A hét közepén nyitotta meg legújabb Kiválósági Központként aposztrofált szoftverfejlesztő és ügyféltámogató egységét Budapesten az Itron. Az amerikai vállalat globális az okos energia- és vízgazdálkodási megoldások fejlesztésében és üzemeltetésében érdekelt.
A kormány a jövőben 25 százalékig támogatja a k+f beruházásokat
Bruce Douglas, a cég szoftverfejlesztésért és -szolgáltatásért felelős alelnöke úgy látja, az Itron már nem új név a magyar gazdasági életben, a társaság működteti a rendszerváltás óta néhány tulajdonosváltást már megélt gödöllői Ganz Mérőgyárat, ahol jelenleg több mint 300-an dolgoznak.
Elmondta, hogy a budapesti szoftverfejlesztő központot 30 fővel indították el, a létszámot egy éven belül százra tervezik növelni. A beruházás összköltsége mintegy 2 milliárd forint, amihez 412 millió forint költségvetési támogatást kapott az Itron. Ez utóbbit már az átadáson jelen lévő Szíjjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter árulta el, hozzátéve, hogy a kormány nemrégiben döntött úgy, hogy a jövőben a kutatás-fejlesztési beruházásokhoz 25 százalékig adható állami hozzájárulás. Kormányzati cél, hogy Magyarország előbb-utóbb a régió legvonzóbb kutatás-fejlesztési központja lehessen.
Az új Kiválósági Központ globális szinten a vállalat negyedik kutatás-fejlesztési központja, az itt folyó munka középpontjában a szoftverszolgáltatáshoz kapcsolódó fejlesztések állnak majd.
Globális kutatási projekteken dolgoznak Budapesten
A tervek szerint a budapesti központban két globálisan kiemelt kutatási projekt valósul meg: itt fejlesztik tovább az Itron okos mérőihez és kommunikációs egységeihez kapcsolódó megoldásokat, valamint a társaság szolgáltatásainak felhőalapú fejlesztésére is itt kerül sor. A központ a fejlesztések mellett az európai felhasználóknak is innen nyújt majd szakmai támogatást.
Az Itron magyarországi irodájába már intenzíven keresik a magasan képzett szakembereket köztük szoftvermérnököket, ügyfélszolgálati képviselőket, hálózattervezőket, felhőinfrastruktúra mérnököket és nem utolsó sorban IT-biztonsági szakértőket.
Kérdésünkre, hogy nem aggódnak-e a Magyarországon is tapasztalható szakemberhiány miatt, így válaszoltak: "A vállalatcsoport szoros együttműködést tervez a magyar egyetemekkel, kutatóintézetekkel a dolgok internete (IoT), illetve az intelligens város megoldásokhoz kapcsolódó adattudomány, valamint szoftver- és hardverfejlesztés terén. Munkavállalóinak értékes, kiemelkedő továbbképzéseket kínál, hogy hosszú távon is biztosítsa budapesti működését."
Az Itronról egyebek mellett még azt érdemes tudni, hogy már a világ több mint 100 országában van jelen, közel 8 ezer főt foglalkoztat, éves árbevétele eléri a 2 milliárd dollárt. A cég meghatározó szereplője az okos városok fejlesztésével foglalkozó piacnak is.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak