A korábban jósolt, két számjegyű 2011-es PC-piaci növekedést már nem látja reálisnak a piackutató. Jelenleg 9,3 százalékos bővülést várna, ami közel tíz százalékkal kevesebb az előző prognózishoz képest.
A lakosság még mindig nem nyitja ki a pénztárcáját, hogy új számítógépet vegyen. Körülbelül így lehetne egy mondatba tömöríteni azt, miért volt kénytelen a PC-eladásokkal kapcsolatos, egyébként már szintén lefelé módosított 10,5 százalékos növekedési prognózisát 9,3-ra mérsékelni a Garnter piackutató cég.
Ez a jelenség egyébként már jó ideje jelen van a személyi számítógépek világpiacán. A gazdasági válság miatt az emberek rendkívül óvatosak, és ódzkodnak minden nagyobb, a családi költségvetést jelentősen terhelő beruházástól.
Azok a fránya táblagépek... ■ Erre még rátett egy lapáttal a táblagépek megjelenése, ami a kutatócég szakemberei szerint inkább indirekt módon lassítja a PC-s eladások ütemét. Azaz az nem valószínű, hogy a fogyasztók tömegesen vennének táblagépeket a személyi számítógépük helyett, viszont a tabletek megjelenésével a PC-k cserélésének üteme kitolódhat. Például azért, mert a háztartás vásárol egy tabletet, ami miatt a régi számítógép lecserélésére később jön össze a szükséges pénz. Érdekes módon néhány hónappal korábban ettől igencsak
eltérő véleményt fogalmazott meg a Gartner, akkor kifejezetten a PC-t helyettesítő eszközként jelölték meg a táblagépeket.
A vállalati szegmens ellenben továbbra is jól teljesít. A cégek ugyanis 2008-2009-ben szinte minden beruházást, eszközcserét leállítottak, ám a régi gépparkot egy idő után muszáj leváltani. Ez a folyamat már tavaly elindult, és idén sem látszik csillapodni.
Jól kezelik a krízist ■ A Gartner elemzése kitér a Japán katasztrófák okozta hatásokra is. Megállapítják, hogy a szigetország fogyasztására igen negatív hatással lesz idén a földrengés és az azt követő szökőár, azonban ez világszinten nem befolyásolja jelentősen az összbevételeket. Várhatóan az alkatrészellátás akadozásából fakadó problémák sem lesznek komolyak, mert a félelemek ellenére egyelőre a szállítók
ügyesen kezelik a nem várt szituációt.