A programozási nyelvet másfél éve mutatták be. Nagyon gyorsan népszerű lett. A nyitásnak nem csak az Apple-fanok örülhetnek.

Tegnap megnyitotta az Apple a Swift programozási nyelvet, pontosabban a fordító, valamint egy debugger és egy parancssori értelmező forráskódját. A nyelv kapott egy csomagkezelőt is, a Swift Package Managert, amellyel a fejlesztői környezet konfigurálását és az egyéb kiegészítők telepítését kívánja segíteni.

A Swift szkriptnyelvet tavaly nyáron mutatták be iOS- és OS X-alkalmazások fejlesztéséhez. Nagyon gyorsan népszerűvé vált, elsősorban amiatt, hogy sokat egyszerűsített és gyorsított a fejlesztési folyamaton. A TIOBE Index, amely az egyes programozási nyelvek népszerűségét mutatja, már tavaly novemberben a 18. helyre rangsorolta a Swiftet, amely idén novemberre három helyet javított: jelenleg a 15. legnépszerűbb nyelv.

De más is mutatta, hogy hiánypótló volt a koncepció: múlt év őszén egy független fejlesztőkből álló közösség elindította a Phoenix projektet, amely a nyelv nyílt forráskódú klónjának az elkészítésén munkálkodott, egyben javasolták az Apple-nek, hogy nyissa meg a Swiftet.

Nyáron jelentették be a nyitást

Az Apple végül nyáron, a WWDC-n (Worldwide Developers Conference) be is jelentette, hogy még ebben az évben megnyitja a programozási nyelvet. A fejlesztők már akkor forradalmat vizionáltak, mivel a nyelvről egyöntetűen az a vélemény alakult ki, hogy stabilabb kódot és rövidebb fejlesztési ciklust eredményez, mint az Object C, melynek leváltására annak idején kidolgozták.

A fordítónak nem csak iOS-es és OS X-es változata van, hanem immár linuxos is, amivel megnyílt a nem Apple platformokra fejlesztés lehetősége is. Windowsra ugyan egyelőre nem, de szakértők szerint ez csak idő kérdése, bár a támogatás mértéke még kérdéses. Ugyanakkor arra már történtek kísérletek, hogy keresztplatformos fejlesztéshez, azaz Androidon és iOS-en is futtatható alkalmazások fejlesztéséhez használják,

AppStore-ba fejlesztőknek fizetni kell

A nyitás azonban részleges. Azokhoz az alkalmazásokhoz, melyeket az App Store-ba szánnak a fejlesztők, továbbra is meg kell vásárolni a fizetős fejlesztőkészletet. Ezt az Apple azzal indokolta, hogy csak így tudja biztosítani az alkalmazásboltjába kerülő appok biztonságát és stabilitását. Az azonban, hogy a Linux felé nyitott, nagyban kiszélesíti a felhasználási lehetőségeit, például szerveroldali programok létrehozására is használhatóvá válik.

A nyelv fejlesztését is szigorúan felügyeli a cég, azaz nem adja át egy független fejlesztői közösségnek. Ellenben azt ígéri, hogy a fizetős és a nyílt forráskódú változatot folyamatosan szinkronban tartja.

Bár a Swift elérhető a GitHubról, de az Apple maga is építi a fejlesztői közösséget: létrehozták a swift.org oldalt, amelyről szintén letölthető a fejlesztőkészlet.

Piaci hírek

Az amerikaiak elzavarnák az MI-t az atomfegyverek környékéről

Az Egyesült Államok szerint legalább az ENSZ BT állandó tagjai világossá tehetnék, hogy nem bízzák mesterségesintelligencia-rendszerekre a nukleáris fegyverek bevetéséről szóló döntéseket.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.