Bár már évek óta lebegteti a tőzsdére vonulással kapcsolatos terveit a Facebook, vezető hírforrások szerint a héten kezdődhet a részvénykibocsátáshoz szükséges folyamat. Ez viszont azt jelenti, hogy nincs több titkolózás a számokról.
A decemberben komoly átszervezésekbe kezdett Facebook nyilvános részvénykibocsátási folyamatának első lépése egy hivatalos beadvány az amerikai Értékpiaci- és Tőzsdefelügyelethez, melyben többek között a vállalat részletes, auditált pénzügyi eredményei is megtalálhatóak. A folyamat jó pár hónapot igénybe vehet, és a Facebook-papírok legkorábban nyáron jelenhetnek meg a tőzsdén, viszont az engedélyezési folyamat alatt is kiderülhet több, eddig titkolt adat a világ legnagyobb közösségi szolgáltatójáról. A hírek szerint a vállalat a Morgan Stanley-t kéri fel az ügylet lebonyolítására, de a Goldman Sachs befektetési óriás is fontos szerepet kapna a folyamatban.

Mutasd a kasszát! A Bloomberg és a Wall Street Journal egyaránt február legelső napjaira teszi a Facebook tőzsdei útjának első lépését. Mivel a vállalat mindezidáig a legszigorúbb titokként kezelte pénzügyi adatait (és ezt magánkézben lévő cégként megtehette), a tőzsdefelügyeletre beadandó kérvény-csomagból mindenki a "kasszával" kapcsolatos információkra kíváncsi.


A lassacskán 800 millió regisztrált felhasználóval rendelkező szolgáltatás bevételei főként az oldalon megjelenő hirdetésekből, valamint a Facebookon keresztül működő alkalmazások (főként játékok) virtuális tranzakcióinak részesedéséből származnak, az elemzői becslések 3,5 és 4 milliárd dollár közé teszik a 2011-es bevétel nagyságát.

Nem dobogós, de hatalmas A sajtóinformációk szerint a Facebook 75-100 milliárd dolláros értékelés mellett, 10 milliárd dolláros tőkebevonással indulna a tőzsdén. Ezzel ugyan nem férne fel a legnagyobb tőzsdei startok dobogójára (melyen a Visa, a General Motors és az AT&T áll). Az internetes vállalatok közül viszont egyértelműen átvenné a vezetést a 23 milliárdos értékelés és 1,9 milliárd dolláros tőkebevonás mellett 2004-ben tőzsdére érkező nagy vetélytárstól, a Google-től.

Persze a Google azóta 188 milliárdos piaci értékkel bír, de a Facebook által megcélzott, 100 milliárd dolláros szint feletti mezőnyben technológiai vállalatokból nem sokat találunk: a Google mellett az Intel az Apple, az IBM, a Microsoft, az Oracle és a Cisco játszik a nagyok ligájában. Bár tavaly több webes vállalat ment tőzsdére, az ő eredményeik csalódást okoztak: a Groupon, a Zynga, a Pandora vagy a LinkedIn papírjai nem startoltak fényesen. Épp ezért a Facebook kezdetben állítólag inkább alulárazná a részvényeket, így serkentve azok forgalmát és a befektetők vásárlási kedvét.

Lottószelvénynek tekinthető a Groupon-részvény
Ömlik a pénz a technológiai vállalatokhoz
Facebook: belső átszervezés, ezernyi új dolgozó

A Bloomberg és a Wall Street Journal által megszólaltatott szakértők egyaránt kétesélyesnek tartják a tőzsdei nyitás kimenetelét, ugyanis a nyilvánosságra hozott adatokból kiderülhet, amiről sokan beszélnek egy ideje, miszerint folyamatosan lassul a Facebook növekedésének üteme nem csak a felhasználók számát, hanem a bevételt tekintve is. Ha a tőzsdére érkező vállalat leendő részvényesei azt látják, hogy nem egy rakétasebességgel erősödő vállalattal van dolguk, és nem garantált a részvények értékének gyors és biztos emelkedése, még a jóárasítás ellenére sem kezdenek bevásárolni. Tény azonban, hogy a sokmilliárdos egyensúlyozásból jól is kijöhet a Facebook, ha pont egy jó tőzsdei indulás hozza vissza a befektetők bizalmát a tavaly kissé leírt internetes szektor felé.
http://www.bitport.hu/trendek/lottoszelvenynek-tekintheto-a-groupon-reszveny

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.