Az Acer nyitottan, kreatívan állt hozzá a hibrid gép témához és létrehozott valami egészen egyedit.

Az elmúlt tesztek során két alkalommal is belekóstolhattunk abba, hogy a cégek miként képzelik el az ideális hibrid kialakítású gépeket. A Fujitsu inkább üzleti megközelítést alkalmazott, a HP az iPadeknél megismert cover szisztémát emelte be a képletbe, a közös vonás pedig az volt, hogy egyik stílus sem bizonyult tökéletesnek.

Könnyen meglehet, hogy a szétszedhető, majd különböző módokon összerakható hibrid notebookok sosem lesznek ideálisak, ebben az esetben viszont az lehet az igény, hogy kapjunk minél több verziót, amiből mindenki kiválaszthatja a neki megfelelőt. A HP Pavilion teszt után az Acer hazai képviselete felhívott, hogy tegyek egy próbát a cég Switch sorozatának legújabb, 12-es modelljével, én pedig nem álltam ellen.

Az 5 elem

Az Acer Aspire Switch 12 szimpatikus módon elveti annak lehetőségét, hogy formázható, hajlítgatható elemekkel operáljon, ehelyett az univerzális, sok helyen bevált, jó öreg műanyagot veti be. A cég kommunikációja azzal kecsegtet, hogy a Switch összesen 5 formátumban használható, és a tesztidőszak végére majdnem mindegyiknek el is tudok képzelni egy valós forgatókönyvet – de háromnak biztosan.

A gép főeleme egy 12,5 colos kijelző, aminek az alján egy dokkoló (támasz) található – ehhez csatlakozik a billentyűzet. A notebook kialakítását a klaviatúrával, illetve annak különböző helyekre való rögzítésével változtathatjuk, amelyek közül a leghagyományosabb laptop verzió. Ekkor a lapos, könnyű gombsort le kell választani a hátsó részről, majd elöl, a kijelző alatt található két csatlakozóhoz illeszteni (1. pozíció), a többit a mágneses port elintézi.

Ebben az állapotban a panel előre nem hajtható le teljesen (miért is tennénk ilyet?), csak kb. 45 fokos szögben, hátrafelé azonban ”kiteríthető”, aminek később lesz jelentősége. Ha ugyanebben az állapotban a billentyűzetet visszahelyezzük a hátsó portokra, akkor az úgynevezett Display állapot (2. pozíció) jön létre, ami prezentációs szituációkban jöhet jó, vagy akkor, ha munka közben kiegészítő felületként vetjük be a Switch-et.

Ha így, azaz a billentyűzettel a hátsó részen, teljesen lehajtjuk a kijelzőt, akkor kapjuk meg a tablet módot (3. pozíció, Pad). Ezzel pontosan az a probléma lehet, mint a Fujitsu esetében, vagyis a konstrukció így meglehetősen vaskos, súlyos lesz, tehát huzamosabb ideig biztosan nem sokan szeretnék használni ezt a formulát.

A következő két verzió bukdácsol a leginkább az én szememben, bár a Tent, azaz Sátor állapot még elképzelhető a hétköznapok során. Ez azt jelenti, hogy a gépet a billentyűzet nélkül, a dokkolóra támasztva helyezzük el (4. pozíció), amiből egy lapos szögben elhelyezkedő munkaállomás alakul ki. Amennyiben állva végzünk valamilyen munkát a tervező asztal, vagy a konyhapult mellett, és időnként rá kell pillantani a kijelzőre, akkor ez is működhet.

Az utolsó, vagyis 5. pozíció a Desktop névre hallgat és annyiban merül ki, hogy a billentyűzetet elválasztjuk a notebookként használt géptől és ebből lesz ezek (és az Acer) szerint egy asztali munkaállomás. Mindezt az teszi lehetővé, hogy a klaviatúra Bluetooth útján kapcsolódik, azaz annak hatósugarán belül szabadon használhatjuk szövegbevitelre.

