Február 15-ig lehet pályázni digitális város, egészségipari, agrár- és élelmiszeripari ötletekkel a TiJöttök! innovációs projektversenyen.

Innovációs projektversenyt hirdetett a TiJöttök! program keretében az Entrepreneurship Foundation Hungary – Vállalkozásfejlesztési Közhasznú Alapítvány (EFH). Pályázni három kategóriában – digitális város, egészségipar,  agrár- és élelmiszeripar – lehet.

A végső győztesekről közönségszavazás dönt

A jelentkezőknek akkor van esélye, ha olyan legalább pilot fázisban lévő termékekkel, technológiákkal vagy szolgáltatásokkal pályáznak, amelyek már a nemzetközi piacra lépés előtt állnak. A szakmai zsűri az említett három kategóriában kiválasztja az egyenként három legjobb projektet, ezekről kisfilmek készülnek. Közülük közönségszavazással választják ki a kategóriák legjobbjait. A projektgazdák első díjként nemzetközi tanulmányutat nyernek, amelyen közvetlen visszajelzést kaphatnak innovatív ötletük piacképességéről, de a szakmai út üzleti partnerek felkutatására is lehetőséget adhat. A közönség a szavazatait idén áprilisban adhatja le a program Facebook oldalán. A versenyen magánszemélyek és cégek egyaránt indulhatnak, a pályázatokat legkésőbb február 15-ig lehet benyújtani.

A programot a Miniszterelnökség fővédnöksége és a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal részvétele mellett, ismert piaci szereplők, a T-Systems Magyarország, a Sanofi-Aventis valamint az Agrotechfood Agrár- és Élelmiszeripari Innovációs Zrt. támogatják. 

A jövő innovátorait külön gyakornoki program várja

A TiJöttök! kezdeményezés keretében mindhárom projektkategóriára vonatkozóan az EFH külön gyakornoki programot is indít a felsőoktatásban jelenleg résztvevők számára. A jelentkezők közül a kategóriánként legkiválóbb hallgató hathetes gyakorlaton vehet részt a korábban felsorolt üzleti szponzorok közül a szakterületének megfelelő cégnél. Ennek megfelelően erre a programelemre csak érvényes gyógyszerészi, orvosi, biológusi vagy infokommunikációs szakirányú felsőoktatási jogviszonnyal lehet jelentkezni – emelték ki a versenyt meghirdető tájékoztatón.

A kezdeményezés kapcsán Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára kiemelte, az új uniós ciklusban Magyarország 700 milliárd forintnyi EU-s pénzt használhat fel innovációs célokra. A kormány három területen látja leghasznosabban elkölteni ezt a forrást, az egyik a nagyvállalati innováció, ahol elsősorban azokat támogatja, amelyek kis- és középvállalatokat (kkv) is bevonnak ebbe a tevékenységükbe. Támogatásra érdemesnek tartja az önálló kutatás-fejlesztést folytató kkv-kat. Itt megjegyezte, hogy míg külföldön 100 kkv-ból 30-nál folyik ilyen tevékenység, Magyarországon ez a mutató még meglehetősen alacsony, felmérések szerint 100-ból mindössze 13. A program harmadik eleme pedig az egyetemeken, főiskolákon folyó kutatások támogatása.

Üzleti támogatók

Az üzleti partnerek közül Rékasi Tibor, a T-Systems Magyarország vezérigazgatója két okot is említett, amiért a program mellé álltak. Egyfelől a cég kiemelt feladatnak tartja a magyarországi tudásgazdaság és az innováció kibontakozásának segítését, másfelől fontosnak tartja a hazai nagytelepülések fejlődése szempontjából a városi környezet minél nagyobb fokú modernizációját, digitalizálását. Úgy véli, már ma is van és a jövőben is lesz elegendő forrás digitálisváros-projektek indításához.  

Az innováció fontosságára két ország példáját hozta fel Pierre Faury, a Sanofi-Aventis vezére. Jamaicán és Szingapúrban jó pár évvel ezelőtt nagyjából 2200 dollár volt az egy főre jutó GDP. Az ázsiai városállam aztán az innováció, a technológiai ipar intenzív támogatása mellett döntött, miközben Jamaica kitartott hagyományos gazdasága mellett. Ma Szingapúr egy főre jutó GDP-je, amely eléri a 40 ezer dollárt, épp a nyolcszorosa a jamaicainak.

Ducsai-Oláh Zsanett, az EFH elnöke elmondta, hogy az alapítvány a program keretében az idén 20 millió forintot biztosít a fiatal kutatók, valamint az innovatív ötletek, technológiák támogatására.

Piaci hírek

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.