Bár sok szempontból jó eredménnyel zárta első pénzügyi negyedévét az informatikai óriás, a végfelhasználói kereslet rendkívüli gyengesége a mélybe rántotta a cég részvényeit. Az egész évre vonatkozó árbevételi előrejelzését is mérsékelnie kellett a vállalatnak.

A tavaly ősszel kinevezett Léo Apotheker nem volt könnyű helyzetben, amikor újságírók az első negyedév számairól kérdezték. Bár a vezérkar jó részét nemrégiben lecserélő, stratégiai irányvonalat márciusra ígérő vezérigazgatónak sok hatása egyelőre nem lehetett a Hewlett-Packard negyedéves eredményeire, neki kellett megmagyarázni a néhány területen tapasztalt visszaesést.

Akadozva csörgött a kassza A 2010 novemberétől most januárig tartó első periódusban ugyanis a vállalat összbevétele elmaradt a várakozásoktól. A cég által tavaly ősszel prognosztizált 32,8-33 milliárd dollár helyett csak 32,3 jött össze. Ugyan éves összevetésben ez az összeg 4 százalékkal jobb a tavalyinál, a piac mégis idegesen reagált az elmaradásra.

A bő félmilliárdos rés elsősorban a fogyasztói szektor kritikán aluli eladásai miatt keletkezett. A személyi számítógépes üzletág például összességében mindössze 1 százalékkal maradt el a 2010-es első negyedév bevételeitől, ám ezen belül a vállalati megrendelések 11 százalékos erősödést, míg a konzumer piac 12 százalékos csökkenést mutatott.

A nyomtatókat és kellékanyagokat nézve hasonló kép látszik. A 6 százalékos növekedés kizárólag a cégek lelkes vásárlásainak köszönhető. A vállalatoknak értékesített nyomtatók darabszáma például 33 százalékkal volt több, mint 2010 hasonló periódusában.

Rövid távú vesszőfutás Hogy ne legyen teljesen derülátó a helyzet az üzleti szektorban sem, arról a HP összbevétele szempontjából nagyon jelentős szolgáltatási divízió „gondoskodott”. A 8,6 milliárdos negyedéves bevétel 2 százalékkal elmarad az egy évvel korábbi szinttől. Ennek okát a szállítónál elsősorban abban látják, hogy a rövid távú üzletek nem sikerültek olyan jól, de a cég közleménye szerint a hosszú távú szerződéskötések alapján ez a trend nem lesz tartós.

Az egyetlen terület, ahol semmiféle panaszra nem lehet oka a legkövetelőzőbb részvényesnek sem, az a szerverek, tárolómegoldások és hálózati eszközök termékcsoport. A bő 5,6 milliárdos összbevétel 22 százalékos éves bővülést jelent.

Apotheker a részvényárfolyam heves csökkenését nem kívánta kommentálni a Bloombergnek adott telefoninterjújában, azt azonban világossá tette, hogy a néhány területen tapasztalt visszaesés ellenére a HP megőrizte vagy növelni is tudta piaci jelenlétét. Hozzátette, cége több területen, így például a táblagépek piacán is komoly növekedési lehetőséggel számol. A TouchPad néven a napokban bemutatott, webOS-en alapuló tablettől például erős piachódításra számít mind a vállalati, mind a konzumer felhasználóknál.

Több maradt náluk A vezérigazgatónak azért voltak olyan globális számai, amit büszkén tudott emlegetni. Az egy részvényre jutó nyereség és az árbevétel-arányos működési eredmény is jelentősen javult. Mint ahogy a bruttó árrés is nőni tudott az elmúlt egy év alatt, jelenleg 24,4 százalékot ér el a cég ezen pénzügyi mutatója.

A több pozitívum ellenére az idei évre vonatkozó teljes árbevételi előrejelzését visszább kellett vennie a HP-nek. A korábban 132 és 133,5 milliárd dollár közé várt eredmény helyett már csak 130 és 131,5 milliárd közé várja bevételeit a cég.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.