Mágneses erőtér

Az egész konstrukció közel hibátlanul, problémamentesen működik, csak pár dolog van, ami megszokást igényel: a mágneses csatlakozók meglepően erősek, így a szétválasztás nem mindig zökkenőmentes, alaposan meg kell hozzá fogni a szétválasztandó elemeket, különben jön az egész mindenestül. A másik furcsaság, hogy a billentyűzet csak a hátsó dokkoló részen töltődik, bár a gyártó adatai szerint egy feltöltéssel hosszú hetekig elketyeg a kiegészítő.

És ha már a gombok: a billentyűzet a kialakítás miatt szükségszerűen nem lehet teljes méretű mélységében, ezért a touchpadet fel kellett áldozniuk a tervezőknek (jobb-bal klikkre szolgáló felület még így is odafért alulra). Helyette kapunk egy pöcök egeret, egy kellően hosszú space billentyűt, és az összes szokásos, Windows kezeléshez szükséges gyors gombokat. A gépelés meglepően kellemes rajta, a gép nem mozog be közben, és kopog ugyan egy kicsit, mégis akár hosszabb dokumentumok készítésére is bevethető. Egyedül a jobb alsó sarok lett vészesen zsúfolt, ahol a nyíl billentyűk, a PgUp, illetve PgDn gombok egy miniatűr felületen osztoznak.

A Switch 12 anyaghasználata, általános minősége rendben van, de a recés felületű műanyag elemek csak annak fognak tetszeni, aki szereti az indusztriál jellegű dizájnt. Az illesztések, az összeszerelés pontos, a kijelzőt erős, két ponton nyugvó zsanér tartja stabilan, ezért gépelés közben nem leng be az egész zavaróan.

A gépben az Intel Core M kétmagos processzora dolgozik, ami az órajelet (1-2 GHz) ahhoz igazítja, hogy milyen terhelés éri, illetve, hogy mekkora a processzor hőmérséklete. Ez teszi lehetővé azt, hogy passzív hűtés nem került a gépbe, de nem csak emiatt néma teljesen a Switch 12, hanem azért is, mert az adatok tárolására egy 128 gigabájtos SSD-t kapott (van 60 gigás verzió is 10 ezer forinttal olcsóbban). A 12,5 colos, full HD felbontású érintőkijelző Gorilla Glass 3 bevonatot kapott, viszont fényes felületű, így ez is erősíti az egyébként is érezhető, általános felhasználói fókuszt.

Csatlakozók terén 1 USB 2.0, 1 microUSB, 1 micro HDMI a kínálat, a kezelést dedikált Windows gomb segíti, ami a hangerő és a bekapcsoló billentyűvel együtt lehetett volna valamivel könnyebben kitapintható. Szintén a szélen található meg a microSD kártya nyílása, amin kívül még a 2 megapixeles előlapi kamera, illetve a sztereó hangszórók jegyezhetők fel fontosabb mozzanatként.

Váltótárs

Az Acer Aspire Switch 12 tipikusan az a gép, amit vagy szeretni, vagy utálni lehet. Aki irtózik a trükkösebb, elmésebb megoldásoktól és azonnal használni akarja a számítógépét, akkor nincs miről beszélni, neki nem hogy ez, de a hibridek úgy általában nem ajánlottak. Aki ezt az akadályt könnyedén veszi, ott az fogja eldönteni, hogy mennyire van szüksége a cikkben részletezett pozíciókban való használatra.

Noha érezhetően általános felhasználásra született a Switch 12, én akár üzleti célokra, utazó gépnek is el tudom képzelni, amennyiben a sokoldalú beviteli lehetőség, és kialakítás fontos szempont. Azt érdemes szem előtt tartani, hogy a kijelzőt egyetlen esetben sem védi a gép, mindig szabadon van, amin egyrészt a Gorilla felület segíthet, másrészt maga a gyártó is mellékel egy puha fedelű tokot, hogy ne a panel minél tovább túléljen. Ahogy a HP esetében sokalltuk az árat, itt a teljesítmény, a sokoldalúság képes igazolni a jóval magasabb, 220 ezer forintos árcédulát.

Konzumer tech

Idegesítéssel küzd a képernyőfüggőség ellen egy új alkalmazás

Mivel az időkorlátos-kiléptetős módszerek nem igazán hatékonyak, a kutatók új módszerrel próbálnák meg rávenni a felhasználókat, hogy néha kapcsolják ki az okostelefonjukat.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.