Miután az elmúlt években a Google kapott kritikákat, amiért állítólag a Microsoft keresőjének kinézetét másolja, most a Binget állították pellengérre: a vádak szerint a redmondi vállalat keresőjének eredményeit a Google "segítségével" finomítja.
A Microsoft és a Google évek óta tartó harcának egyik fontos színtere a webes keresés. A legutóbbi ütésváltás során a Microsoft vádolta meg ellenfelét azzal, hogy a Bingből lopták a keresőoldal mögé helyezhető háttérkép ötletét - egy mostani vád azonban jóval komolyabb témát érint, mégpedig magát a keresési algoritmust.
A little help from my friends ■ A
Search Engine Land blog vezetője,
Danny Sullivan jelezte, hogy a Google állítólag bizonyítékokkal is alá tudja támasztani állítását, mely szerint a Bing titokban monitorozza a Google keresési eredményeit, ezzel fejlesztve sajátjait.
A Google véleménye szerint az Internet Explorer 8 böngésző Bing eszközsávja a ludas, amely a felhasználók bizonyos tevékenységeiről folyamatosan adatokat továbbít a Microsoft felé. A hibára egyébként egy vicces baki világított rá. Bár a Google szakemberei már egy ideje felfigyeltek arra, hogy a két kereső eredménylistájában gyanús hasonlóságok fedezhetők fel, ennyi még nem volt elég a bizonyításhoz. Azonban olyan találati listák is tökéletesen egyeztek, amelyeket a Google keresési algoritmusának hibái okoztak - a Bingben érdekes módon ugyanezek a hibás találatok jelentek meg.
Hibás keresés, megtévesztően hasonló találatok
Kémjátszma ■ A Google ezen a ponton detektív módba kapcsolt, és kifejezetten a Bing trükkjét leleplező keresési akciót indított el: ezek között szerepelt például a "hiybbprqag" szó is, melyre aztán kis idő múlva Bing alól is rákerestek. A Google keresési algoritmusáért felelős szakértője,
Amit Singhal a vállalat blogjában úgy fogalmazott, hogy ez a módszer a bankrablók leleplezésére használt "megjelölt bankjegyek" módszeréhez hasonlít.
Az eredmények egyértelműek voltak, Singhal szerint a Bingen lefuttatott keresések eredményei egyre növekvő számban mutattak tökéletes hasonlóságot a Google találati listájával.
Sem cáfolni, sem megerősíteni... ■ A Microsoft
saját blogjában válaszolt a vádakra.
Harry Shum, a Bingért felelős alelnök nem cáfolta meg a vádakat, a reakcióra inkább a diplomatikus hárítás jellemző. A vezető újfajta kémtrükknek nevezte a Google állításait, amelyek szerinte "a versenytárs kreatív taktikázását" szolgálják.
Shum szerint a Bing több mint ezer különböző indikátort használ a keresési eredmények létrehozására, ennek egyike a "más adatforrások felé leadott felhasználói adatok" beépítése. Szabad fordításban tehát igen, ebbe a meghatározásba tökéletesen belefér, hogy a "más adatforrások" egyike a Google keresője. Az ütésváltást egyelőre nem követte semmilyen jogi intézkedés, a Microsoft válaszára a Google még nem reagált.