A mobilgyártó szerdán jelentette be, hogy globális átszervezés keretében összesen 4 ezer dolgozójától válik meg, köztük a komáromi gyár 2300 munkavállalójától.
A Nokia sajtóközleményben tudatta, hogy Komáromból, a mexikói Reynosából és a finn Salóból a Nokia ázsiai gyáraiba helyezik át az okostelefonok gyártását, ezért a három országban összesen 4 ezer dolgozótól válnak meg. Az átszervezés a jelenleg 4400 főt foglalkoztató magyar egységnél a tervek szerint 2050 fizikai és 250 szellemi munkakör megszűnését eredményezi.

A vállalat tájékoztatása szerint a leépítéssel érintett három gyár a jövőben az okostelefonok testre szabását végzi az európai és amerikai vevők számára, ugyanakkor az üzemekben csökken a termelés élőmunka igénye. A leépítések a tervek szerint 2012 végéig, fokozatosan mennek végbe.



Már nem nekik áll a zászló...

Simai Anna, a komáromi Nokia kommunikációs vezetője az MTI-nek elmondta, hogy a gyár továbbra is a vállalat ellátási láncának fontos része marad. A gyártás átszervezése nem a gyár teljesítményétől és a végzett munka minőségétől függött – tette hozzá.

Rossz ütemű példálózás  A bejelentésnek különös politikai felhangot kölcsönöz, hogy Orbán Viktor miniszterelnök alig néhány órával korábban, kedden tartott évértékelőjében külön is kitért a Nokiára, amelyet "tisztes haszon ellenében munkahelyeket és értéket teremtő" cégként említett. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) mindenesetre sajnálkozásának adott hangot a Nokia döntésével kapcsolatban, és bejelentette: mindent megtesz annak érdekében, hogy a nehéz helyzetbe jutott dolgozók mielőbb munkahelyhez jussanak. Ennek érdekében a gyár képviselőivel már megállapodtak egy közös munkacsoport felállításáról – közölte az NGM.

Az elmúlt hónapokban két, a Nokiával kapcsolatban álló beszállító is bejelentette komáromi tevékenyégének megszüntetését. A ZA-CO Kft. 282 embert, a Valid Technologies 136 embert bocsátott el.

Lassú sorvadás  A Nokia korábban szinte egyeduralkodó szerepben tündökölt a mobilgyártók között, ám a helyzet az utóbbi években alaposan megváltozott. A cég tátott szájjal figyelte az Apple iPhone és a Google operációs rendszerével készülő androidos okostelefonok előretörését, pozíciója pedig csak azért nem romlik sokkal látványosabban, mert a fejlődő régiókban az alacsony kategóriás készülékek szegmense még képes valamennyire fékezni a lejtmenetet.

Leépítés és olcsó oprendszer: menekül a Nokia
A Nokia kivonul a frankfurti tőzsdéről
Mindent a Windows Phone 7-re tesz fel a Nokia

A Nokia egy éve a Microsofttal kötött szövetségbe menekült, ám ennek a paktumnak a távlati hatásai egyelőre ködösek. Ugyan a hírek szerint a 2011 végén földrajzilag korlátozott piacokon megjelent új, windowsos Lumia készülékekből körülbelül egymillió darabot szállítottak le, ez önmagában még nem fogja újra naggyá tenni a céget.

Többszörös leépítés A költségcsökkentési lehetőségeket kétségbeesetten kereső cég már egy fél évvel ezelőtt is komoly leépítésekről döntött. Az akkori átszervezésnek többek között a Nokia kolozsvári gyárának dolgozói látták kárát: az üzemet tavaly teljesen bezárták, és tették át szintén az olcsóbb lehetőségeket biztosító ázsiai régióba. Az akkori bejelentés során egyébként már jelezte a cég, hogy a magyar gyár funkciója teljesen átalakul a finn és mexikói egységekkel együtt.


Alig néhány hónappal ezelőtt a cég azt is kénytelen volt bejelenteni, hogy a frankfurti tőzsdéről is kivezetni részvényeit. A Nokia a papírok tartósan alacsony árfolyamára hivatkozva szánta el magát a lépésre, amelyeket egyébként már a londoni, párizsi és sctockholmi tőzsdéről is kivont, így azok csak a helsinki és a New York-i értékpapírpiacon maradnak forgalomban.

Különleges célpontot talált az orosz álhírgyár

A Stalker 2-ről azt igyekeznek elterjeszteni a neten, hogy a lövöldözős játék felhasználóinak adatai az ukrán hadseregnél landolnak.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.