...és mondá Steve Jobs próféta: híveim, bizton állítom, hogy a PC a múlté. A nép pedig éljenzett vala, és vásárolá az iPadeket nagy erőkkel. Ám a PC hívei is elgondolkodának, majd felsoroltak vala nyolc erős érvet, amely szerint a számítógép, ahogy mi ismerjük, fennmarad. Nézzük!
Még sokan emlékeznek a júniusi D8 konferenciára: az Apple vezére a Wall Street Journal eseményén hasonlította
az iPadet az autók fejlődéséhez. "Amikor még földművesek voltunk, minden autó teherautó volt. De most, hogy az emberek egyre inkább városiasodnak, személyautókra váltanak. Szerintem a PC olyan, mint a teherautó, egyre kevesebb embernek van szüksége ilyesmire" - vázolta az azóta jelentős felhördülést kiváltott példázatát
Steve Jobs.
Hallhattunk persze mostanában mindenfélét a tabletekkel kapcsolatban.
Megreformálják az újságok világát, átveszik a számítógépek helyét, vagy a középutas vélemény szerint
kettéosztják a PC-k evolúcióját. Persze, mint minden új divattal, az iPad által elindított őrülettel kapcsolatban is a megfontolt középút látszik bizonyítottnak: a PC továbbra is velünk marad. Íme nyolc ok, pontosan miért is.
1. Tablet? Déja vu! | Emlékezzünk csak 1993-ra, amikor az Apple a Newton PDA-kat kezdte forgalmazni. Az akkori igazgató,
John Scully regnálása alatt megalkotott kézigép sorsát azonban megpecsételte Jobs 1998-as visszatérése, aki leállította a gyártást, és azóta folyamatosan elutasítóan nyilatkozott bármiféle kéziszámítógép készítéséről... Egészen januárig.
Ezalatt az idő alatt azonban megszületett a tablet fogalma, még ha nem is vált ekkora őrületté. A Microsoft és hardvergyártó partnerei folyamatosan próbálták betömni a PDA-k és PC-k közti rést, ám kifejezetten specializált területeken kívül a tabletek az iPad megérkezéséig nem érhettek el jelentősebb sikert. Miért? Leginkább azért, mert ezek a gépek túl nagyok voltak a zsebbe, de túl kicsik a teljesítmény terén. A józanul gondolkodó szakértők szerint pontosan ez lesz az oka annak, hogy az iPad és követői továbbra is kiegészítőként, második, vagy "light" számítógépként szolgálnak majd a PC mellett, amelyeken a komplexebb, számításigényesebb feladatokat könnyebben megoldjuk, mint a divatos, ám kissé erőtlen tableteken.
2. Folyamatosan nő a kereslet | Jobs kijelentését a számok sem igazolják. Ugyan 2009-ben az asztali PC-k, notebookok és szerverek forgalma is visszaesett a válság hatására, ám a 2010-es évben, az előzetes számok alapján
mindhárom kategória újra erőre kap, mégpedig az
iPad eladott milliói ellenére - a két kategória tehát egyelőre tökéletesen megfér egymás mellett.
Az IDC szerint a PC-eladások 20 százalékkal nőnek idén, a Gartner 22 százalékos növekedést jósol: és ami még ennél is meglepőbb, a részarányok inkább az asztali PC, mint a notebook felé mutatnak. Nem épp a kihalás tünete, nem?
3. A hype nem minden | Ha valami gyorsan lesz nagyon divatos, sokan mondják rá, hogy az a termék bizony megváltoztatja a világot. Hogy ne informatikai példát keressünk, ott a
Segway, a kétkerekű elektromos roller, amelytől azt várták, a gyerekektől az anyukákig, a munkásoktól az üzletemberekig ilynekkel rohangál majd mindenki az utcán. Az ötletgazda Dean Kamen gyakorlatilag jobsi magasságokba emelkedve azt jósolta, a Segway kétkerekűk miatt még az autók is elavulnak.
