A szolgáltatásként kínált infrastruktúra-megoldások már közvetlen veszélyt jelentenek a hagyományos informatikai kiszervezések piacára. A nagyvállalatok a következő két évben átlagosan a háromszorosára növelik majd beruházásaikat a cloud computing területén.
Az idei év egyik meghatározó trendje a cloud computing, vagyis a felhő alapú informatika, és az előrejelzések szerint 2012 is jórészt ezekről a technológiákról fog szólni. A Gartner piackutató szerint jövőre az összes IT költés globálisan már eléri majd a 2700 milliárd dollárt, így nem csoda, hogy az elmúlt időszakban számos technológiai vállalat ebben a szegmensben is nagyszabású termékbejelentéseket tett. Az IBM "konyhakész" cloud-in-a-box megoldásai mellett a HP is új infrastruktúra-felhőszolgáltatásokat indított, elérhetővé vált az Oracle publikus felhője, de a Microsoft, a Red Hat, a Dell és más cégek is ezen a vonalon erősítenek.

Újabb csatamező  A PricewaterhouseCoopers idén ősszel közzétett kutatása megállapítja, hogy a cloud szolgáltatások már az informatikai kiszervezések (IT outsourcing - ITO) piacán is komoly zavart okoznak. A majdnem 500 vállalati döntéshozót – köztük fele részben ITO ügyfeleket – megszólaltató felmérésből kiderül, hogy a felhő alapú infrastruktúra-szolgáltatások (infrastructure as a service – IaaS) iránti érdeklődés folyamatosan növekszik, méghozzá a hagyományos IT kiszervezések rovására.

Mit tart a legjobb megoldásnak az IT infrastruktúra menedzselésére?
Jelenleg
3 éves távlatban
Hagyományos, belső üzemeltetésű adatközpontok
27% 16%
Hagyományos, szolgáltató által felügyelt adatközpontok
45% 27%
Saját üzemeltetésű privát felhő
14% 21%
Szolgáltató által üzemeltetett privát felhő
12% 31%
Publikus felhő
2% 5%

A valós helyzet nem feltétlenül igazodik az informatikai vezetők pontos elképzeléseihez, de az előbbi trend itt is szépen megjelenik:

Saját szervezeténél milyen arányban támaszkodik az IT infrastruktúra az alábbi megoldásokra?
Jelenleg
3 éves távlatban
Hagyományos, belső üzemeltetésű adatközpontok
18% 28%
Hagyományos, szolgáltató által felügyelt adatközpontok
55% 33%
Saját üzemeltetésű privát felhő
7% 12%
Szolgáltató által üzemeltetett privát felhő
11% 15%
Publikus felhő
5% 7%

Mindezek fényében különösen fontos, hogy a válaszadók 52 százaléka a cloud-specialista szolgáltatókat jelölte meg a felhő alapú megoldások legelőnyösebb forrásának. Ez ellentmondásos helyzetbe hozhatja az outsourcing piacon is stabil jelenléttel rendelkező gyártókat, köztük az előbb említett IBM-et vagy a HP-t, mivel ők a cloud computing területére lépve gyakran már ITO partnerségben állnak a felhő iránt érdeklődő ügyfelekkel. Ez a PwC felmérése szerint az esetek felében nemhogy előnyükre, de éppenséggel hátrányukra is válhat, ami kellemetlen hír, ha figyelembe vesszük a cloud piac várható növekedését.

Dől a pénz a felhőbe  Az Open Data Center Alliance egy tavaly októberben életre hívott, 300 nagyvállalatot tömörítő szervezet, amelynek célja, hogy nyílt és interoperábilis szabványokra épülő felhasználási alapelveket dolgozzon ki a cloud computing kihívásainak megoldására. Ez a gazdaságossági áttörések mellett folyamatosan csökkentené a cégek függőségét a szállítóktól, a Cloud Builders program keretei között pedig teljes megoldásokat dolgoz ki a gyakorlati megvalósításhoz.

Az ODCA tagjai között technológiai cégek is szerepelnek, az Intel pedig tanácsadói szerepet tölt be a szövetségen belül. A vezető testületben olyan nagyvállalatok találhatók, mint a Deutsche Bank, a BMW, a J.P. Morgan Chase, a Lochkeed Martin, a Marriott lánc vagy a Shell.
Az ODCA piaci súlyára jellemző, hogy tagjai a jelenlegi állás szerint évi 100 milliárd dollárt fektetnek az informatikába. Éppen ezért különösen érdekes a szövetség szerdán közzétett felmérése, amelyből kiderül, hogy a résztvevők a következő két évben átlagosan a háromszorosára növelik majd beruházásaik értékét a cloud computing területén.

Ez ötször gyorsabb adaptációs rátát jelentene, mint amekkora növekedésre az elemzők számítanak a 90 milliárdosra becsült cloud piacon. Az ODCA tagjainak 90 százaléka már kész tervekkel rendelkezik a jövőbeni cloud implementációkkal kapcsolatban, vagy folyamatban lévő bevezetési projekteken dolgozik. A vállalatok 40 százaléka ráadásul azt tervezi, hogy két éven belül saját belső informatikai rendszerének számottevő részét is már felhő alapú infrastruktúrán futtatja majd.



Az ODCA szerint a cloud adaptációjának legfontosabb feltétele az átláthatóság, a fő kihívások pedig az alkalmazások migrációja, a biztonság és az egyszerűsített felügyelet kérdéseiben jelentkeznek. A tagszervezetek harmada egyetért abban, hogy a vállalati cloud bevezetések fő célpontját a HR, a jogi és a pénzügyi alkalmazások jelentik, de a publikus felhőben kiemelték a kereskedelmi és marketing eszközök implementációjának jelentőségét is.

Meglódul a piac  A trendet jól szemlélteti, hogy az IDC a felhő alapú vállalati megoldások egyik szegmensében, az adattárolásban mekkora növekedést jósol, amelyre ráadásul a szolgáltatók árrésének fokozatos emelkedése mellett kerül sor. A piackutató előrejelzése szerint a cloud adattárolás összesített forgalma négy éven belül meghaladja majd a 22,6 milliárd dollárt. Ezen belül a publikus cloud adattároló szolgáltatások piacának 2010-es, 3,3 milliárd dolláros mérete 11,7 milliárdra bővül.

Az európai kkv-k fele nem is hallott a cloudról
Top 10: menő technológiák 2012-ben

Összehasonlításképpen: a helyben telepített (on-premise) adattárolókból származó bevételek a tavalyi 30,8 milliárd dollárról négy év alatt 37,3 milliárdra növekednek, ami a nagyobb volumenű forgalom mellett kisebb ütemű, 4 százalék körüli éves növekedést jelez. A nagyvállalatok saját privátfelhő-telepítéseinek nagyságrendje és összetettsége esetenként a publikus cloud környezetekével vetekszik. Az IDC itt külön is kiemeli a big data területét, vagyis az egyre terebélyesedő adathalmaz tárolását, komplex feldolgozását és elemzését, ahol a komplett portfólió (hardver, szoftver, szolgáltatások) a megoldásszállítók sikerének alapfeltétele lesz.

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.