A technológiai szektor nagyvállalatai a gazdasági helyzet ellenére is a növekedésre koncentrálnak, összeolvadásokra és akvizíciókra költve tetemes készpénzállományukat.
A PricewaterhouseCoopers (PwC) adatai szerint a nyilvános részvénykibocsátások (IPO) 40 százaléka valamilyen technológiai vállalathoz kapcsolódott 2011 második negyedévében. A jelentés tizenegy amerikai tőzsdei megjelenést nevesít összesen 4,5 milliárd dollár értékben, köztük a legfontosabbak a LinkedIn, a Groupon, a Freescale Semiconductor, az orosz Yandex kereső, a Pandora zeneszolgáltatás és az online játékokat fejlesztő Zynga.

A PwC beszámolója azt is megállapítja, hogy a negyedév során a nagy techvállalatok közül fél tucatnyian 1 milliárd dollárnál is többet költöttek felvásárlásokra, saját fejlesztések helyett így szerezve új technológiákat. A három legnagyobb tranzakció:

Lezárult akvizíciók 2011 második negyedévében
Qualcomm - Atheros (3,5 milliárd dollár)
eBay - GSI Commerce (2,4 milliárd dollár)
Attachmate - Novell (2,2 milliárd dollár)

Az akvizíciók mögött a PwC szerint a technológiai konvergencia,
az informatika konzumerizációja, a mobil eszközök burjánzása, a cloud biztonság, illetve a virtualizáció terjedése áll. Erre utalnak a negyedév során bejelentett újabb felvásárlások, amelyek körül a három legnagyobb:

Bejelentett akvizíciók 2011 második negyedévében
Microsoft - Skype Global (8,5 milliárd dollár)
Texas Instruments - National Semiconductor (6,5 milliárd dollár)
Applied Materials - VSEA (4,9 milliárd dollár)

A befektetési alapok sem tétlenkedtek, és folytatták a bevásárlást a technológiai szektorban. A Golden Gate Capital például 2 milliárd dollárt fizeetett a Lawson Software-ért, míg a Providence Equity Partners 1,9 milliárdért lett az SRA International tulajdonosa. Ugyanakkor eladásokon és részvénykibocsátásokon keresztül többen is menekülőre fogták: ezek közül a legjelentősebb, hogy a TGP és a Silver Lake újra tőzsdére vitte az Avaya papírjait.

A tőzsde nem válogat: buktak az eminens IT cégek is
A Cisco jó számaira is eséssel reagált a tőzsde

A felvásárlási hullám a harmadik negyedév közepéig még nagyobb számokat produkált: a Google 12,5 milliárd dollárért szerezte meg a Motorola Mobilityt, a HP pedig nemrég tett 11,7 milliárd dolláros ajánlatot a brit Autonomy szoftvercégre. A PwC ezen felül további nagy értékű részvénykibocsátásokat jósol, mivel a befektetők az üzletrészek értékesítése helyett ezt a megoldást választják, hogy learassák hasznukat, kihasználva az erőteljes IPO-hullámot.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.