Persze nem véletlenül hoztuk fel pont ezt a példát: maga Steve Jobs mondta annak idején, hogy a Segwaynek még reklám sem kell, elég csak meglátni, és máris meg vagyunk győzve. Ilyen hozzáállás mellett nem csoda, ha az Apple vezér máris iPadet vizionál minden háztartásba és irodába a PC-k helyére: azonban ahogy a Segway sem lett autó-, motor-, vagy épp kerékpárgyilkos, az iPod sem irthat ki minden PC-t, notebookot, okostelefont, tévét és médialejátszót.
4. Drágám, ez drága! | Ha a háztartásba vennénk egy új számítógépet, sokszor ott az "asszony", aki kiszámolja, mit nem vehetünk meg: nem csak arról van szó, mi nem fér bele a családi költségvetésbe, de arról is, mennyire költséghatékony az áru. Ugyanezt a kontrollert a cégeknél pénzügyi vezető néven ismerik, óvodai jele szintén a sárkány, vagy a téglafal volt. Épp ezért, ha az adott "ellenőrző személyzet" megnézi, hogy mibe kerül egy iPad: a legolcsóbb ugyebár Amerikában 499 dollár, amely szimplán átszámolva is 110 ezer forint, de jól tudjuk, hogy mire ősszel elér hozzánk, 120-130 ezernél nem lesz olcsóbb (sőt). És mit is kapunk érte? 10 hüvelykes kijelzőt, bonyolultabb műveletekhez kényelmetlen beviteli lehetőségeket, 16 gigabájtos tárhelyet, limitált számú és beszerzési forrású alkalmazást... Ugye, már halljuk a házi- illetve irodai sárkányok ellentmondást nem tűrő érvelését, miszerint egy notebookból még a legbutább is 14-15 hüvelykes, normál billentyűzettel, touchpaddel, 2-300 gigabájtnyi tárhellyel, és mindez ma már alig 100 ezer forint. Nem csoda tehát, hogy tabletet csak akkor veszünk, ha van annyi pénzünk, hogy második, kiegészítő eszközként is befektethetünk egy ilyen kütyübe.
5. Az iBarbie-t nehéz öltöztetni | Ismét idézzük vissza Steve Jobs egyik nagy pillanatát, mégpedig a levélkét, amelyben
megfogalmazta ellenérzéseit a Flashről. Ebben szerepelt egy kitétel, miszerint a Flash-alapú szoftverek nem kompatibilisek az iPad touch alapú beviteli módszereivel. Idézzünk akkor egy másik Jobs gyöngyszemet: "Ha a 35 oldalas riportomat írom majd iPaden, egy Bluetooth billentyűzetet fogok használni."
Érezzük-e az óvatos ellentmondást? Igen, maga a Mester is elismeri, hogy néha nem elég az alap tablet, és ezzel csak kapirgáljuk a felszínt. A felhasználók nem csak egeret és billentyűzetet használnak szívesen, ott vannak a játékkontrollerek, webkamerák, távirányítók, és megannyi egyéb periféria, amit bizony az iPadhez sehogy nem tudunk csatlakoztatni, és egy átlagos tablethez is csak nehezen (ezeken is egy-két USB csatlakozó szomorkodik csupán). Ha a "PC utáni kor" azt jelenti, hogy letiltanak minket a kiegészítőinkről, bizony, sokan a régi rendszer mellett szavazunk.
6. Mozgó célpontok | Az informatika imádja magasztalni az egyre mobilabb eszközöket. Éljen, már tabletről is nézhetünk YouTube videót, hurrá, már mobilon is fut a Farmville. De mi a helyzet vállalati környezetben? A PC-ken, notebookokon egyre erősebbek a biztonsági szolgáltatások: ujjlenyomat-olvasók, a hálózat esetében VPN.lehetőségek, titkosítás... Ezekkel szemben az iPad és társai eléggé gyengén muzsikálnak. A kiberbűnözők is egyre inkább a jóval sérülékenyebb mobil böngészőket, hordozható gépek limitált hálózati beállításait támadják... Csoda, hogy az újfajta mobil eszközöket alig merik beengedni a hivatalos vállalati tech-flottákba?
