Az Acer szépen lassan felnő a piachoz és egyre ütőképesebb mobilokkal jelentkezik. Ilyen a Jade sorozat első tagja is.

Az Acer a hazai mobilkínálat egyik kevésbé ismert tagja volt számomra, annak ellenére, hogy a cég már évek óta fejlesztgeti az okostelefon portfólióját. A tajvani illetőségű cég okostelefonjai ezért sem hívták fel magukra a figyelmet, mert végignézve a felhozatalt úgy tűnhet, hogy a vállalat szánt szándékkal tervez kifejezetten unalmas kinézetű, mondjuk ki: csúnya mobilokat. A Jade viszont egyértelműen egy új iskolát képvisel, most már csak az a kérdés, hogy mi jár együtt a csinos külsővel?

Ismerős elegancia

A Liquid Jade a találkozás első perceiben komolyan levett a lábamról és ez még akkor is így van, ha a fehér kivitelű készülék tagadhatatlanul a Samsung Galaxy S4 formavilágából építkezik. Elegáns vonalvezetés, vékony formák, szép ívek, keskeny káva: mind kifejezetten igényes tervezői munkáról tanúskodik. A Jade pontosan az a mobil, amit minden esetben szívesen vesz kézbe az ember és a későbbi hibáit (mert nyilván azok is lesznek) egy egészen megbocsátó hangulatban fogadja, mivel a megjelenés terén sokat ad.

Az elülső kamera mellett az érzékelők sorakoznak

A készülékház elvékonyított szélei azért azt is magukkal hozzák, hogy a hangerőgombot szinte csak körömheggyel lehet benyomni, és a felül található bekapcsológomb is túlzottan belesimul a keretbe. Az sem kifejezetten szerencsés, hogy a többi gyártó által az utóbbi időben már hanyagolt csúszós (bár jó minőségű) anyagok jelennek meg mindenhol, ami miatt gyakran éreztem azt, hogy bármelyik pillanatban ki tud csúszni a kezemből a készülék.

A baloldalon található, fém keretes tálcát kihúzva az utóbbi idők egyik legérdekesebb megoldásával szembesültem. A Jade dual SIM rendszerű mobil, viszont a micro SD kártyát is ugyanott kell elhelyezni, így a felhasználónak választania kell. Vagy egy (nano) SIM-et és egy memóriakártyát helyez el a mobilban, vagy a dual SIM kedvéért lemond az utóbbiról. Ez esetben azonban meg kell elégednie a meglehetősen átlagos, 16 gigabájtos tárhellyel, aminek a bővítésére nem lesz egyéb lehetősége.

A jobboldali ajtó rejti a SIM kártyát (microSD-t)

A hátlap a kamera elhelyezése miatt ér meg még pár sort: az objektív egy hatalmas dudor formájában türemkedik ki a felszínből, ami egyáltalán nem praktikus, viszont kifejezetten jól néz ki.  Ugyanez mondható el az alul fellelhető, kör alakú hangszórórácsról és a felette elhelyezett dts logóról. A Jade összességében egy átlagon felüli összeszerelési, anyagminőségi szintet képvisel, éppen ezért hatott nagy csalódásként a teljesítmény.

Döcögés a köbön

Már a hardveres komponenseket olvasgatva is feltűnhet, hogy a tavalyi Computex keretei belül bemutatkozott Jade már akkor is elavult chipsetet és processzort használ. A négymagos Cortex-A7 CPU (Mediatek MT6582), a Mali 400-as GPU, a 2 GB RAM egyszerűen kevés ahhoz, hogy meggyőző teljesítményt nyújtson és ez a gyakorlatban meg is mutatkozott. A használat során végig érezhető volt egy finom fáziskésés, vagyis nem arról van szó, hogy nem bírná el ez a hardver az appokat, csak éppen minden nehézséget okozott a mobilnak.

A furcsa SIM kártya tálca egy nano SIM-mel

A kijelző viszont alaposan menti a helyzetet, mivel az 5 colos, 1280 × 720 képpont felbontású panel  élénk, szép színekkel operál, a fényerővel és a betekintési szöggel sem volt kirívó probléma. A 13 megapixeles kamera számomra legfeljebb a megapixelek számában volt meglepő, a képek minőségében már kevésbé. A fénygazdag helyszíneken nem volt probléma, de zárt térben már sokat bizonytalankodott az autofókusz, és még vaku használata mellett is nagyon sok életlen, bemozdult felvétel született.

