Úgy tűnik, a vállalat hosszú évek óta először a sarkára áll. Válaszul az elmúlt hónap kínai eredetű hackertámadásaira megszüntette keresőjének cenzúrázását, és bejelentette: arra is készen áll, hogy kivonuljon az országból.

A Google emberi jogi aktivisták e-mail fiókjait érintő támadások nyomán jelentette be: feloldja keresőjének cenzúrázását, és attól sem riad vissza, hogy elhagyja a világ legnagyobb internetes piacát. A cég kifinomult, összehangolt hackertámadásokról beszél, amelyek az elmúlt időszakban harmincnál is több, elsősorban a Szilícium-völgyben működő vállalatot érintettek. A döntés eredményeképpen a Google.cn-ről egyebek mellett már elérhetők a találati listán az 1989-es Tienanmen téri vérengzést bemutató képek is. Az Egyesült Államok külügyminisztere, Hillary Clinton ezzel párhuzamosan felszólította a kínai kormányt, hogy reagáljon a Google "súlyos állításaira".

A Google jelenleg a kínai keresőpiac valamivel több mint egyharmadát tudhatja magáénak, az ázsiai ország 338 millió internet-felhasználója évente 600 millió dollárt hoz a vállalatnak. Elemzők szerint mégsem az óriási bevétel elmaradása lehet a Google döntésének legjelentősebb következménye. A kínai keresőpiac körülbelül 60 százalékát uraló Baidu ezzel könnyen és gyorsan egyeduralkodóvá válhat, ami egyben azt is jelentené, hogy a Google számára gyakorlatilag lehetetlenné válik jelenlegi részesedésének újbóli megszerzése a piacra való esetleges visszatérésekor.

Az érdemi párbeszéd kezdete?
A Bloomberg az FBR Capital Markets elemzőjét, Heath Terryt idézi, aki úgy gondolja, hogy a vállalat tényleges kivonulása Kínából még semmiképpen sem aktuális. A határozott fellépés alapja, hogy a cég több tízmilliárd dolláros éves bevétele mellett megengedheti magának a szóban forgó 600 millióval való fenyegetőzést. Terry szerint mindez csak a Google és a kínai kormány közötti egyezkedés (újbóli) megkezdését célozza, amit más módon nehéz lett volna előmozdítani.

Emlékezetes, hogy az évek óta tartó keringőben mindkét fél hajlamos engedményeket tenni - legalábbis olyan esetekben, amikor az önkényesen elfoglalt pontokról kell visszavonulnia. A kínai kormány tavaly nyáron jelentette be, hogy a jövőben csak előre telepített szűrőszoftverrel enged értékesíteni személyi számítógépeket, hogy az blokkolja a károsnak ítélt weboldalakat; a döntést azonban hamarosan visszavonták, bár az internetkávézókban és az iskolákban továbbra is futnia kell az "éretleneket védő ifjúságkísérő szoftvernek". A Google legutóbb a kínai írók szövetségének panaszára kért nyilvánosan bocsánatot az érintettektől, amiért olyan könyveket szkennelt be a Google Book Search (Google Könyvek) szolgáltatáshoz, amelyek "csupán" kínai szerzői jogi törvények védelme alatt álltak.
 

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.