Az eddig is nyilvánvaló volt, hogy a Google és a Microsoft finoman szólva sem szívleli egymást, ám a keresővállalat legújabb belső működési szabályzata újabb pofon, Redmondba címezve.
A Google döntése még a januári, Kínából eredeztethető hackertámadásokra vezethető vissza, amikor az Internet Explorer és a Live Messenger biztonsági réseit kihasználva jártak sikerrel a támadók. Épp ezért
a Financial Times információi szerint már január óta formálódik egy új, belső működési szabályzat, amely kimondja: a Windowsos gépek biztonsági kockázatot jelentenek, ezért a Google alkalmazottak nem használhatnak Microsoftos operációs rendszert.
MacFontolhatják, mire váltanak | A keresőóriás újonnan belépő alkalmazottai egyébként már hónapok óta nem is kapnak új, Windowsos PC-ket és notebookokat, ám az életbe lépő szigorítások értelmében már azok a régebbi munkatársak is, akik eddig Windowst használtak, választás elé kerültek: Mac OS X vagy Linux között kell választaniuk.
A Google hivatalosan nem kommentálta az értesülést, csupán egyes dolgozók nyilatkozták, hogy valóban egyre többen váltottak Windowsról más rendszerre az év eleji támadásokat követően.
Mindenesetre a 20 ezernél is több Google-alkalmazott "átállása" nem kis folyamat, közülük csak egyes kiválasztottak tarthatják meg eddigi operációs rendszerüket, a legfelsőbb szintű CIO-k külön engedélyéhez kötve - bizonyára azon fejlesztők futtathatnak továbbra is Windowst, akik ezen készítik vagy tesztelik a Google Windowson is futó alkalmazásait.
(H)idegháború | A januári hackertámadás persze sokak szerint csupán ürügy lehet, hiszen a támadók nem az operációs rendszeren, hanem azon futó Microsoftos alkalmazásokon át jutottak be a keresővállalat belső köreibe, ráadásul a szóban forgó hibákat a Microsoft azóta rendre be is foltozta. Valószínűbb, hogy a minden fronton egyre elmérgesedő Google-Microsoft viszony hatása ez a lépés is - nem is annyira a sok ezernyi Windows licenc ára a csapás lényege, hanem az az "erkölcsi győzelem", hogy a riválishoz kapcsolódó utolsó köteléket is elvágják.
A Microsoft egyelőre nem válaszolt hasonló megszorításokkal, legalábbis nyilvánosan - az azonban nyílt titoknak számít, hogy a Microsoft alkalmazottaknak és a velük szorosan kapcsolatban álló alvállalkozóknak valamilyen szinten kötelező a munkaadójuk által fejlesztett rendszerek illetve alkalmazások használata. Egy nevét elhallgatni kívánó külső munkatárs szerint cégénél, amely a Microsoft alvállalkozója, tiltják alternatív böngészők, vagy épp a Gmail levelezőszolgáltatás használatát - arról azonban nincs információnk, mennyire központi és általános ez a szabály.