Android szabászat

Az Acer az Android 4.4.2-es verzióját használja, amit szoftveresen igyekezett alaposan felturbózni. Egy sor, a tipikus feladatokat ellátó (dokumentumkezelés, felhő tárhely, kamera) alkalmazás található meg a mobilon előre telepítve, de nincs kényszer, helyettük nyugodtan használhatjuk a saját, már bejáratott applikációinkat.

A kezelőfelület több pluszt is nyújt a felhasználónak, de nem vagyok róla meggyőződve, hogy ezek valós hasznos nyújtó megoldások. Egyrészt lehetőség van a launcher átvariálására, amivel akár egy kevésbé tapasztalt ember is könnyen eligazodhat az ikonok rendszerében. A különböző launcher módokon kívül az úgynevezett lebegő appok érdemelnek figyelmet, amelyek akkor hozhatók elő, ha a multitasking nézetbe váltunk.

Lockscreen és az értesítési felület ikonjai

A „floating apps” szintén a feladatok árhuzamos elvégzését hivatott segíteni, így egyszerre nyolc alkalmazást helyezhetünk be ebbe a kategóriába. Ha bármelyiket aktiváljuk, akkor a kijelzőn egy felugró ablakban jelenik meg pl. a számológép, a jegyzettömb, vagy éppen a böngésző és úgy tudjuk a feladatot elvégezni, hogy az eredeti felületről nem mozdulunk el. Ez egy kifejezetten hasznos és jól működő funkciónak bizonyult, már csak azért is, mert a lebegő appok menüjét fixen is elhelyezhetjük a kijelző szélén, így még könnyebb az előhívása.

Multitasking nézet, illetve a kamera egy lebegő app képében

Az Acer mobilokról kevésbé közismert, hogy ingyenes, offline navigációt nyújt felhasználónak pontosan úgy, ahogy azt a Nokia, illetve most már a Microsoft teszi. Az Acer NAV alkalmazás a TomTom térképeit használja, és külföldön is nyugodtan használható, mert ez előre letöltött térképek offline módban is működnek és navigációra alkalmasak. A Jade esetében nem sikerült telepítenünk a programot, de ez csak a tesztkészülék esetében volt így.

Acer NAV navigáció közben

Egy korábban nálam vendégeskedő Acer mobillal sikerült kipróbálnom és pontosan azt hozza, amit a TomTom PNA-k tudnak. Minden különösebb sallang nélküli, fordulóról fordulóra történő navigáció hangutasításokkal, 3D hatású térkép megjelenítéssel és a szokásos POI felhozatallal.

Drágán mérik

Szoftveres körítésben tehát erősnek bizonyult az Acer Liquid Jade, de a dizájn és az anyaghasználat terén se sok panaszt tudnék megfogalmazni. A kamera elfogadható minőségű képeket gyártott, a teljesítmény azonban csak gyenge közepes nálam, amit már csak azért sem tudok ennél jobb színben feltüntetni, mert ehhez képest kicsit megszaladt a ceruza, amikor az árat ráírták az árcédulára.

A 80-90 ezer forint körüli kártyafüggetlen ár egyszerűen túlzó ezért a mobilért még akkor is, ha vannak pozitív oldalai a Jade-nek. Az Acer neve mobilos területen még nem cseng annyira jól, hogy a presztízs elegendő legyen egy ilyen ár/érték arányú készülék számára ahhoz, hogy tömegek válasszák. Az idei CES-en bemutatkozott Jade S már lehet, hogy el fogja érni ezt a szintet, aminek a jövőbeli megjelenése kiváló apropót adhat a gyártónak, hogy egy 20 ezret ledobjon az árból, mert akkor már egyértelműen az ajánlott kategóriába esik a mobil.

Konzumer tech

Idegesítéssel küzd a képernyőfüggőség ellen egy új alkalmazás

Mivel az időkorlátos-kiléptetős módszerek nem igazán hatékonyak, a kutatók új módszerrel próbálnák meg rávenni a felhasználókat, hogy néha kapcsolják ki az okostelefonjukat.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.