7. A felhők többsége még viharos | Maradjunk az üzleti életnél. Egy hatékony vállalati informatikai eszközön olyan alkalmazások és szolgáltatások futnak, amik sziklaszilárdan működnek. Egy tablet esetében ezek egy része a felhőben dolgozik, és bizony, divat ide vagy oda, itt még egyáltalán nem garantálható a problémamentes működés. Ha kihagy a hálózat, gyenge a jel, máris bukjuk a nem mentett dokumentumot...
Persze maguk a szolgáltatások sem tökéletesek: a Google levelezőszolgáltatása vagy épp az Apps egyre többször akadozik, néha le is áll, de ott a mostanában többször szünetjelet mutató Salesforce.com példája is. Az sem volt épp leányálom a Research In Motion számára, amikor teljes Észak-Amerikában pont Obama kampánya alatt állt le a BlackBerry készülékekhez kapcsolódó hálózat... Így hát, nem csoda, hogy a rendszergazdák és az IT-döntéshozók többsége még jó ideig a gépeken futó, erős, megbízható, helyi szoftvereket részesíti majd előnyben, amikhez bizony a jó öreg PC szükségeltetik.
8. Itt az erő, itt az izom | Az Intel és az AMD mellett még megannyi gyártó fejleszti az erősebbnél erősebb PC-s alkatrészeket, és ezek száma, vagy a fejlesztés üteme egyáltalán nem csökken. Hogy miért? Mert bár lehet egy alkalmazás a felhőben, egy csomó olyan szoftver van a világon, aminél egy erős "frontend" szükséges a tökéletes futtatáshoz. A játékok világában például hihetetlen szerver- és hálózati kapacitás kellene ahhoz, hogy egy központi gép végezze el azokat a feladatokat, amihez most dedikált grafikus vezérlők, erős processzorok és több gigabájtnyi RAM szükséges. De ott vannak a grafikai programok, 3D-s tervezőszoftverek, komplex adatelemző megoldások, ahol bizony az izmos, helyi hardver nélkül semmit nem ér egy gép.
A Gartner egyik elemzésében szerepel egy kitétel: "a felhőalapú informatika fontos, de nem meghatározó része lesz a közeljövőnek". A szoftverszolgáltatások elterjedéséről szóló tanulmány a hálózati hiányosságokat és a speciális igényekkel rendelkező alkalmazásokat hozza fel példaként. Nézzük csak meg, mennyire le kellett butítani "sima" irodai programokat, a Microsoft Office és a Google Docs egyike sem ér fel a lokális változatokkal - nos, akkor sok szerencsét egy Photoshop, egy három dimenziós animációs program vagy épp egy milliónyi poligonnal dolgozó lövöldözős csúcsjáték felhősítéséhez...
Nagy kijelentésnek kicsi a foganatja | Látható tehát, hogy bármennyire is nagyokat mond néha egy-egy újdonsággal előálló gyártó, és bármennyire hajlamos ezeket felkapni, és egy az egyben leközölni a média, minden ilyen szép kijelentést osszunk el tízzel. A tömeghisztéria persze jó marketing eszköz, és hatásos eladásnövelő faktor, de aki azért venne most azonnal tabletet, mert nem akar "oldszkúl" maradni, gondolja át a fenti nyolc ponttal kapcsolatos jövőbeni problémákat. Lecseréljem a PC-met, és mondjak le a Photoshopról? Váltsak tabletre, és hagyjam, hogy ellehetetlenüljek a vállalati hálózatban? Mondjak le az egérről, vagy bármelyik más, megszokott perifériámról?
Vagy pedig esetleg lássam be, hogy a nagy szavak ellenére az iPad csak egy újabb szín a palettán (és valóban szép szín, ezt el kell ismerni), de nem veszi át az összes többi szín helyét? Mi leginkább erre tippelnénk...