negatívan álltak az új fejleményekhez. A legfrissebb hírek szerint pedig a Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő intézet is leminősítette a Google-t, a részvényekre mostantól a "venni" helyett az "eladni" besorolást tartja helyénvalónak.
Leszálló ágban ■ A Google részvényeinek gyenge szereplése és a versenytársak érdekes kiugrása több oldalról is megmagyarázható, a téma boncolgatásában
Somi András, a KBC Equitas vezető elemzője volt segítségünkre. A szakértő szerint a Google bejelentését eleve egy
kedvezőtlen gazdasági helyzet idejére sikerült időzíteni, továbbá a piac nehezen fogadta azt is, hogy a vállalat körülbelül 39 milliárd dolláros készpénzállományának közel egyharmadát költötte el "hirtelen" a Motorola bekebelezésére.
Az ügylet ráadásul a befektetők jó része számára egyelőre túl összetettnek tűnhet: a Google
a szabványok megszerzésének fontosságát hangsúlyozta, talán
egy kicsit túlzottan is. Így aztán még nem világos, pontosan mit kezd a vállalat az újonnan megszerzett cég összes többi tevékenységével, a telefonok és kiegészítő eszközök gyártásával.
Reménykedő ellenfelek ■ Ha a keresőóriás részvényárfolyamának alakulása mellé pár versenytárs számait is beillesztjük, első látásra furcsán alakulnak az utóbbi napok eseményei. Az Apple papírjai ugyanis gyenge, a RIM és a Nokia részvényei viszont kifejezetten erőteljes emelkedést mutattak az akvizíciós bejelentést követően.
Somi András szerint az első magyarázat az Android ökoszisztémával kapcsolatos kaotikus jövőképben keresendő. Bár a többi Android licencpartner első nyilatkozatai diplomatikusan pozitívak voltak, egyelőre senki sem tudja, nem okoz-e törést a Motorola "kiemelése" a többi készülékgyártó és a Google között. Egy belső viszálykodás pedig teljesen egyértelműen az iOS, a BlackBerry és a Windows Phone 7 malmára hajtaná a vizet.
A Nokia és a RIM erősebb javulása ráadásul egy másik szempontból is megvizsgálható. Mindkét vállalat "eladósorban van", mindkettőjük neve gyakran bukkan fel olyan elemzések során, amikor a legvalószínűbb akvizíciós célpontokat keresik. A tény, hogy az eddig hasonló kategóriában kezelt Motorola Mobilityt megvásárolták, ráadásul nem is aprópénzért, most megemeli a szintén vevőkre váró többi vállalat ázsióját is.
A Google tőzsdei szereplését végeredményben az teheti helyre, ha minél hamarabb konkrét terveket mutatnak fel a megvásárolt Motorola összes tevékenységével kapcsolatban, és ha az Android-gyártók belső feszültségét legyőzve továbbra is egy egységes, sok gyártót tömörítő szövetség marad szemben a versenytársakkal.