Az adatközpontok energiafogyasztása világszerte már a 30 milliárd wattot is eléri, ennek azonban csak töredékét fordítják a konkrét számítási feladatokra, a többit a készenléti működés emészti fel.
A cloud szolgáltatások jórészt mások személyes adatainak kezelésére épülnek, így az iparág jellegéből adódóan az adatközpontok működésével, esetenként pedig még pontos helyével kapcsolatban is nagy a titkolózás. Ez alól a létesítmények energiafogyasztása és a környezetre gyakorolt hatása sem kivétel, amivel kapcsolatosan a legtöbb beszámoló inkább történetekre, sem mint hiteles adatokra épül, és erősen egyoldalú képet fest a helyzetről.

Ilyen a New York Times szeptemberi összeállítása is, amely szerint a világon működő adatközpontok energiafogyasztása összességében már a 30 milliárd wattot is eléri, vagyis nagyjából harminc atomerőmű termelésének felel meg. Ennek a mennyiségnek az Egyesült Államok egymagában is a harmad részét adja, ahol a szerverek száma 1998 és 2010 között az ötszörösére nőtt, de máshol is előfordulnak olyan adatközpontok, amelyek energiaigénye megfelel egy kisebb városénak.

Non-stop fogyasztás  A dolog még érdekesebb, ha figyelembe vesszük a McKinsey tanácsadó cég 70 adatközpontot és 20 ezer szervert érintő vizsgálatát, amelynek alapján a mindenkori áramfelvétel 6-12 százaléka köthető a konkrét számítási folyamatokhoz. A szerverek sosem pihennek, hogy a szolgáltatások a terhelés hirtelen és drámai változásával se lassuljanak vagy álljanak le – a komoly túlbiztosítás ezen az áron teszi lehetővé a felhő 100 százalékot közelítő rendelkezésre állását.

Fontos, hogy a fenti adatok a vállalati informatikára vonatkoznak: az Amazon EC2 esetében például ugyanez az arány már 7-25 százalék. Igaz, hogy a szolgáltatót az elmúlt három évben egyedül Észak-Virginia államban 24 alkalommal idézték bíróság elé az adatközpontokkal összefüggő légszennyezés miatt, de szerverfarmjai egyre fejlettebb szoftveres megoldásokat és hűtési rendszereket alkalmaznak. Csakúgy, mint a sokat emlegetett facebookos vagy Google-ös adatközpontok, amelyek rendre 60, illetve 300 millió wattos fogyasztással üzemelnek.

Eltérő vélemények  Az online szolgáltatásokhoz kapcsolódó energiafelhasználást sokan tartják pazarlónak és részben feleslegesnek, ami azonban legtöbbször az internet és a cloud működésének teljes félreértéséből fakad. Már a világhálóra támaszkodó közösségi (kormányzati, ipari, pénzügyi, kereskedelmi) infrastruktúrából fakadó előnyök teljesen átértékelik a veszteség fogalmát, a képet pedig jelentősen torzítja a vállalati IT és az úgynevezett "internetes vállalkozások" összemosása.

Az adatelemzés segíthet az energiaéhségen is
Írországban nő nagyobbra a Microsoft felhője

Dollármilliók helyett börtönévek járhatnak az oktatási chatbot fejlesztőjének

A korábban számos elismerést elnyerő AllHere megoldását az USA második legnagyobb oktatási körzete is bevezette. Nemrégiben azonban többek között csalással, hamisítással és a befektetők szándékos megtévesztésével vádolták meg a startup alapító-vezetőjét.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.