A nagyobb tényleg jobb? Hajlik, vagy szilárdabb, mint valaha? Billeg az asztalon? És ha igen, akkor számít? Kipróbáltuk a valaha volt legnagyobb iPhone-t.

Rögtön az elején essünk át a kötelező körökön: igen, az Apple volt olyan meggondolatlan és azt állította egyszer, hogy a nagy kijelző senkinek sem jó. Igen, eljött az a pillanat, amikor a „soha nem készítünk 4 colosnál nagyobb kijelzőjű mobilt” szlogen elavul, a piac diktál, ami után még egy Apple-nek is mennie kell. Igen, Tim Cook alatt a vállalat elvesztette piac diktáló szerepét, de ez nem biztos, hogy baj, inkább egyfajta törvényszerűség. Végül: igen, az iPhone 6 Plus nagyon nagy.

Új szelek, új dizájn

Mivel huzamosabb ideig, több hétig volt szerencsém használni a készüléket, elsősorban abban szeretnék segíteni az olvasóknak, hogy megoldható-e az együttélés egy 5,5 colos kijelzőjű okostelefonnal. A másik vetület azoknak szól, akik hozzám hasonlóan Androiddal élnek együtt egy ideje: nehéz-e a váltás a két rendszer között, tartozik-e hozzá szükséges lemondás, vagy sem, visszavágyik-e a felhasználó a droidhoz, vagy könnyedén rabul ejti az iOS világa?

Nagy felület, még több ikon a full HD-s IPS kijelzőn

Az előbb vázolt rész legalább annyira szubjektív lesz több szempontból, mint annak megítélése, hogy mi a helyzet az iPhone 6 külalakjával, dizájnjával. Az Apple úgy döntött, hogy visszatér az első három mobiljának formavilágához, hiszen a lekerekített élek az utóbbi időben nem voltak jellemzőek az iPhone-kra. Ehhez azonban pluszban ott van az alaposan átrajzolt hátlap, az oly sokat szidott, a hátlap síkjából kilógó kamera, és az antennák vételét javító csíkok.

Az iPhone forgalmazását idén (hivatalosan) először megkezdő Telenortól érkező készülék fehér színű volt, amihez a pezsgőszínű hátlap kombinációt nyertem meg. Ez a két szín összeeresztve az előbb részletezett külalakkal a „gizda” kifejezéssel illethető legjobban, de a giccs szó is sokszor eszembe jutott, amikor a fejemet vakargatva próbáltam megbarátkozni ezzel az egésszel. Fontos leszögezni azonban, hogy itt most nem a színekről (hiszen a fekete/space gray verzió kifejezetten elegáns), hanem a formáról van szó, ami csak nagyon nehezen illeszkedik az eddigi hűvösen indusztriál vonalba.

A felkészületlen rendszer

Az anyagminőség kapcsán azonban már nagyon könnyű az ember dolga, mert az Apple itt is hozta a megszokott minőséget. A fémház, az arra szinte ráolvadó előlap, a csatlakozók kialakítása mind első osztályú. Újdonság, hogy a bekapcsoló gomb végre lekerült a máshol már megszokott jobboldalra, bár a Plus esetében tehették volna még lentebb, mert még így is nyújtózkodni kell az eléréséhez. A baloldali hangerő szabályozó páros vakon csak nagyon nehezen tapintható ki, a felette található kis retesz azonban továbbra is hasznos tud lenni.

Dudor a sarokban: 8 megapixeles, dual LED vakus, optikai stabilizátorral ellátott kamera

Az iPhone 6 Plus 5,5 colos mérete nem számít extrémen nagynak a phabletek világában, aki azonban egy 5s-ről vált, annak kihívást fog jelenteni. Az elsődleges probléma a tömegből és a formából adódik, mivel eltűntek az élek, amibe lehetne „kapaszkodni”, és a készülékház felülete is sima, érdesítés, recézés nélküli, tehát állandó a csúszásveszély. A zsebben hordása valóban nehézkes, sokáig nem kényelmes úgy ülni, hogy nem teszi ki az ember az asztalra.

Nagyobb gond az, hogy a megnövelt kijelzőt az Apple nem különösebben támogatja szoftveres megoldásokkal. A középső hardveres gomb kétszeri gyors megérintése után a kijelzőkép összemegy ugyan a felére, de ez édeskevés – főleg ahhoz képest, hogy más gyártók (Samsung, LG) mostanra egy rakás multi képernyős, az appokat a kívánt oldalra rendező és ehhez hasonló megoldásokat hoztak be a köztudatba. Biztos vagyok benne, hogy egy iPhone 6 Plus tulaj pár hét után hosszabb hüvelykujjakkal rendelkezik, mivel annyit kell kepeszteni azért, hogy a rendre a felső sarkokban megjelenő leokézó, visszalépő gombokat elérje.

