Emelkedő bevételek és egekbe szökő kapacitás jellemezte a lemezes tárolórendszerek piacát a legutóbbi negyedévben. A forgalom csak idén fogja megsínyleni az ázsiai természeti katasztrófákat.
Az IDC
március elején közzétett jelentése szerint 2011-ben egyenletesen növekedett a lemezes tárolórendszerek piaca: a bevételek az utolsó negyedévében meghaladták a 8,5 milliárd dollárt, néhány százalékkal megfejelve a 2010-es eredményeket. A gyártók toplistáját több mint 22,4 százalékos éves növekedéssel és 22,6 százalékos részesedéssel már az EMC vezeti, miután a HP és az IBM forgalma kisebb-nagyobb mértékben csökkent. Őket a Dell és a NetApp követi meggyőző, a teljes piac fejlődési ütemét jóval meghaladó teljesítménnyel.
A piackutató külön meghatározza a külső lemezes tárolók kategóriáját is, amelyre 6,6 milliárd dollárt és 7,7 százalékos éves növekedést jegyez; ez a szám is a márkákra, nem az eredeti eszközgyártók forgalmára vonatkozik, és a szoftverkomponenseket sem tartalmazza. Itt az EMC előnye már sziklaszilárd volt, hiszen majdnem kétszeresét söpörhette be a második helyezett IBM bevételeinek, és nagyjából háromszorosát a sorban következő NetApp, HP és Hitachi eredményének. A teljes 2011-es esztendőt tekintve az EMC, a NetApp és a Hitachi volt képes átlag fölötti növekedést produkálni.
Jön az árvíz ■ Az IDC jelentése más kategóriák (például hálózati tárolók, ezen túl pedig NAS, iSCSI stb.) is differenciálja a bevételeket, és megvizsgálja az egyes földrajzi régiók helyzetét. A növekedés motorját a kutatás a fejlődő piacokban, így Közép- és Kelet-Európában látja. Nyugat-Európa vagy az Egyesült Államok összességében sokkal szerényebben teljesített, beleértve a felsőkategóriás renszerek forgalmát is. Egyes területek most is külön mikrokozmoszként működnek: a külső lemezes tárolók világpiacának 10 százalékát adó Japánban például 30 százalékos részesedéssel a Fujitsu a piacvezető.
Érdekesség, hogy a bevételek konszolidált növekedése mellett a leszállított tárkapacitás szinte rakétázott: 2010 utolsó negyedévéhez képest 22,4 százalékkal növekedett, és elérte a 6,279 petabájtot. A
tavaly őszi thaiföldi áradásoknak év végéig nem volt számottevő hatása, ám ez 2012-ben nem marad el: a legnagyobb gyártó, a Western Digital kapacitásának például háromnegyedét mosta el a víz, így a piaci szereplőknek már az első idei negyedévtől kezdve komoly alkatrészhiánnyal kell megküzdeniük.