A vállalat sikerét a hagyományos kereséssel alapozta meg, és mára már odáig finomította technológiáját, hogy a pillanatokkal ezelőtti webes történések is megjelennek a találatok között. A múltat is "indexelő" Google azonban azt is szeretné tudni, mi lesz a jövőben.
A Google fejlesztői folyamatosan dolgoznak az azóta megannyi más üzletágba benyomuló vállalat eredeti fókuszterületén, a keresésen: egyre újabb technológiák, ötletek, kísérletek bukkannak elő a Google Labs-ből. Ugyan a legújabb módi szerint a jelenkori keresést igyekeznek látványosan "nulla percesre" frissíteni a friss blogbejegyzések vagy épp közösségi megosztások megjelenítésével, azt azonban talán kevesebben tudják, hogy kutakodhatunk a múltban is a Google segítségével, és a vállalat az időszalag másik oldala, a jövő felé is kacsintgat.

Régészet szövegben | Az első múltbeli kereséssel kapcsolatos kísérlet az azóta már inaktív Google Timeline volt. A szolgáltatásban rákereshettünk bármilyen kifejezésre, megadva a minket érdeklő időszakot. A "fishing" szót beírva, az 1200-as évektől napjainkig állítva az időszalagot egy grafikus megjelenítőben láthattuk a Google által indexelt dokumentumokból és egyéb forrásokból származó releváns információk mennyiségét a témában. Egy adott időszakon belül aztán még mélyebbre áshattunk a témában, és bár azt így sem tudhattuk meg, ki és mikor találta fel az első horgászbotot, részletesebb információk és történeti áttekintés szintjén valóban hasznos ötletnek tűnt a Timeline.

A szolgáltatás ma részben a Google News Timeline része: ebben a szolgáltatásban olyan források segítenek a keresésben, mint a Time Magazine vagy a Wikipedia. A "hungarian revolution" szóra, és az 1840-es évekre keresve még digitalizált, korabeli újságcikkeket is találtunk a témában, majd pedig nagyvállalatok részvényárfolyamának változásain is sikerrel próbálgattuk a rendszert.

Régészet felülnézetből | Érdekes funkció a Google Earth programba épített múltidézés is. Amint az alábbi képen is látszik, az időzítő (a menüsávon található óra ikon) bekapcsolásával a szolgáltatás legelső rögzített felvételeinek időpontjáig "visszatekerhetjük az időt", így akár folyamatában követhetjük egy ház felépülését, vagy követhetjük egy új út létrehozását.


A Népstadion környékének utóbbi tíz éve a Google Earth "szemével"

josda.google.com | A múlt mellett a jövő is érdekli a Google-t, legalábbis ez derül ki abból a hírből, mely szerint a vállalat befektetésekkel foglalkozó részlege, a Google Ventures egy olyan startup céget karolt fel, amely azon dolgozik, hogy a múltbeli események elemzése alapján "a jövőbe lásson". A Recorded Future az internetes források monitorozása, trendek követése és elemzése által begyűjtött adatok alapján jósol meg jövőbeni eseményeket, amelyek a jelenlegi és múltbeli történések eredményeképp megvalósulhatnak.

Az ötlet nem újdonság, már a második világháború után folytak ilyen jellegű kísérletek, amelyek főként egy lehetséges atomháború kimenetelét, az áldozatok számát próbálták előre meghatározni. Az IBM is kifejlesztett egy CRUSH (Criminal Reduction Utilising Statistical History, szabad fordításban statisztikai előzményeket felhasználó bűnmegelőzés) nevű rendszert, amely az amerikai rendőrségnek segít kideríteni, hol alakulhatnak ki a közeljövőben frekventáltabb bűnelkövetési helyszínek és gócpontok.

Az ilyen jóslásokról mindenki tudja, hogy a végleges igazságtartalmuk jelentős szórással rendelkezhet, ám minél több háttéradat áll rendelkezésre az elemzéshez, annál biztosabb a megjósolt jövő - és ki másnak lenne több adata, mint a Google-nek? Persze ez nem jelenti azt, hogy hamarosan egy "keress a jövőben" gomb is megjelenik a Google keresőoldalán, ám a Recorded Future által ma is kínált funkciók valóban egyre pontosabbá válhatnak. Az így nyert eredmények pedig széles körben használhatóak: a politika és a hadászat területétől az üzleti életig, ahol előre megjósoltathatjuk versenytársunk lépéseit, egy adott termék vagy szolgáltatás sikerét, vagy bármilyen egyéb faktort. Azt pedig még senki sem tudja, milyen pontosságig juthatunk el ezzel a technológiával - talán még a Recorded Future sem.


A Recorded Future rövid bemutatása

Japán győzelmet hirdetett a múlt ereklyéi ellen vívott háborújában

Közel másfél évtizeddel azt követően, hogy a Sony beszüntette a flopik forgalmazását, immár a japán hivatalok sem így kérik be az állampolgári és céges adatokat.
 
A kiberbiztonsági tanúsítási rendszerből kivettek egy olyan követelményt, amely hátrányosan érintette a nem uniós felhőszolgáltatókat.

a melléklet támogatója a 4iG Nyrt.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.