Mark Zuckerberg a közösségi oldal éves konferenciáján beszélt arról, mivé kívánják formálni a világhálót. A szuperközösségi internet létrehozásában természetesen a Facebook lenne a zászlóshajó.

Ambiciózus terveket vázolt az F8 konferencián tartott beszédében Mark Zuckerberg, a Facebook alapítója. A mostanra körülbelül 500 millió embert elérő közösségi oldal célja, hogy az internetet magát próbálja közösségi élménnyé tenni a lehető legátfogóbb, ugyanakkor legegyszerűbb módon. Ezt elsősorban a kibővített alkalmazásfejlesztői lehetőségekkel és más oldalakkal történő együttműködéssel próbálja véghezvinni.

Lájkolni az egész internetet | Az új fegyvertárban megtalálhatjuk a más weboldalakra elhelyezhető facebookos Tetszik (Like) gombot. Ezeken az oldalakon a felhasználó automatikusan beléptethető a Facebookra, így tetszésnyilvánítása bekerül a közösségi site adatbázisába. A web teljes meghódítását célzó terv másik fontos eleme a honlapokba épülő közösségi eszköztár (social bar), amellyel egyszerűen és automatikusan lesznek elérhetők olyan facebookos funkciók mint a csevegés vagy a megosztás.

Zuckerberg olyan webet képzel el, ahol a közösségi lét nem opció, hanem alapvetés. Ehhez az kell, hogy a felhasználókról tárolt információk egy helyről (természetesen a Facebookról) legyenek elérhetők, és azokat a fejlesztők könnyen és magától értetődő módon tudják saját elképzeléseik és céljaik szerint használni. Ennek megfelelően a Facebook fejlesztői környezete lényegesen átalakul. Segítségével nem csak arra lehet megoldásokat építeni, hogy ki kinek az ismerőse, hanem arra is, hogy kikkel osztozunk ugyanazon a hobbin, érdeklődési körön. Ez lenne az Open Graph.

A Facebook tehát arra invitálja a különböző témákban otthonosan mozgó portálokat, hogy a számukra fontos személyeknek Facebook-funkcionalitásokkal bíró alkalmazásokat fejlesszenek, és ezeket integrálják weboldalukba. Így olyan információkat tudnak nyújtani látogatóiknak, amely releváns és érdekes. Például egy bioélelmiszereket forgalmazó cég ily módon könnyen és azonnal begyűjtheti a témával kapcsolatos cikkeket, recepteket, blogbejegyzéseket. A feltétel csak annyi, hogy a forrás honlapján azt kedvelje valaki egy beépített facebookos Tetszik gomb megnyomásával.

Közösségi letámadás | Az egész folyamat arra épít, hogy ezekkel a kölcsönösen hasznos megoldásokkal a Facebook a lehető legtöbb helyre „beszivárog”, és így megkerülhetetlen információbázissá válik. Ha sikerrel járnak, az valóban alapjaiban rengetheti meg az internet mai struktúráját, hiszen a különböző tartalmakra mutató hiperlinkek helyét a kapcsolatok, a tetszésnyilvánítás és érdeklődési kör bonyolult hálózata venné át.

Mondanunk sem kell, ennek a Google nagyon nem örülne, így borítékolható a nyílt konfrontáció. De a keresőóriás mellett valószínűleg a személyiségi jogok védői is elkezdik majd kongatni a vészharangokat. Tény, hogy nem feltétlenül kényelmes érzés egy magánvállalkozás gondozására bízni a fél világ információit, ám azt azért érdemes megemlíteni, hogy a Facebookon bárki személyre szabhatja, milyen típusú adatokat kikkel kíván megosztani.

A Zuckerberg által felvázolt új internet tehát egyszerre izgalmas, riasztó, lehetőségekkel és kérdőjelekkel teli. A meccs sokszereplős, és még az sem tiszta, ki kivel van és milyen eszközöket fog bevetni, hogy saját céljainak megfelelően alakítsa a fejlődési utat.

 

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.