Nem kevés puskaport töltött az amerikai gyártó frissen bejelentett phabletjébe, amelynek deklarált célja a vállalati igényeknek való minél teljesebb megfelelés. A HP Elite x3 néhány kiegészítővel egyaránt képes ellátni a telefon, a táblagép, a notebook és az asztali számítógép funkcióját.
Egy rendszer mind felett
A hathüvelykes, QHD AMOLED-kijelzővel szerelt phableteben egy 2,15 gigahertzes Snapdragon 820 processzor lapul és Windows 10 Mobile operációs rendszert futtat. A 4 giga memóriával és 64 gigabájt belső tárhellyel rendelkező Elite x3 a hírek szerint egész nap elmegy egy töltéssel. Talán a törés- és vízálló tulajdonságainál is hasznosabb beépített funkció a kétlépcsős biometrikus azonosítás lehetősége, hiszen íriszszkenner és ujjlenyomat-olvasó egység egyaránt megtalálható a túlméretes telefonon.
Így lesz desktop a phabletből
Hogy ne csak egy nagy mobil (vagy kicsi táblagép) legyen az eszköz, arról két kiegészítő gondoskodik. Az egyik egy dokkoló, amelyik egy monitor és egy teljes értékű billentyűzet segítségével desktopos munkakörnyezetté varázsolja a tulajdonos asztalát. A mobile extendernek hívott másik tartozék pedig tulajdonképpen egy "kibelezett" laptop, amelyik akár vezeték nélkül is képes megjeleníteni és kezelni a telefonon futó alkalmazásokat. A felületek és platformok között zökkenőmentes átvitelért a Microsoft nemrégiben debütált Continuum rendszere felel, amelyet ősszel mi is kipróbáltunk.
Ez lesz az áttörés?
Az alig néhány hónapja kettévált egykori HP pécékért és nyomtatókért felelős új vállalatának égetően szüksége lenne valami nagy dobásra, és reményeik szerint az Elite x3 pontosan ezt tudja majd hozni. A jogelőd mobilos próbálkozásai finoman szólva sem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket. Elég csak a Palm megvásárlását, majd az azt követő tétova, sikertelen lépéseket említeni, ami végül a teljes részleg felszámolásához vezetett. Egy évvel ezelőtt egy sor új termékkel igyekeztek ismét harcba szállni, de ezek sem hoztak lényegi változást.
Most azonban nagyon bizakodóan nyilatkozott a cég termékfelelőse, aki szerint a Windows 10 elterjedésével a vállalatok egyre nagyobb arányban fogják felismerni és értékelni, hogy milyen az, amikor a céges eszközök és rendszerek mindegyike "ugyanazt a nyelvet beszéli".
Az eddig elhangzottakban nem szerepelt az ár kérdésköre. Egyelőre annyit tudni, hogy a nyár folyamán bő 30 országban kezdik majd meg az értékesítést. Utóbbi nem telekommunikációs szolgáltatókon keresztül történik majd, hanem a cég számítógépeknél használt kereskedelmi csatornáira hárul majd az eladás nem egyszerű feladata.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak