A technológiai szektor nagyvállalatai a gazdasági helyzet ellenére is a növekedésre koncentrálnak, összeolvadásokra és akvizíciókra költve tetemes készpénzállományukat.
A
PricewaterhouseCoopers (PwC) adatai szerint a
nyilvános részvénykibocsátások (IPO) 40 százaléka valamilyen technológiai vállalathoz kapcsolódott 2011 második negyedévében. A jelentés tizenegy amerikai tőzsdei megjelenést nevesít összesen 4,5 milliárd dollár értékben, köztük a legfontosabbak a LinkedIn, a Groupon, a Freescale Semiconductor, az orosz Yandex kereső, a Pandora zeneszolgáltatás és az online játékokat fejlesztő Zynga
.
A PwC beszámolója azt is megállapítja, hogy a negyedév során a nagy techvállalatok közül fél tucatnyian 1 milliárd dollárnál is többet költöttek felvásárlásokra, saját fejlesztések helyett így szerezve új technológiákat. A három legnagyobb tranzakció:
Lezárult akvizíciók 2011 második negyedévében
• Qualcomm - Atheros (3,5 milliárd dollár)
• eBay - GSI Commerce (2,4 milliárd dollár)
• Attachmate - Novell (2,2 milliárd dollár)
Az akvizíciók mögött a PwC szerint a technológiai konvergencia, az informatika konzumerizációja, a mobil eszközök burjánzása, a cloud biztonság, illetve a virtualizáció terjedése áll. Erre utalnak a negyedév során bejelentett újabb felvásárlások, amelyek körül a három legnagyobb:
Bejelentett akvizíciók 2011 második negyedévében
• Microsoft - Skype Global (8,5 milliárd dollár)
• Texas Instruments - National Semiconductor (6,5 milliárd dollár)
• Applied Materials - VSEA (4,9 milliárd dollár)
A befektetési alapok sem tétlenkedtek, és folytatták a bevásárlást a technológiai szektorban. A Golden Gate Capital például 2 milliárd dollárt fizeetett a Lawson Software-ért, míg a Providence Equity Partners 1,9 milliárdért lett az SRA International tulajdonosa. Ugyanakkor eladásokon és részvénykibocsátásokon keresztül többen is menekülőre fogták: ezek közül a legjelentősebb, hogy a TGP és a Silver Lake újra tőzsdére vitte az Avaya papírjait.
A felvásárlási hullám a harmadik negyedév közepéig még nagyobb számokat produkált: a Google
12,5 milliárd dollárért szerezte meg a Motorola Mobilityt, a HP pedig nemrég tett
11,7 milliárd dolláros ajánlatot a brit Autonomy szoftvercégre. A PwC ezen felül további nagy értékű részvénykibocsátásokat jósol, mivel a befektetők az üzletrészek értékesítése helyett ezt a megoldást választják, hogy learassák hasznukat, kihasználva az erőteljes IPO-hullámot.