Letöltés és telepítés nélkül, közvetlenül a felhőből használható alkalmazások az okostelefonokon - megkezdődött az Android Instant Apps tesztje.

Még egy lépéssel közelebb kerültünk az Android Instant Apps elterjedéséhez. Hétfőn jelentette be a Google, hogy az első instant mobilalkalmazások már elérhetők az Android operációs rendszert futtató okostelefonok felhasználói számára – egyelőre egy limitált teszt erejéig.

Felhőből futtatott alkalmazások

Egy mai mobil app használatához legelőször is le kell tölteni az alkalmazást, majd telepíteni kell az okostelefonra, tabletre. Ez a folyamat gyakorlatilag megszűnik az Instant Apps használatával, hiszen utóbbiak egy weboldal betöltődésének idejével és sávszélesség-igényével érnek fel. Külön előny, hogy ehhez telepíteni sem kell az alkalmazásokat, azok a felhőből, felhőben futnak.

Tavaly mutatta be Android Instant Apps elképzelését a Google; az amerikai keresővállalat I/O fejlesztői konferenciáján számolt be a cloudból futó mobilalkalmazásokról alkotott elképzeléséről. Létrehozásukkal, ha el nem is tűnik, de legalábbis elmosódik a határ az appok és a weboldalak által nyújtott szolgáltatások között, ami alapvetően változtathatja meg a mobil webes felhasználói élményt.

Visszatérve a mostani bejelentésre: a Google a BuzzFeed, a Wish, a Periscope és a Viki Instant Appokat tette elérhetővé, számolt be a történtekről a keresőóriás Android Developer blogján. Az így nyert tapasztalatok elemzése után várhatóan újabb alkalmazásokra és felhasználókra fogja kiterjeszteni a telepítés nélkül működő mobilappok használatának lehetőségét.

Nem csak felhasználói, hanem fejlesztői oldalról is változást jelent természetesen az Instant Apps megjelenése. A programozók átállását, vagy legalább a technológiával való ismerkedését elősegítendő a Google közzétette ismertetőjét. A teljes szoftverfejlesztői készlet (SDK) az elkövetkező hónapokban válik elérhetővé a vállalat tájékoztatása szerint.

Megoldás a jelenlegi app modell bajaira

A kínai WeChat nemrég jelentette be gyakorlatilag ugyanennek a koncepciónak élesbe állását a távol-keleten. Az elképzelést "mini programok" néven emlegeti, létjogosultságát pedig azzal támasztja alá, hogy a felhasználók szívesen használnak már most is külső fejlesztőktől származó funkciókat – képszűrőket, nyelvi eszközöket, közösségi közlekedési szolgáltatásokat – a WeChat appból.

Habár elsőre nem tűnik piacrengető ötletnek, mégis, ha beválik, a jelenlegi appmodell két alapvető problémáját is megoldhatja. Egyrészt egy mobilalkalmazás átlagos mérete egyre csak nő, ahogy bővül funkcionalitása és alkalmazkodik a mind nagyobb kijelzőkhöz és jobb hardverekhez. Ez mindaddig nem jelent gondot, amíg egy vadonatúj iPhone 7-ről beszélünk, amelyen bőven rendelkezésre állnak ehhez a szükséges erőforrások.

A fejlődő piacokon azonban nem ez a helyzet, Kínában, Indiában jellemzően a költséghatékonyság – és az ebből származó mérsékeltebb okostelefon-felszereltség – dominál. És nem csak az átlagos hardverteljesítmény korlátozottságát kell figyelembe venni, hanem a fejlett országokhoz képest jóval alacsonyabb mobil sávszélességeket is. Ebben a környezetben pedig a nagy és sokat fogyasztó appok hátrányba szorulnak.

Az alkalmazások regisztrációja a másik, amire a mini programok megoldást jelenthetnek. Az e-kereskedelemmel foglalkozó alkalmazások esetében ez nem csak egy kényelmetlen folyamat újra és újra történő végrehajtását jelenti, hanem azt is, hogy olyan adatokat – felhasználónév, jelszó, fizetési információk, email stb. - kell megadni a használatához, amiket nem feltétlenül szeretne megosztani a felhasználó az adott szolgáltatás üzemeltetőjével.

Újabb front nyílik

A kínai modell persze eltér néhány helyen a Google által preferálttól. Míg az amerikai keresőóriás a legnépszerűbb mobil operációs rendszer tulajdonosa, addig a WeChat – még – csak egy réteg, ami beül a mobilplatform és a felhasználók közé. Azonban, ha ezt sikeresen teszi, akkor az hosszú távon az iOS és az Android számára is komoly gondot jelenthet; ahogyan azoknak a telefongyártóknak is, akik ezen platformokra építik készülékeiket.

Mobilitás

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.