Bár az egyéni felhasználókkal ellentétben a vállalatok jóval nehezebben mozdulnak egyik Windowsról a másikra, egy friss felmérés szerint a jövőre érkező változatra az eddigieknél gyorsabban váltanának.
973 informatikai vezetőt kérdeztek meg az InformationWeek felmérésében arról, hogy terveznek-e átállni Windows 8-ra a vállalati gépeken a rendszer megjelenését követően. Ahhoz képest, hogy régebben mindenkire a "nem érdekelnek az új windowsok,
az XP továbbra is marad" mentalitás volt jellemző, most a válaszadók 52 százaléka jelezte, hogy tervezi az átállást a 2012-ben érkező új rendszerre. Persze ez a "nagy akarás" némelyest kényszerből született.
Jöhet a Metro ■ Azok közül, akik a felmérés során hajlamosnak mutatkoztak a váltásra, 5 százalék közvetlenül a megjelenést követően már telepíti is a Windows 8-at a felhasználói gépekre. 13 százalék egy éven belül tervezi az átállást, 19 százalék pedig a megjelenés után két éven belül cserélné le "elavult" operációs rendszerét.
24 százaléka
azoknak, akik Windows 8-ra váltanak, egyből minden céges gépre felrakja a rendszert.
Ha azt nézzük, a vállalatnál működő kliensgépekből mennyire kerül Windows 8, szintén megoszlanak a vélemények. A válaszadók 24 százaléka rigorózus módon az összes céges gépre egyszerre telepíti az új rendszert, főként az egységesítésre hivatkozva. 10 százalék válaszolt úgy, hogy azok a felhasználók kapnak Windows 8-at, akik igénylik, vagy akik munkájához szükségessé válik a csere. 34 százalék volt "szigorúan óvatos", szerintük a vállalati PC-k háromnegyedére kerül új rendszer, de lesznek olyan gépek és funkciók, amelyekkel egyelőre nem lesz megvalósítható az átállás.
Ütött az óra ■ A részletesebb, kifejtős kérdések megválaszolásakor persze már kibújt a szög a zsákból: a megkérdezettek 36 százaléka azért vált Windows 8-ra, mert tart a most használt XP-k támogatási időszakának lejártától. Ugyan a Microsoft már most igyekszik kampányolni az öregedő rendszer leváltásával kapcsolatban azt hirdetve, hogy már Windows 7-re is érdemes frissíteni, sokan kivárják majd 2014 áprilisát, ekkor szűnik meg ugyanis a Windows XP minden változatának hivatalos támogatása.
Az XP életciklusának vége mindenesetre a Windows 7 eladásokat is megnövelheti a felmérés és egyéb visszajelzések alapján, hiszen ne feledjük: a válaszadók 48 százaléka nem vágyik a Windows 8-ra. A legnagyobb aggodalom
a kompatibilitással kapcsolatos, a legtöbben attól tartanak, hogy most használt alkalmazásaik egy része nem fut majd tökéletesen az új rendszeren, és persze a több hardverplatformra épülő, egymással csak érintőlegesen kompatibilis működési módról szóló híreket is aggasztónak találják. Ezek az informatikai döntéshozók - már ha egyáltalán a Microsoft rendszereinél maradnának - a Windows 7-et választhatják az XP támogatásának megszűnésekor.