Az Egyesült Államokban hosszú hónapok óta zajlik az egyeztetés a Szövetségi Kommunikációs Hivatal (FCC) és a legnagyobb internetszolgáltatók, valamint a világháló meghatározó piaci szereplői között egy mindenki által elfogadható szabályrendszer megalkotásáról az internet elérésével és használatával kapcsolatban. Egy tavaszi bírósági ítélet azonban, törvényi felhatalmazás hiányában, megkérdőjelezte az FCC illetékességét adatforgalmazási kérdésekben.
Majd ők megmondják | A tárgyalások két legjelentősebb szereplője a huzavona alatt sem tétlenkedett. Belső források azt állítják, a Google napokon belül megállapodhat a Verizonnal, hogy fizetség fejében a saját tartalmai (így például az általa birtokolt YouTube) gyorsabban jussanak el a felhasználókhoz. Ami azonban az egyik oldalon gyorsulás, az a másikon éppen az ellentettje: a hálózat sávszélességének változatlanságát feltételezve ugyanis csak úgy lehet valamilyen tartalom gyorsabban elérhető, hogy ha a többi elérésére kevesebb erőforrás marad, azaz lassabb lesz az adatátvitel.
Amennyiben az üzlet tényleg megvalósul, az éles ellentétben áll az interneten eddig alkalmazott semlegességi elvvel, vagyis azzal a gyakorlattal, hogy teljesen mindegy, milyen tartalomra kíváncsi a felhasználó, az ugyanolyan sebességgel érkezik. A bizonyos szolgáltatásoknak vagy tartalmaknak elsőbbséget adó modellből hamar el lehet jutni a drágább, szelektált témákat tartalmazó előfizetésekig, ami erős hasonlóságot mutat a kábeltévés piaccal.
Érdekel valakit a fogyasztó? | Az internetes nagyvállalatok és szolgáltatók által felosztott világháló gondolata természetesen nem arat osztatlan sikert a felhasználók és a különböző érdekvédelmi szervezetek között. A The New York Timesnak nyilatkozó Gigi B. Sohn, a Public Knowledge jogvédő szervezet elnöke úgy fogalmazott, hogy a világháló sorsa túlságosan fontos kérdés ahhoz, hogy két óriáscég saját hatáskörben döntsön róla.
Maga az Obama-kormányzat is a semlegességet szorgalmazza, de az említett ítélet miatt kétséges, hogy az FCC-vel folyó tárgyalások valódi eredményhez vezethetnek-e, mielőtt a mamutcégek megegyeznek egymás között a piac felosztásában az adatforgalom díjának és sebességének saját igényeikhez illeszkedő változtatásával.
Precedens már van | A Google egyébként nem az első a sorban azon cégek közül, akik megpróbálják megtörni a net semlegességét. A Facebook májusban blogján jelentette be, hogy 0.facebook.com címen elérhetővé tesz egy olyan változatot, amely az alacsony sávszélességű mobilosok számára biztosítja a gyors hozzáférést. Mindezt azon felhasználóknak ingyen, akiknek szolgáltatójával a közösségi oldal megállapodott erről. Ennek keretében a T-Mobile ügyfelei Magyarországon is élhetnek ezzel a lehetőséggel.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak