A Google rákapcsolt, és csak az idei évben már a kilencedik felvásárlásánál tart. De a vállalat nem csupán vásárol, a frissen létrehozott befektetési alap, a Google Ventures által keresi az olyan cégeket is, amelyeket nem kebelez be, csupán "beléjük fektet" - a bizalom mellett pénzt is.

A Google Ventures megfogalmazása szerint négy fő célkitűzéssel működik: a legérdekesebb és leginnovatívabb vállalkozások felkutatása, ezek üzleti átvilágítása, befektetés a legígéretesebbnek talált cégekbe vagy ötletekbe, valamint annak elősegítése, hogy ezek a vállalkozások sikeresek lehessenek. A Ventures elsődleges célja természetesen az, hogy a befektetéseik megtérülhessenek, ám az is tény, hogy azok a vállalkozók, akiket a Google kipécéz, valóban használható segítséghez juthatnak az óriásvállalat támogatásával. Nézzünk tíz friss "találatot", amelyeket a Google érdemesnek talált a befektetésre!

Újító hirdetők | Érdekes eszközt fejleszt a San Diego-i OpenCandy: megoldásuk használatával a szoftverek készítői turbózhatják fel a programok telepítő ablakait. Telepítés közben ugyanis ajánlatok jelennek meg olyan egyéb szoftverekre, amelyek a telepített alkalmazáshoz kapcsolódhatnak, segíthetik annak használatát, vagy hasonló területekre fókuszálnak. Egy számlázóprogram telepítőjében például felbukkanhat a cég egyéb szoftvereinek listája, például készletnyilvántartóé vagy ügyfélkapcsolat-kezelőé. A felhasználónak csak rá kell kattintania az őt érdeklő hivatkozásra, és a program a háttérben kezd letöltődni, nem zavarva a folyamatban lévő telepítést. A cég a Google-től és más befektetőktől összesen ötmillió dollárt kapott fejlesztési és marketing célokra.

A Pixazza is egyfajta ötletes árukapcsolási segédlet: a megadott képeket bontja részeire, és interaktívvá teszi őket. A képen található áruk, például autók, számítógépek vagy bármi egyéb tárgy kattinthatóvá válnak, információt helyezhetünk el róluk, valamint hivatkozásképpen szolgálhatnak olyan webshopokra, ahol a felhasználó meg is veheti mindazt, ami a képen megtetszik neki.

Webes átkattintásokból profitál a VigLink San Franciscoban - a weboldalak szövegébe könnyedén beépíthető kis kódok segítségével az oldal látogatói rákattinthatnak a szövegben előforduló termékek vagy szolgáltatások nevére, így egy olyan weboldalra juthatnak, ahol megvásárolhatják azokat. Minden kattintás pénzt hoz a szövegét ilyen módon hirdetésekkel tarkítóknak, ám a VigLink is jól jár a kattintásokért járó összegek 25 százalékával.

Akik máshogy használják a webet | A texasi Corduro automatizált fizetési eljárásokkal kapcsolatos technológiákat fejleszt, többek között interneten keresztüli használatra és mobil platformokra. A vállalatok által bérelhető megoldás segítségével biztonságos és egyszerű módot kínálnak az interneten keresztül lebonyolított kártyás fizetésekre.

Angoltanításra keres újfajta megoldásokat az Egyesült Államokban és Japánban is működő English Central - a vállalat webes tartalmakat dolgoz fel, amelyeket interaktív nyelvoktató eszközzé alakít. Obama elnök beszédei, és híres mozifilmek részletei egyaránt megtalálhatók az adatbázisukban, amelyek segíthetnek a helyes kiejtést vagy akár különböző nyelvtani szerkezeteket bemutatni.

A Bostonban fejlesztett SCVNGR egy újfajta geo-játékos platform, amely hely-alapú mobil játékok és interaktív alkalmazások fejlesztését teszi lehetővé. A webes toolkit segítségével állítólag még olyanok is viszonylag könnyedén készíthetnek hely-alapú alkalmazásokat, akiknek nincs programozási tapasztalatuk. A Google Ventures és egyéb befektetők összesen 4 millió dollárt fektettek be a technológia elkészítésébe és népszerűsítésébe.
 

Cégek, akik nem a weben újítanak | A libanoni Adimab a gyógyászati ipar egyik új szereplője, akik állításuk szerint a kifejlesztették a legelső olyan platformot, amely élesztő alapú antitesteket fedez fel. A különböző amerikai kutatóintézetek és egyetemek munkatársai által alapított cég felfedezése azért fontos, mert ezt az eljárást eddig csak hosszadalmas kutatás, és más vállalatok által elvégzett részfeladatok árán lehetett véghezvinni. Amennyiben a kifejlesztett módszer elterjed, garantált a Google befektetésének sokszoros megtérülése.

A Recorded Future egy sci-fibe illő feladatot vállalt be: egy olyan adatbázis alapú segédletet fejlesztenek, amely képes megjósolni fontos eseményeket, például terrorista-támadásokat vagy tőzsdei összeomlásokat. Az ilyen eseményeket úgy próbálja megjövendölni, hogy a múltbeli hasonló történések környékén keletkezett információkat (hírek, újságcikkek, és bármilyen kapcsolódó esemény) eltárolja, és ha a jövőben hasonló trendeket tapasztal, figyelmeztet rá, hogy a körülmények emlékeztetnek valamilyen múltbeli fontos eseményre.

A kaliforniai Silver Spring Network egy olyan tanácsadó és szolgáltató cég, amely hardver, szoftver és szolgáltatások segítségével csökkenti  a vállalatok szénmonoxid-kibocsátását, és egyúttal az általuk működtetett gépjárművek hatékonyságát is növelik. A hálózatba kötött, átfogóan menedzselhető megoldás segítségével központilag elemezhető a vállalat gépparkja és annak működése.

A San Diego-i V-Vehicle talán a legújabb találat a felsoroltak között, ám nem kis céllal indul. Közleményük szerint cégük egy olyan új, amerikai autógyártó vállalat, amely biztonságos, minőségi, mégis gazdaságos autókkal látja el Amerikát. A tengerentúlon nemrég honosodott csak meg a "zöld gondolat" az autóiparban, a válság előtt még szinte egyáltalán nem törődtek a költséghatékonysággal, ám a Google szerint úgy tűnik, megéri befektetni, mert már megváltozott az ottani gondolkodásmód is.
 

42. Körkapcsolás: Mi és az MI

Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.