Bár az elemzőcég legújabb összefoglalója még nem vizionálja a PC-k azonnali halálát, de megerősíti a tényt: a tabletek lassan megeszik a piac nagy részét. Persze használunk még PC-t a jövőben is, de már nem mindenre.
Mivel az IDC számait már ismerjük, ezért valószínűleg senkit sem ér a meglepetés erejével a tény: tovább csúszott lefelé a PC-piac 2012 végén. A Gartner is kiadta statisztikáit, a számok alapján a HP ugyan egy hajszálnyival visszavette a vezetést (a Gartnernél ugyanis tavaly már trónfosztóként lépett fel a Lenovo), de a forgalom csökkenése megállíthatatlannak tűnik.

Nincs megállás A Gartner szerint 90,37 millió PC-t értékesítettek 2012 negyedik negyedévében, amely 4,9 százalékos csökkenést jelent az előző év hasonló időszakához képest. Az elemzőcég kommentárjában rámutat, hogy ekkora csökkenést már nem okozhat egyedül a gazdaság gyengélkedése. Mikako Kitagawa vezető elemző szerint a táblagépek felelősek az átalakulásért - igaz, ez még nem azt jelenti, hogy az emberek nem használnak PC-t, csak épp kevesebb újat vesznek.



Az asztali számítógépek és notebookok egyre inkább a bonyolultabb, "röghöz kötöttebb" feladatok ellátására szolgálnak, a bonyolultabb dokumentumok létrehozásától a grafikai és egyéb speciális funkciókig, általánosságban a tartalmak előállítása továbbra is elsősorban PC-s feladat marad. A tartalomfogyasztás (internetezés, dokumentumok olvasása, multimédiás anyagok lejátszása) azonban egyre inkább a tabletekre terelődik, amelyek helyfüggetlenné és még kényelmesebbé teszik ezeket a funkciókat. (Az eNET egyik közelmúltbeli kutatása megközelítőleg ugyanilyen tendenciákat látott a magyar piacon is.) Kitagawa szerint a fenti gyakorlat értelmében a felhasználók nagy része a háztartásokban lévő egyik PC-t megtartja, míg a másikat lényegében hagyja elöregedni, nem használja, és helyette vásárol egy tabletet.

Ócó, ügyesz, kici A negyedik negyedévre kifejezetten felerősödik a fentiek hatása, hiszen a karácsony előtti időszakban már nem PC-t vesznek ajándékba, hanem tabletet. A PC-piac rendeződése innentől kezdve inkább az év első felében esélyesebb, amikor az éves vállalati költségvetések felszabadulnak, és a céges számítógépek eladása húzza fel valamelyest a romló átlagot.

Az októbertől kezdődő negyedévben viszont főként az olcsó, kis méretű tabletek robbantottak bankot, amelyek már képesek az összes alapvető PC-s funkció ellátására, ám egyrészt "divatosabbak", és persze a családi pénztárcát is jóval kisebb mértékben terhelték meg, mintha egy új notebookra kellett volna költeni.

A Gartner szerint sem volt igazán nagy hatása a Windows 8 megjelenésének a PC-piacon. Bár a Microsoft büszkén beszél a 60 millió eladott licencről, a számítógépek forgalmát nem lendítette fel jól láthatóan az új rendszer érkezése. Ehhez persze az is hozzájárult, hogy az októberben megjelenő első Windows 8-as gépek helyett sokan a beragadt raktárkészletek akciós készletét dézsmálták meg (az ehhez hasonló elemzések viszont a gyártóktól leszállított, és nem a végfelhasználóknak értékesített gépek számát veszik alapul).



Csata a trónért A Gartner által megénekelt tavalyi trónfosztás a Q4-es számokból nem látszik, így ismét a HPC a PC-piac királya, az eladott darabszám azonban csökken. A második helyen izmot építő Lenovo viszont a toplistás szereplők közül a legnagyobb növekedést produkálta, a 2011-es év végi eredményeihez képest 8,2 százalékkal több számítógépet szállított 2012 utolsó három hónapjában. A Dell és az Acer a Gartner összesítése szerint is visszaesett (ha nem is akkora mértékben, mint az IDC elemzésében), az ötödik helyen álló Asus viszont a Lenovót megközelítő mértékben, 6,4 százalékkal növelte eladásait.

Az óceánon innen jóval nagyobb lejtőn csúsznak a PC-s számok, az EMEA régióban eladott 28,1 millió számítógép 9,6 százalékkal múlja alul az egy évvel korábbi eredményt. Ezzel szemben az Egyesült Államokban leszállított 17,5 millió "doboz" csak 2,1 százalékkal kevesebb a 2011-es Q4 számainál. A darabszámok mellett az eladási érték sem alakul a legjobban: Ranjit Atwal elemzési igazgató szerint a Windows 8-as notebookok jó része túlárazottnak bizonyult, amely szintén sok vásárlót a tabletek irányába hajtott.

IDC: 2012 végén (is) eltaktikázták magukat a PC-gyártók
Majdnem, vagy tényleg megvolt már a PC-s trónfosztás
Windows 8: most akkor mennyi az annyi?


A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.