A Google ma már országokhoz mérhető hatalommal bíró óriásként működik, ám ez nem mindig volt így. Sőt, még most is találni meghökkentő dolgokat, ha benézünk a cég kapui mögé.
Közismert, hogy a keresőóriás tényleg a semmiből indult, de a két tehetséges alapítónak köszönhetően pár év alatt a legnagyobb informatikai cégek közé verekedte magát. A kezdetektől fogva tetten érhető lazaság azonban láthatóan még most sem kopott ki a vállalati működésből. A
Silicon.com összeállítása nyomán kiválogattuk a Google-ről az öt legérdekesbb sztorit, amelyekkel a "normális" cikkekben nemigen találkozunk.
Élet a Google előtt ■ Larry Page és
Sergey Brin elsőre nem a Google-t kezdte fejleszteni, hanem a BackRub nevű keresőalgoritmuson dolgoztak. A Stanford Egyetem szerverein futó program aztán egy év után a kukában végezte, mert túl nagy sévszélességet igényelt.
Elírták ■ Maga a Google név is meglehetősen furcsa körülmények között született meg. Az alapítók eredetileg a Googol nevet szánták a vállalatnak, ami egy matematikai fogalom: tíz a századik hatványon. Amikor azonban támogatásért kilincseltek, és a Sunt alapító
Andy Bechtolsheim végre kiállított nekik egy csekket, elírta rajta a nevet a ma is ismert formára. A két friss vállalkozó úgy döntött, inkább megváltoztatják a cég nevét, csak hogy fel tudják venni a bankból az akkor még égetően fontos összeget.
Noogler ■ Mostanában már a NASA-hoz is könnyebb bekerülni, mint a Google-nél elhelyezkedni, de a szerencsések első hetét nem feltétlenül kell irigyelni.
Az újoncoknak ugyanis a képen is látható, szivárványszínű sapkát kell viselni egészen az első péntekig. A becses megkülönböztető fejfedőn a Noogler szó díszeleg, ami az angol noob (kezdő) kifejezés és a Google nevének vegyítéséből jön össze.
Kecskéket is alkalmaznak ■ A cég főhadiszállása meglehetősen nagy területen nyúlik el, számtalan füves területtel tarkítva. Ezek rendben tartására azonban nem motoros fűnyírót használnak, hanem több száz kecskét. A négylábúakat rendszeresen ráengedik a már hosszúra nőtt fűre, és azok nem csupán a megfelelő méretre vágják a gyepet, de közben természetes módon gondoskodnak a trágyázásról is. A mindig hasznos öko-kártya mellett a Google másik, nehezen vitatható érvet is említ a kecskékkel kapcsolatban: sokkal aranyosabbak, mint a kertészek.
Karnyújtásnyira a kaja ■ Ügyvezetői utasításnak, vállalati szabálynak ritkán szoktak örülni a munkavállalók, ám a Google ebből a szempontból is kicsit más. Az alapítók ugyanis kiemelt fontosságúnak tartják az élelmezés kérdését, így rendeletileg rögzítették, hogy egyetlen munkatárs sem lehet 30 méternél messzebb olyan helytől, ahol enni tud. Ennek megfelelőn a cég kaliforniai központjában 25 kávézó és büfé üzemel.
A cégnél az italoktól kezdve a rágcsálnivalókig ingyenesen lehet vételezni, sőt bizonyos helyeken farmerpiac is üzemel, ahonnan a dolgozók nagy csomagokban vihetik haza a friss zöldséget. A Google éttermeiben kiemelt tudású szakácsok főznek, a kávézókban pedig profi baristák készítik az élinkítő eszpresszót.