Teljes értékű szereplője lesz a magyar mobilpiacnak a Digi – nyilatkozta a Bitportnak a cég hazai vezetése. A belső roaming lehetőségét még vizsgálják, de a végcél az országos lefedettség.

A hétfőn hirdette ki az Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) a legutóbbi frekvenciatender eredményét. A tenderen új szereplőként a Digi 10 MHz-nyi frekvenciát nyert az 1800 MHz-es sávban.

A céget mobilpiaci terveikről kérdeztük. Hivatalos közleményük nemrég látott napvilágot, de mellette válaszoltak korábban feltett kérdéseinkre is. Kiderült, hogy a korábbi elemzői várakozásokkal szemben nemcsak a piac egyes szegmenseit, legfőképpen a mobilinternetet célozzák meg, hanem hangszolgáltatást is akarnak indítani.

Alap lesz az LTE

A cég válaszaiban egyértelművé tette: az elnyert 1800 MHz-es mobilfrekvencián a hangszolgáltatás mellett 40 Mbit/s maximális sebességű adatszolgáltatást nyújtó hálózatot akarnak építeni és üzemeltetni, azaz eleve LTE-ben gondolkodnak. Hosszú távon pedig országos hálózat kiépítését is tervezik.

Erre azonban még jó néhány évet várni, hiszen a mobilfrekvenciák eredményhirdetésén az NMHH vezetői úgy nyilatkoztak, hogy a következő tender legkorábban 2019-ben várható. Akkor járnak le ugyanis a versenytársak által 2004-ben megvásárolt UMTS frekvenciák használati jogai, illetve akkorra szabadulnak fel a műsorszórásból újabb frekvenciasávok.

Átmeneti megoldásként szóba jöhet a belső roaming

Amíg azonban a Digi nem tudja biztosítani saját frekvenciákkal a teljes országos lefedettséget, minden bizonnyal szüksége lesz a versenytársak hálózatának a használatára, azaz belső roamingra. Erre azonban – mint korábban is írtuk – nem kötelezte az NMHH a már piacon lévő szolgáltatókat, vagyis az árakról és a feltételekről a Diginek velük kell piaci alapon megegyeznie. Romániában, ahol a társaság anyavállalata is található, a Vodafone-nal kötött a cég belső roamingra szerződést. "Magyarországon még vizsgáljuk az esetleges belső roaming lehetőségeket" – válaszolták a Bitportnak a szóba jöhető partnert firtató kérdésünkre.

Elemzők körében már korábban felmerült, hogy a Digit a mielőbbi piacszerzés kényszere akár a mobil VoIP irányába is terelheti, ezzel kapcsolatban azonban a cégnél még nem tudtak érdemben nyilatkozni. Azt viszont megtudtuk, hogy a lehető leghamarabb szeretnének piacra lépni, ezért a szükséges hatósági engedélyek megszerzését és az egyéb adminisztratív előkészületeket követően azonnal elkezdik a hálózatépítést.

A Digi azt tervezi, hogy a majdani mobiltermékeit nemcsak csomagban, a cég kábeles és műholdas szolgáltatásaival együtt kínálja, hanem de önálló előfizetés formájában is. Azt viszont, hogy a Digi milyen tartományból kaphat számmezőt mobilszolgáltatásokra, egyelőre nem tudni – nyilatkozta a cég.

Az NMHH-tól viszont azt az információt kaptuk, hogy a számtartományt a szolgáltatónak kell majd kérelmeznie a hatóságnál. Mint mondták, a Digi még nem nyújtott be számtartomány-igénylést, és ilyen eljárás sincs folyamatban jelenleg, de ha ez megtörténik az 50-es számtartományból biztosítható számára számmező.

Mobilitás

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.