A királyé nem leszek | A Google törekvései ellen már felszólaltak fontos szervezetek, például a Szövetségi Kommunikációs Hivatal (FCC) vagy épp az internetes szabadságjogokért küzdő Electronic Frontier Foundation (EFF). Most azonban a Facebook is hivatalos közleményt adott ki, amely nagyobb súllyal eshet latba, hiszen a Google szintjén álló "internetes erő" nyilatkozott.
"A Facebook továbbra is az internet semlegességének támogatója, mind a hagyományos, mind pedig a mobilos elérésekkel kapcsolatban. Ha az internet nyitott és a fejlesztők, szolgáltatók számára (mérettől és vagyontól függetlenül) elérhető marad, ez garantálhatja egy dinamikus, kompetitív piaci szellem fenntartását, ahol a felhasználók egyenlő mértékben férhetnek hozzá minden tartalomhoz" - áll a közleményben.
Fontos, hogy a Facebook rövidnek tűnő megjegyzésében is található olyan elem, amely fontos részletre világít rá: egyes források szerint ugyanis, bár a Google nem említette külön, ám örülne, ha a mobil hálózatok terén is némi "exkluzivitást" kaphatna sebesség és sávszélesség terén. Ez ugyanis jelentősen elősegítené az Android-alapú okostelefonok piaci sikerét: "igen, ez az a telefon, amelyiken gyorsabb az internet, mint az iPhone-okon vagy épp a Symbianon" - mondhatná a marketing-szöveg.
A Facebook megszólalása nem volt váratlan, hiszen a még mindig növekvő és terjeszkedő közösségi szolgáltatás további előretörését jelentősen megakasztaná, ha a Google (amely egyre több forrás szerint szintén közösségi megoldást fejleszt) gyorsabb elérése elszipkázná a facebookozókat.
Védekező álláspont | A Google hivatalos blogján is megjelent egy elég bőbeszédű, bár a vélemények szerint kissé fellengzős és fésületlen közlemény a "bizonyítvány magyarázására". Ebben a keresőóriás mítoszokként állítja be a semlegességet védő kritikák legfontosabb állításait, és tényekként kezelve ír saját álláspontjáról.
Miután a bevezetőben a Google arra hivatkozik, hogy éveken keresztül pont ő volt az internetes semlegesség és szabadság zászlóvivője, egy csavarral a tervezett megállapodást pont a semlegesség fenntarthatóságának szolgálatába állítja. A közlemény szerint a Google-Verizon paktum az első lehetne abban a sorban, amelyhez minden fontos internetes megoldásszállító és szolgáltató saját megállapodásokkal csatlakozhatna. Ezekben ugyanis végre ellenőrizhető és szabályozható módon lenne megszabva a különböző tartalmak szolgáltatási sebessége, sávszélessége. A Google szerint az FCC például pont ennek a folyamatnak köszönhetően könnyebben átláthatná a most még kaotikus helyzetet.
A blogon olvasható fejtegetés szerint ráadásul a dedikált sávszélességű szolgáltatások elkülönülnének a publikus internet számára fenntartott sávszélességtől, így azonban gyorsabb és biztonságosabb banki szolgáltatások, távoli egészség-figyelő rendszerek és hasonló megoldások fejlődését segítenék elő.
A blogbejegyzés "a legjobb védekezés a támadás" elvén azzal zárul, hogy igenis kerüljön a vitás ügy a kongresszus elé, legyen ebből igazi, hivatalos jogi vita, itt ugyanis a Google megvédhetné igazát és bebizonyíthatná, hogy a kritizálók hiába kongatják a vészharangot.
Mivel a vita nyilvánvalóan nem fog elülni sem efféle védekező, magyarázó közleményektől, sem más internetes nagyságok vagy szervezetek felszólalásaitól, a netes kommentárok legtöbbje szintén helyeselné, ha hivatalos szervekhez kerülne az ügy, és a felek átlátható, tényszerűen megítélhető pro és kontra érvekkel tudnának hadakozni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak