Bár már évek óta lebegteti a tőzsdére vonulással kapcsolatos terveit a Facebook, vezető hírforrások szerint a héten kezdődhet a részvénykibocsátáshoz szükséges folyamat. Ez viszont azt jelenti, hogy nincs több titkolózás a számokról.
A decemberben
komoly átszervezésekbe kezdett Facebook nyilvános részvénykibocsátási folyamatának első lépése egy hivatalos beadvány az amerikai Értékpiaci- és Tőzsdefelügyelethez, melyben többek között a vállalat részletes, auditált pénzügyi eredményei is megtalálhatóak. A folyamat jó pár hónapot igénybe vehet, és a Facebook-papírok legkorábban nyáron jelenhetnek meg a tőzsdén, viszont az engedélyezési folyamat alatt is kiderülhet több, eddig titkolt adat a világ legnagyobb közösségi szolgáltatójáról. A hírek szerint a vállalat a Morgan Stanley-t kéri fel az ügylet lebonyolítására, de a Goldman Sachs befektetési óriás is fontos szerepet kapna a folyamatban.
Mutasd a kasszát! ■ A Bloomberg és a Wall Street Journal egyaránt február legelső napjaira teszi a Facebook tőzsdei útjának első lépését. Mivel a vállalat mindezidáig a legszigorúbb titokként kezelte pénzügyi adatait (és ezt magánkézben lévő cégként megtehette), a tőzsdefelügyeletre beadandó kérvény-csomagból mindenki a "kasszával" kapcsolatos információkra kíváncsi.
A lassacskán 800 millió regisztrált felhasználóval rendelkező szolgáltatás bevételei főként az oldalon megjelenő hirdetésekből, valamint a Facebookon keresztül működő alkalmazások (főként játékok) virtuális tranzakcióinak részesedéséből származnak, az elemzői becslések 3,5 és 4 milliárd dollár közé teszik a 2011-es bevétel nagyságát.
Nem dobogós, de hatalmas ■ A sajtóinformációk szerint a Facebook 75-100 milliárd dolláros értékelés mellett, 10 milliárd dolláros tőkebevonással indulna a tőzsdén. Ezzel ugyan nem férne fel a legnagyobb tőzsdei startok dobogójára (melyen a Visa, a General Motors és az AT&T áll). Az internetes vállalatok közül viszont egyértelműen átvenné a vezetést a 23 milliárdos értékelés és 1,9 milliárd dolláros tőkebevonás mellett 2004-ben tőzsdére érkező nagy vetélytárstól, a Google-től.
Persze a Google azóta 188 milliárdos piaci értékkel bír, de a Facebook által megcélzott, 100 milliárd dolláros szint feletti mezőnyben technológiai vállalatokból nem sokat találunk: a Google mellett az Intel az Apple, az IBM, a Microsoft, az Oracle és a Cisco játszik a nagyok ligájában. Bár tavaly több webes vállalat ment tőzsdére, az ő eredményeik csalódást okoztak: a Groupon, a Zynga, a Pandora vagy a LinkedIn papírjai
nem startoltak fényesen. Épp ezért a Facebook kezdetben állítólag inkább alulárazná a részvényeket, így serkentve azok forgalmát és a befektetők vásárlási kedvét.
A Bloomberg és a Wall Street Journal által megszólaltatott szakértők egyaránt kétesélyesnek tartják a tőzsdei nyitás kimenetelét, ugyanis a nyilvánosságra hozott adatokból kiderülhet, amiről sokan beszélnek egy ideje, miszerint folyamatosan lassul a Facebook növekedésének üteme nem csak a felhasználók számát, hanem a bevételt tekintve is. Ha a tőzsdére érkező vállalat leendő részvényesei azt látják, hogy nem egy rakétasebességgel erősödő vállalattal van dolguk, és nem garantált a részvények értékének gyors és biztos emelkedése, még a jóárasítás ellenére sem kezdenek bevásárolni. Tény azonban, hogy a sokmilliárdos egyensúlyozásból jól is kijöhet a Facebook, ha pont egy jó tőzsdei indulás hozza vissza a befektetők bizalmát a tavaly kissé leírt internetes szektor felé.
http://www.bitport.hu/trendek/lottoszelvenynek-tekintheto-a-groupon-reszveny