Az Office 365-ben jövőre titkosítva levelezhetünk. Az már biztos, hogy bizonyos nagyvállalati előfizetésekhez alapból jár majd az új szolgáltatás.

Nem egyedi a Microsoft törekvése, hogy a megfigyelési botrányok hatására valamiféleképpen megerősítse a felhőalapú szolgáltatási iránti bizalmat. A Yahoo! levelező szolgáltatásában jövő év elejétől alapértelmezett lesz az SSL-alapú védelem (a Google-nél ez már 2010. óta így van). A Google pedig lecseréli a webhelyeihez, weboldalaihoz tartozó digitális tanúsítványait 2048 bitesre. A Microsoft pedig az Office 365 Message Encryption titkosítási szolgáltatással erősít, amely várhatóan a jövő év első negyedévében válik elérhetővé.

Az Office 365 esetében két kívánalom is megfogalmazódott: egyrészt legyen benne hatásos vállalati szintű védelem, másrészt azt a lehető legegyszerűbben lehessen bevezetni és alkalmazni. Az egyszerűség itt különösen fontos elvárás, ha már egyszer az Office 365 az üzemeltetési költségek csökkentését is ígéri. Ennek viszont ellentmondana az, ha a titkosítások konfigurálásához komoly szakértelmet igénylő műveleteket kellene végrehajtani. Az eddigi információk szerint a Microsoft az Office 365 Message Encryption szolgáltatásban úgy egyszerűsítette a titkosítás adminisztrálását, hogy az vélhetőleg nem fog különösebb gondot okozni a vállalatok berkein belül.

Ráadásul a megoldás lényegében bármilyen levelezőnél működik. Outlook.com, Yahoo!, Gmail, Exchange Server, Lotus Notes, GroupWise, Squirrel Mail stb. esetében is alkalmazható – nyilatkozta ezzel kapcsolatban Shobhit Sahay, a Microsoft Exchange termékmenedzsere. Az Office 365 nagyvállalati, többek között az Office Professional Plust is tartalmazó E3 és E4 csomagokra előfizetőknek ingyenes. Emellett a Windows Azure Rights Management részeként is meg fog jelenni.

Egyszerű a rendszergazdának, egyszerű a felhasználónak

Az Office 365 Message Encryption mind adminisztrátori, mind felhasználói szempontból egyszerűségre törekszik. A rendszergazdák az erre szolgáló adminisztrátori felületen kézbesítési szabályokat hozhatnak létre, amelyek révén – számos szempont figyelembevételével – beállíthatják, hogy pontosan milyen e-maileknél kell titkosítás alkalmazására. Ha a beállítás után egy felhasználó olyan levelet akar küldeni, amely illeszkedik a szabályokra, akkor azt a rendszer automatikusan titkosítja. A titkosítás még az előtt megtörténik, hogy a küldemény elhagyná a levelezőrendszer határait.

Amikor a címzetthez megérkezik a titkosított e-mail, akkor abban pontos – az üzemeltetők által testre szabható – leírást kap arról, hogy miként nézheti meg a levél tartalmát. Tulajdonképpen egy ZIP formátumú csatolmányt kap, amelynek megnyitását követően az alapértelmezett böngészőben megjelenik egy oldal. Itt be kell jelentkezni egy érvényes Office 365 ID-val vagy egy Microsoft Account hozzáféréssel, ami után olvashatóvá válik az e-mail. Ha a felhasználó egy titkosított levélre válaszol, vagy azt továbbítja, akkor a titkosítás automatikusan megtörténik.

A titkosítási szolgáltatás jelentős mértékben épít a Microsoft Exchange Hosted Encryption (EHE) megoldására, ám annál jóval egyszerűbben lehet majd konfigurálni. A titkosítás egyébként nem csak a levelek továbbításakor jut szerephez, hanem az e-maileknek az Office 365-öt kiszolgáló infrastruktúrában történő tárolásakor is. Az adatközponti tárolókon erről a BitLocker gondoskodik.

(A cikk a Biztonságportálon megjelent írás szerkesztett változata.)

Lyuk hátán lyuk a Nagy Kínai Tűzfal mögötti kormányzati weboldalak többsége

Miközben a fél világ Peking hallgatózásától retteg, a kínai rendszerek tele vannak súlyos biztonsági résekkel, melyek eredője: a trehányság.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.