A lehozott bekapcsoló gomb, alatta a SIM (nano) kártya tálcája

Az iPhone 6 Plus egyik legnagyobb hibája itt fogható meg: az Apple konkrétan semmit sem tett azért, hogy a radikálisan megnövelt kijelzőhöz egy kicsit is hozzáigazítsa a kezelőfelületet. Ez a kritika abban a pillanatban szertefoszlik, amint a felhasználó hajlandó mindkét kezét bevetni, hiszen ekkor nincs elérhetetlen pontja a panelnek, azonban ez a szabad kéz feláldozását jelenti.

A megbocsátható dudor

Az iPhone Plus a megnövelt kijelzőn kívül sok területen fejlődött, de az átlag vásárló ebből legfeljebb azt fogja észrevenni, hogy a kezelőfelület legtöbbször (sajnos akadások itt is észlehetők időnként) még mindig gyors, az animációk folyamatosak, minden akkor és úgy történik, ahogy szeretnénk. A hardveres képességek között három terület van, ami engem meggyőzött arról, hogy valódi innováció zajlik az Apple-nél és nem lehet csak az 5,5 colos kijelzőnél leragadni.

Sokkoló különbségek: balra egy iPhone 5s

Az egyik az akkumulátor, mivel ez a terület volt az, amitől a legjobban tartottam. Szerencsére éreztette a hatását a megnövelt kapacitás (2915 mAh), és az egy napot az én használati mintám alapján könnyedén kibírt a mobil. Ettől a felhasználói szokások szerint lehetnek eltérések, de én úgy éreztem, hogy az optimalizálás kifejezetten jól sikerült. A Touch ID a másik méltatni való, mivel gyorsan, pontosan tette a dolgát és nagy terhet vesz le az ember válláról, hogy nem kell végre kódokkal bíbelődnie, ha fel akarja oldani a telefont, vagy letöltene egy új appot.

A kamera az utolsó, de egyben legerősebb terület: hihetetlen sebességgel dolgozik az optika és a képfeldolgozó szoftver az iPhone 6 Plusban. A gyorsaság mellé elsőrangú képminőség is társul, ami egy pár centis makró, vagy kevés fénnyel ellátott belső tér fotózásánál is megvolt. Az optikai képstabilizátor teszi fel az i-re a pontot, ami a képek és a videók esetében is több esetben csodát tett.

Hasonló, de mégsem: jack, töltő csatlakozó és külső hangszró

Aki Androidról érkezik, annak azt tudom javasolni, hogy ne féljen, nem fog fájni. A Google az utóbbi időben az összes szolgáltatását, appját elkészítette iOS-re is, így a Gmail fiók megadásával pontosan ugyanazt kapja (levelek, Chrome, YouTube, keresés, Google Now, stb), amit megszokott. Mivel az iOS az elmúlt évek során megkapta a már szabvánnyá vált kezelőfelületi elemeket (értesítési sáv pl.), teljes mértékű a komfort.

Lehet még rajta dolgozni

Ha kritikus akarok lenni (igen), akkor összegzésként az jár a fejemben, hogy több tényező is menti az Apple első phablet termékét. Ezeknek viszont egyike sem abból adódik, hogy nagyobb a kijelző, hanem abból, hogy a gyártó szorgosan skálázza egyre feljebb a hardvert, nem rest újra és újra megnézni, hogy miként lehetne még jobb kamerát összehozni, és az oprendszert is elvitte egy olyan szintre, amit már bárki, bármilyen előélettel könnyen meg tud szokni.

iPhone 6 Plus: teljes kezet kíván

Azon viszont nagyon el kellene gondolkodni (amit biztos meg is tettek), hogy a kijelző felhúzása önmagában egyáltalán nem elegendő. Ez egy olyan piac, aminek van előélete, láttunk már több ötletet arra nézve, hogy hogyan lehet együtt élni egy akár 7 colos kijelzőjű mobillal. Rendkívül hasznos lenne, ha az Apple nem hinné el, hogy az iOS a jelenlegi formájában bármilyen felületen jó, és tenne annak érdekében, hogy a piaci igényeket nem csak a méret, hanem úgy minden más szempontból is lekövetné. Mert csak ekkor lehetne elmondani az iPhone 6 Plusról, hogy tényleg „óriási”.

Konzumer tech

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.